Další problém v boji s koronavirem. Začínají chybět důležité testovací "tyčinky"

I když se po počátečním pomalém tempu začíná více rozjíždět testování lidí, které je v boji s koronavirem zásadní, objevil se podle informací Aktuálně.cz nový problém. Začínají docházet testovací sady, což redakci potvrdil ředitel jedné z firem, která dováží tento důležitý materiál - stejně jako někteří laboranti. I z tohoto důvodu nejsou zdaleka testováni všichni lidé, kteří o to mají zájem.
Testování na koronavirus v takzvaném "drive-in" v Jižní Koreji.
Testování na koronavirus v takzvaném "drive-in" v Jižní Koreji. | Foto: Reuters

Na první pohled by se mohlo zdát, že testování lidí na přítomnost koronaviru se konečně rozjelo do vyšších obrátek a bude takto pokračovat také v dalších dnech. Jenže podle informací Aktuálně.cz tento optimistický plán může vážně zbrzdit nedostatek testovacích sad.

"Máme jich stále méně, přitom jsou nesmírně důležité," sdělila Aktuálně.cz jedna z laborantek, která si nepřála být jmenovaná. Testovací sady lze laicky popsat jako tyčinky, na které zdravotníci odebírají lidem z nosu biologický materiál, který se následně testuje - a podle něho v laboratořích zjišťují, zda má člověk koronavirus.

Nemocnice a další odběrová místa jsou v tomto závislá na firmách, které testovací sady vozí. Mezi největší patří firma Dispolab, jejíž ředitel Tomáš Strnad problémy s dodávkami testů potvrdil.

"Je to naprosto stejná situace jako s respirátory a rouškami, prostě poptávka po těchto sadách převyšuje naše možnosti i možnosti výrobce," sdělil ředitel firmy s tím, že situaci velmi ztěžuje to, že výrobci těchto setů jsou v Itálii, která je sama kvůli koronaviru v zoufalém stavu. "Teď doprodáváme opravdu poslední zbytky a další bychom měli mít koncem týdne, mělo by jít o tisíce kusů. Co bude dál, se teprve uvidí, hodně bude záležet na tom, jak se bude situace s koronavirem vyvíjet u nás i v Itálii," uvedl ředitel s tím, že obdobně jsou na tom určitě i další dodavatelé tohoto zboží v Česku.

Podle slov ředitele by nedostatek těchto tyčinek mohlo částečně řešit to, že by ti, kteří budou provádět testy na koronavirus, začali používat obyčejné tampony. "Pravděpodobně se budou zase muset stěry dělat stejně jako před několika lety, než se začaly používat tyto moderní testovací sety. Věřím, že nenastane v testování taková krizová situace, že by se netestovalo. Bude to asi pro nemocnice složitější, půjde to pomaleji, ale řešení to má," míní ředitel.  

Jenže odborníci v laboratořích, kteří testy provádějí a s nimiž redakce mluvila, namítají, že tak jednoduché nahradit tyto sety nebude.

"Někdo si může myslet, že to je totéž, jenže je tam jeden zásadní rozdíl. Palička, na kterou se nabírá biologický materiál, nesmí být podle metodiky pro prokázání viru z vaty. Musí být z umělého vlákna. Takže to není něco, co by si někdo mohl vyrobit doma nebo v laboratoři," sdělil Jakub Mrázek, vedoucí oddělení molekulární biologie Zdravotního ústavu v Ostravě. Podle jeho názoru jsou tyto sety pro testování velmi důležité.

"Nedostatek tohoto materiálu je problém. Nevěřím na nějakou snadnou náhradu. S kolegy v laboratoři to řešíme, ale v podstatě jsme na nějakou náhradu za tyto sety nepřišli. Jediným řešením je jen výroba těchto setů," přiznal Mráz. 

Jak se tento důležitý výpadek testovacích sad projeví na testování, se teprve uvidí. Objevují se už ale informace, že některým zařízením začínají docházet nebo už je nemají. 

"Bohužel máme málo odběrových setů. Ty štětečky musí být namočeny do speciálního roztoku, aby tam docházelo k normální reakci a pak se dalo ze vzorků odečíst, zda pacient je pozitivní, či negativní na koronavir," oznámil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Až tyto testy budou, měla by zahájit činnost akreditovaná laboratoř v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně.

Fakultní nemocnice v Olomouci původně podle ČTK oznámila, že kvůli tomuto nedostatku setů pozastavila testování. Po dvou dnech provozu jí došly zásoby testů. "Objednány jsou nové, zatím není jasné, kdy je nemocnice obdrží," sdělil mluvčí Adam Fritscher. Ten sice později uvedl, že došlo ke komunikačnímu nedorozumění, "testování probíhá bez přerušení takřka v nepřetržitém provozu za mimořádného nasazení personálu nemocnice", ale  je limitováno aktuálním počtem testů.

V Olomouci, stejně jako na některých dalších místech ale vzhledem k omezenému počtu testů umožňují testy na koronavirus výhradně u lidí, kteří byli doporučeni hygieniky nebo praktickými lékaři - tedy přijeli z rizikových oblastí nebo pociťují zdravotní problémy. Odebírání vzorků komukoliv, kdo by si i zaplatil test z vlastních peněz, není možné. 

