Větší města se uzavírat nebudou, tvrdí Prymula. Opatření na Olomoucku jsou raritou

ČTK ČTK
16. 3. 2020 21:16
Pondělní uzavření obcí na Olomoucku je raritní opatření, na úrovni větších městských aglomerací podobná omezení nebudou. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Kvůli vyššímu počtu nakažených hygienici uzavřeli minimálně na 14 dní 21 obcí na Olomoucku a Kynici na Havlíčkobrodsku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

"Nechceme sahat ke karanténním opatřením plošného rázu. Tady to však namístě bylo, protože bylo 25 nemocných v poměrně malé komunitě, přes 1000 kontaktů. Proto bylo sáhnuto k tomuto opatření. Jak jsem předeslal, určitě taková opatření nebudou na úrovni větších městských aglomerací," řekl Prymula.

Vláda se podle něho zabývala situací firem, které zůstaly v uzavřeném území. "Podařilo se to snad vyřešit k 16:00. Je tam koridor, kterým mohou najíždět zaměstnanci do prostor, kde mohou pracovat mimo tuto karanténu. A nemělo by dojít ke kontaktu s těmi, kteří jsou v té lokalitě," dodal náměstek.

Z krajů má nejvíce nakažených Praha, více než 100 případů. Následuje Olomoucký kraj, kde hygienici ráno uzavřeli Uničov, Červenku, Litovel a dalších 18 okolních obcí. V oblasti hygienici evidovali podle odpoledních čísel 18 a v celém Olomouckém kraji 38 infikovaných. Lidé nemohou uzavřené území opustit a mají zakázaný i pohyb mimo místo svého trvalého pobytu. Z Litovle pochází také první nakažený policista. Z území obce nesmějí ani lidé z Kynice na Havlíčkobrodsku, ráno tam byli čtyři nakažení. Uzavřené oblasti střeží policisté.

Video: Jsme město duchů, říká starosta uzavřené Litovle

Když přijede sanitka, neznamená to, že ten člověk je vyvrhel. To je problém malých obcí. Když to někdo vyfotí, už se pomalu lynčuje. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 57 minutami

Za vraždu cyklistky v Olomouci si muž odpyká 25 let, odvolání vzal zpět

Za loňskou brutální vraždu cyklistky na okraji Olomouce si osmačtyřicetiletý Rostislav Basler definitivně odpyká výjimečný trest 25 let. Na začátku jednání u olomouckého vrchního soudu vzal dnes své odvolání nečekaně zpět. Muž původně s vinou souhlasil, odvolal se pouze do výše trestu. Kromě výjimečného trestu má uloženu také zabezpečovací detenci. Znalci jej totiž označili za agresivního sadistu, který je pro společnost extrémně nebezpečný.

Případ se stal loni 15. dubna na periferii Olomouce. Muž si jednapadesátiletou cyklistku náhodně vytipoval a počíhal si na ni podle obžaloby na rozcestí u božích muk. Poté, co odmítla jeho výzvu k sexu, ji surově napadl. Pětkrát ji udeřil sekerou sečnou stranou do hlavy a trupu, bodl kuchyňským nožem do krku a poté s největší pravděpodobností ještě rdousil rukou. Žena utrpěla řadu zranění, zemřela na místě. Bezprostřední příčinou byl krvácivý šok, vykrvácela z proříznuté hrdelní žíly.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát chce Brusel požádat o proplacení dotace pro firmu Agrofertu. Pokud to zamítne, může ho Praha žalovat

Plastikářská firma Fatra ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) obdržela letos v únoru dotaci 547 tisíc korun ze státní kasy. A to i přesto, že v tu dobu Evropská komise preventivně pozastavila dotace pro podniky z holdingu Agrofertu. Informoval o tom v úterý o tom server iRozhlas.cz.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) nyní mají v plánu zariskovat a pokusit se požádat Evropskou komisi o proplacení dotace, aby otestovali její reakci, píše dále server. Do Bruselu již ohledně toho napsali dopis.

Pokud to Brusel zamítne, získají české úřady rozhodnutí o zamítnutí platby, na základě kterého budou moct Evropskou komisi žalovat a dohnat tak spor o střet zájmů Andreje Babiše před soud.

Tento plán by ale také mohl vést k pozastavení všech dotací z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pro Česko. "Vezměte prosím na vědomí, že pokud nebudou zohledněna další doporučení auditu, bude nutné širší přerušení plateb," odpověděl podle iRozhlasu na dopis českých ministrů  šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise Marc Lemaitre.

Zdroj: Domácí
Další zprávy