Větrné mapy nemají smysl, říká expert i pojišťovny

Michal Pavec
20. 4. 2008 14:10
Nelze určit místa, kde hrozí největší nebezpečí škod
Následky vichřice Emma na sídlišti v pražských Letňanech
Následky vichřice Emma na sídlišti v pražských Letňanech | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Česko - Plán pojišťoven na zdražení pojistek v místech, kde hrozí větší nebezpečí řádění vichrů, pravděpodobně vyšumí do ztracena. Od využití takzvaných větrných map, o kterém se začalo mluvit po orkánu Kyrill, ustupují po odborné kritice i samotné pojišťovny.

"Porovnání škod po Emmě a Kyrillu boří teorie o využití takzvaných větrných map," říká například Václav Bálek z České pojišťovny.

Většina okresů totiž vykazuje výrazné rozdíly v počtu evidovaných případů z obou živelních pohrom. Například na Strakonicku letošní Emma způsobila klientům České pojišťovny 288 škod, zatímco před rokem tam Kyrill napáchal 1726 pojistných událostí.

Na Hodonínsku byla situace opačná: po Emmě nahlásilo České pojišťovně škodu 1187 lidí, zatímco po Kyrillu jich bylo pouze 167.

Extrémní vichry nelze odhadnout

Tato čísla potvrzují názor meteorologů, že se výjimečné události typu Emmy či Kyrilla, které způsobují největší škody, vymykají průměrným větrným hodnotám v daných oblastech, které by větrné mapy pojišťovnám ukazovaly.

"Při Emmě a Kyrillovi se jednalo o extrémní projevy, které se do průměrů výrazně nepromítají," potvrzuje meteoroložka Dagmar Honsová.

"U nás je rychlost větru spojena hlavně s nadmořskou výškou - čím vyšší poloha, tím obecně větší průměrná rychlost větru," doplňuje Honsová.

Pokud by tedy pojišťovny chtěli údaje z map využít, museli by více platit lidé, jejichž domy stojí ve vyšších polohách. Neznamenalo by to ovšem, že by takovým domům hrozilo větší nebezpečí.

Jak se ale zdá, větrné mapy zřejmě nebudou následovat povodňové mapy, které pojišťovny úspěšně využívají už několik let. U nich lze poměrně přesně rozdělit republiku na pásma, v nichž hrozí větší či menší nebezpečí záplav.

"Povodňové mapy jsou velkým pomocníkem už asi pět let. Podle nich lze jakoukoli adresu v České republice zařadit podle stupně rizika povodně a záplavy," potvrzuje mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

Mediální kampaň?

Podle Václava Bálka z České pojišťovny jde u větrných map částečně o mediální kampaň způsobenou obrovskými škodami napáchanými loňským orkánem Kyrill.

Debatu pak znovu otevřelo řádění vichřice Emmy. "Analýzy a informace ze zahraničí zatím však ukazuií, že vytvoření dostatečně spolehlivých map a projekcí pohybu větru není reálné do té míry, aby na jejich základě mohla být objektivně měřena rizika a kalkulováno pojistné," vysvětluje mluvčí Uniqy Svobodová.

V rodinném domku naštěstí nebyl nikdo zraněn.
V rodinném domku naštěstí nebyl nikdo zraněn. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ne všichni ale iniciativu považují za zbytečnou. "Předpokládám, že se tato diskuse otevře na půdě České asociace pojišťoven," řekl Aktuálně.cz mluvčí pojišťovny Kooperativa Marek Vích.

Také on ale přiznává, že prosadit něco podobného nebude jednoduché. "Mohou nastat těžkosti týkající se technického zpracování - to bude součástí odborné debaty," uvedl Vích.

Čtěte souvislosti:


 

Právě se děje

Další zprávy