Průzkum: Devadesát procent Čechů odsuzuje útok Ruska a podporuje diplomatické řešení

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 2. 2022 22:00
Útok Ruska na Ukrajinu je podle téměř 90 procent Čechů neobhajitelnou agresí. Podobný poměr lidí by uvítalo nastolení míru diplomaticky a asi čtvrtina respondentů si myslí, že by státy Severoatlantické aliance a Evropské unie měly podniknout protiútok. Necelých 70 procent obyvatel Česka by souhlasilo s přijetím uprchlíků z Ukrajiny.
Záběry z pražské demonstrace před ruskou ambasádou na podporu napadené Ukrajině.
Záběry z pražské demonstrace před ruskou ambasádou na podporu napadené Ukrajině. | Foto: Jakub Plíhal

Rusko ve čtvrtek ráno zahájilo útok na Ukrajinu. Tamní úřady hlásí, že v důsledku ruského útoku už přišlo o život 57 Ukrajinců a dalších 169 utrpělo zranění. Celkem 87 procent Čechů v průzkumu Medianu uvedlo, že souhlasí s označením ruské invaze za neobhajitelný akt agrese. Proti takovému zhodnocení situace bylo pouze devět procent Čechů.

Většina obyvatel Česka, celkem 88 procent, by uvítala nastolení míru diplomatickými jednáními. Čtyři pětiny lidí by také souhlasily s ekonomickými sankcemi. Jenom 28 procent Čechů si myslí, že by Evropská unie a NATO měly konflikt řešit ozbrojeným protiútokem.

Většinově také Češi souhlasí s tím, že by Česko mělo přijmout všechny lidi, kteří budou případně z Ukrajiny prchat před válkou. Přijetí uprchlíků podporuje 69 procent účastníků průzkumu, zatímco proti je jenom 25 procent lidí. Přitom se však asi tři pětiny Čechů přílivu uprchlíků obávají.

Největší obavy mají obyvatelé Česka v souvislosti s boji na Ukrajině ze zvýšení cen potravin, pohonných hmot a dalšího nezbytného zboží. Zdražení se bojí přes 90 procent lidí. Téměř 90 procent dotázaných se obává i dlouhého trvání válečného konfliktu s oběťmi na životech a celkového zhoršení bezpečnostní situace v Evropě.

Průzkum Medianu pro Český rozhlas se uskutečnil ve čtvrtek odpoledne, zůčastnilo se ho 1 091 lidí starších 18 let.

VIDEO: Válka na Ukrajině: Kde se Putin zastaví a jaká bude reakce NATO a EU?

Hosty vysílání jsou novinář Tomáš Vlach, bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář, velvyslanec ČR při NATO Jakub Landovský a analytik Petr Bartoň. | Video: Daniela Drtinová, Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy