Většina Čechů se bojí, že hackeři ovlivní volby. Nejvíce se setkáváme s fake news, ukazuje průzkum

Domácí Domácí
Aktualizováno 11. 10. 2017 21:53
Ovlivnění voleb pomocí hackerského útoku se podle společnosti Avast obává přes 80 procent Čechů. Kromě přímého napadení se lidé obávají i takzvaných fake news. Třetina respondentů proto vůbec nevěří zprávám, které čtou na sociálních sítích. Více než polovina si není pravdivostí jistá a zhruba 50 procent dotázaných si kvůli tomu ověřuje zprávy z jiných zdrojů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Po rozsáhlých hackerských útocích ve Spojených státech na tamní prezidentské volby se Češi obávají, že může dojít i k ovlivnění říjnových parlamentních voleb u nás. Myslí si to zhruba čtyři pětiny z 2800 Čechů, kteří se zúčastnili průzkumu antivirové společnosti Avast.

"84 procent lidí si myslí, že únik dat v rámci útoku může mít vliv na veřejné mínění a na výsledek voleb," vysvětluje mluvčí Avastu Dominika Kalašová.

Kromě přímého hackerského útoku se lidé obávají i takzvaných fake news, které se šíří především pomocí sociálních sítí, jako jsou Twitter nebo Facebook.

"Přes 90 procent z nich uvedlo, že fake news zaznamenali na svých sociálních sítích a 86 procent se domnívá, že takové cílené nepravdy mohou ovlivnit výsledky voleb," píše Kalašová ve zprávě o průzkumu, který se uskutečnil v letošním létě.

Více než polovina lidí považuje sociální sítě za nedůvěryhodné a téměř všichni si myslí, že zprávy a komentáře na sítích mají vliv na voliče. Třetina respondentů pak vůbec nevěří zprávám, které čtou na sociálních sítích, a více než polovina si není pravdivostí jistá. Polovina dotázaných si pak kvůli tomu ověřuje zprávy z jiných zdrojů.

Podobně jako tomu bylo v USA, i u nás představují velké riziko automaticky reagující roboti na sociálních sítích, kteří odpovídají na stránkách politických stran.

Bezpečnostní expert Avastu Michal Salát ale varuje strany i před DDoS útoky, které mají za cíl přetížit webové stránky, aby vypadly z provozu. "Není na škodu připravit si krizový scénář pro případ úniku dat nebo útoku," říká Salát.

 

Právě se děje

Další zprávy