Chceme testovat 1000 lidí denně

Ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba přitom upozornil, že by bylo ideální, kdyby bylo možné testovat populaci plošně. Jeho nemocnice tak zvýšila kapacitu testování na 100 lidí za den a do konce týdne by ji chtěla zvýšit na 1000 lidí denně.

Otázka je, jestli bude mít ale nemocnice dostatek testovacích sad.

V této nemocnici od pátku fungují venkovní stany, kam mohou lidé na vyšetření přijet vlastním vozem a po dobu odběru vzorků jej prakticky neopustí. V pátek takto zdravotníci odebrali vzorky 14 lidem, v sobotu sedmi lidem. V neděli pak zmírnili pravidla pro testování a kromě lidí, které na vyšetření odeslala krajská hygienická stanice, začali vyšetřovat i pacienty, kteří měli teplotu vyšší než 38 stupňů.

Všechny ostatní však nemocnice odmítala, což také svědčí o tom, že s testovacími sadami se šetří, neboť jich není dostatek.

Ve hře je testování jen starších a vážně nemocných

Není přitom vyloučeno, že stát se může nakonec rozhodnout jít jiným směrem a odstoupí od plošného testování. Takovou možnost nevyloučila v pondělí v České televizi náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová. "Ano, o tomto uvažujeme," odpověděla na otázku, jestli existuje možnost, že by se mohli testovat jen senioři a vážně nemocní lidé.

Testování by měly napomoci také rychlotesty, které budou možné poté, co se zařízení pro jejich provádění přiveze z Číny. V pondělí ráno odletěl do Číny vojenský speciál, který má zařízení přivézt v noci z úterý na středu. Tyto testy ale nenahrazují klasické testy, zjišťují "jen" to, zda organismus člověka má v sobě látky, které jsou schopné se koronaviru bránit. Pokud ano, pravděpodobně má dotyčný v sobě vir.

Testování v krajích

V Praze testují nemocné kromě Nemocnice Na Bulovce také Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích, Thomayerova nemocnice v Krči a Fakultní nemocnice Motol, a to většinou do tří hodin odpoledne. Do domácností jezdí dvě odběrové sanitky.

Odběrové místo v Nemocnici na Bulovce je umístěno mezi pavilony 7 a 8. "Na odběrovém místě se denně provede přes sto odběrů z nosohltanu, jeden odběr trvá přibližně pět minut," uvedla mluvčí Nemocnice Na Bulovce Simona Krautová.

Ve Fakultní nemocnici v Motole se vzorky odebírají na ambulanci Infekčního oddělení interní kliniky, v Ústřední vojenské nemocnici je postavený stan na volném prostranství mezi pavilony. Provoz prodloužila do 18 hodin, na infekční klinice odebírají pacienty nonstop. V pondělí se s testováním přidala Thomayerova nemocnice v Krči, stan je umístěný vpravo před vchodem do nemocnice.

Zdarma mají lidé testování v případě, že je k němu určí jejich praktický lékař nebo epidemiolog krajské hygienické stanice. Motol, Krč i Bulovka avizovali možnost testů pro zájemce za 2 900 až 3 000 korun. Na Bulovce ale kvůli překročené kapacitě žádají, aby lidé bez příznaků na test nechodili. V Motole dávají přednost těm, které pošle lékař.

V Jihočeském kraji poslali hygienici českobudějovické nemocnice za posledních 24 hodin na vyšetření 65 vzorků od lidí s podezřením na koronavirus. Ve Zlínském kraji hygienici indikovali 410 odběrů u lidí s podezřením na koronavirus. U 308 odebraných osob byl test negativní a na výsledky dalších 82 se čeká.

Nemocnice Zlínského kraje také začaly před více než týdnem zajišťovat zdravotnickou službu, která má na starosti odběry v domácnostech, v nichž se vyskytnou příznaky onemocnění novým koronavirem. První den se uskutečnilo 12 domácích odběrů, v pátek jich bylo podle Havrlanta 74, v sobotu 52 a v neděli 35.

Plzeňském kraji podstoupilo testy 478 lidí a hygienici vystavili 202 karantén. Kromě odběrového místa ve fakultní nemocnici jezdí od dnešního rána po kraji také tři odběrové sanitky. V nejbližších dnech by mělo vzniknout v Plzni další stacionární odběrové místo.

Pokud jde o Ústecký kraj, tak v Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě, Chomutově a Děčíně budou u krajských nemocnic do středy stát stany, kde budou zdravotníci odebírat lidem krev na koronavirové testy přímo v autech. Rozhodl o tom dnes krizový štáb Ústeckého kraje. Ať už občan nebo vůz zdravotní služby vjede do stanu, provede se odběr a může zase odjet," řekl hejtman Oldřich Bubeníček.

V Královéhradeckém kraji nařídili krajští hygienici domácí karanténu 157 lidem. Testovaných na nákazu koronavirem bylo v kraji 92, z nichž 79 mělo negativní výsledek, osm pozitivní, na výsledek čeká pět testovaných lidí. Ve Středočeském kraji bylo dosud testovaných 431 lidí, v karanténě nařízené hygieniky je nyní  69 lidí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy