Orkán nejen škodil, ale i vydělával. Majitelům větrníků

Pavel Baroch
4. 3. 2008 10:40
Jindřichovice za dva dny vydělaly přes 100 tisíc
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Jindřichovice pod Smrkem - Vichřice Emma strhávala o víkendu střechy a porážela stromy i vedení, takže statisíce lidí byly bez proudu.

Starosta severočeských Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek si ovšem jako jeden z mála lidí v zemi nemohl na silný vítr stěžovat. Spíše naopak. Do obecní podklady mu vichr přinesl desítky tisíc korun.

V Jindřichovicích stojí dvě větrné elektrárny. O víkendu jely na plný výkon. "Byly to velmi úspěšné dny," řekl Aktuálně.cz starosta Pávek, který nedávno opustil křeslo náměstka ministra pro místní rozvoj.

Tržba za oba dny dosáhla 126 tisíc korun, což je bezmála třetina částky, kterou jindřichovické větrníky vydělají normálně za celý měsíc. Obvykle jsou měsíční tržby okolo půl milionu korun.

Starosta Petr Pávek
Starosta Petr Pávek | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Vítr foukal ještě málo

O víkendu vydělaly elektrárny v Jindřichovicích pod Smrkem přibližně 40 tisíc kilowatthodin. To je množství, které za rok spotřebuje v průměru přibližně 11,5 tisíce domácností.

Pávek vysvětlil, že větrníky mohou vyrábět elektřinu až do síly větru okolo 135 kilometrů v hodině, a to Emma v Jindřichovicích pod Smrkem nedosahovala. Vichřice zde dosáhla maximální rychlosti asi 113 kilometrů v hodině.

Pokud by orkán překročil stanovenou hranici, větrné elektrárny by se automaticky vypnuly, postavily po větru a listy se stočily tak, aby je orkán nemohl poškodit.

Větrníky jsou bezpečnější než vedení

Podle Františka Šustra, předsedy České společnosti pro větrnou energii, víkendová vichřice prokázala, že obří větrníky jsou bezpečnější než stožáry elektrického vedení - některé z nich totiž nápor větru nevydržely.

"Padl tak jeden mýtus, že větrníky mohou poškodit elektrické vedení. V okamžiku, kdy by spadla větrná elektrárna, vedení už tam dávno nebude," řekl Aktuálně.cz Šustr.

Naráží tím na chystanou novelu energetického zákona, která má nově stanovit minimální vzdálenost, na kterou se obří větrníky mohou přiblížit k elektrickým drátům. Ministerstvo průmyslu návrh obhajuje tím, že má zajistit bezpečný provoz distribuční i přenosové soustavy.

"Pokud by novela začala platit, zastavila by odhadem polovinu projektů na výstavbu větrných elektráren," tvrdí František Šustr z České společnosti pro větrnou energetiku. "Česká republika by se tak opět vzdálila závazku vůči Evropské unii vyrábět do roku 2010 osm procent své elektřiny v obnovitelných zdrojích energie."

Šustr uvedl, že neví o žádné větrné elektrárně, která by během víkendové vichřice měla technické potíže. Jen jedna vrtule se musela zastavit, ovšem proto, že bylo kvůli Emmě mimo provoz elektrické vedení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy