Většina středisek ukončila zimní sezonu dřív, než plánovala. Sněžku zasáhl orkán

ČTK ČTK
26. 3. 2023 18:36
Většina lyžařských středisek ukončila zimní sezonu dříve, než plánovala. O víkendu se kvůli teplému počasí uzavřely menší sjezdovky. V provozu zůstávají jen největší výše položené skiareály, které s nadějemi vyhlíží nadcházející ochlazení. Meteorologové předpovídají na pondělí další sněžení. Nová sněhová nadílka by měla spadnout hlavně na severu Čech.
Foto: Vojtěch Marek

O víkendu byl kvůli proměnlivému počasí malý zájem o lyžování v Krkonoších. Lyžařské areály ve Špindlerově Mlýně, na Černé hoře a v Peci pod Sněžkou přesto zůstávají v provozu. V následujícím týdnu se bude dál lyžovat i v Orlických horách v Říčkách. Ostatní střediska v Královéhradeckém i Pardubickém kraji již zimní sezonu ukončila. Na hřebenech Krkonoš je 70 až 120 centimetrů sněhu a platí druhý nejnižší stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály.

Naposledy se dnes jezdilo v Černé Říčce v Desné. Skončil provoz areálu Paseky nad Jizerou a Severák v Jizerských horách. V krkonošské Rokytnici nad Jizerou bylo v sobotu 300 lidí, ode dneška je dočasně středisko mimo provoz, spustit lanovky tam chtějí ještě o prvním dubnovém víkendu. A pokud vyjde předpověď meteorologů a na horách bude ještě sněžit a mrznout, chtějí v Rokytnici vleky rozjet i na Velikonoce. V provozu zůstává ještě středisko Harrachov.

V Jeseníkách po tomto víkendu budou jezdit už jen vleky na Ovčárně. Podle jesenické horské služby jsou však podmínky v nejvyšších partiích hor stále dobré a na své si přijdou na hlavní magistrále stále i běžkaři. V příštích dnech se navíc očekává ochlazení a nový sníh. Podmínky by tak měly ještě vydržet. Dnes se naposledy lyžovalo v Karlově. Areál Červenohorské sedlo i horské středisko Kraličák proti původním plánům ukončily sezonu už před víkendem.

Sezona o víkendu skončila také v moravskoslezské části Beskyd. V sobotu se ještě lyžovalo v Bílé a v areálu SkiPark Gruň. Konaly se tam závěrečné karnevaly spojené s jízdou v maskách či přejezdem vodní plochy. Provozovatelé lyžařského střediska v Bílé na Frýdecko-Místecku doufali, že počasí umožní, aby se u nich lyžovalo ještě týden. To se ale nepodařilo.

V Karlovarském kraji se o víkendu lyžovalo na Klínovci nebo v Potůčkách. Na sjezdovkách tam leží kolem půl metru sněhu. Zimní středisko na Plešivci už provoz ukončilo. Sezona skončila na Šumavě. Lyžaři se mohli o víkendu svézt jen v železnorudském areálu Nad Nádražím. Naopak největší areál v kraji, železnorudský Ski&Bike Špičák, ukončil sezonu už ve středu.

Sněžku zasáhl orkán

Sněžku dnes opět zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru nad ránem v nárazu dosáhla 130 kilometrů v hodině. Hranice orkánu činí 117,7 kilometru v hodině. Vítr o síle orkánu Sněžku zasáhl i v sobotu ráno. Kvůli silnému větru se ani dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

V nejvyšších partiích hor v noci na dnešek sněžilo. Na hřebenové Luční boudě ve výšce 1415 metrů nad mořem napadly asi tři centimetry sněhu a celková pokrývka je kolem 70 centimetrů. Meteorologové předpovídají na horách sněžení i na dnešek a také na další dny.

Teplota na 1603 metrů vysoké Sněžce, jejíž podnebí je v Krkonoších výjimečné, se dnes dopoledne pohybovala kolem minus tří stupňů Celsia. Pocitová teplota byla kvůli silnému větru kolem minus 12 stupňů. V nižších polohách hor bylo výrazně tepleji, například v Peci pod Sněžkou byly dnes dopoledne plus čtyři stupně Celsia.

Když horní úsek lanovky nejezdí, mohou se lidé z mezistanice na Růžové hoře vydat na Sněžku pěšky. Trasa měří 2,5 kilometru. Lanovka je v provozu od 08:00 do 18:00.

Lavinové nebezpečí v Krkonoších je stále na druhém nejnižším stupni z pětidílné stupnice. "Na povrchu sněhové pokrývky se vytvořila slabá krusta, avšak pod krustou je sněhová pokrývka mokrá až podmáčená. Mohou se vyskytnout laviny z mokrého sněhu a laviny klouzavé," uvedl Robert Dlouhý z horské služby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy