Orkán nejen škodil, ale i vydělával. Majitelům větrníků

Pavel Baroch
4. 3. 2008 10:40
Jindřichovice za dva dny vydělaly přes 100 tisíc
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Jindřichovice pod Smrkem - Vichřice Emma strhávala o víkendu střechy a porážela stromy i vedení, takže statisíce lidí byly bez proudu.

Starosta severočeských Jindřichovic pod Smrkem Petr Pávek si ovšem jako jeden z mála lidí v zemi nemohl na silný vítr stěžovat. Spíše naopak. Do obecní podklady mu vichr přinesl desítky tisíc korun.

V Jindřichovicích stojí dvě větrné elektrárny. O víkendu jely na plný výkon. "Byly to velmi úspěšné dny," řekl Aktuálně.cz starosta Pávek, který nedávno opustil křeslo náměstka ministra pro místní rozvoj.

Tržba za oba dny dosáhla 126 tisíc korun, což je bezmála třetina částky, kterou jindřichovické větrníky vydělají normálně za celý měsíc. Obvykle jsou měsíční tržby okolo půl milionu korun.

Starosta Petr Pávek
Starosta Petr Pávek | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Vítr foukal ještě málo

O víkendu vydělaly elektrárny v Jindřichovicích pod Smrkem přibližně 40 tisíc kilowatthodin. To je množství, které za rok spotřebuje v průměru přibližně 11,5 tisíce domácností.

Pávek vysvětlil, že větrníky mohou vyrábět elektřinu až do síly větru okolo 135 kilometrů v hodině, a to Emma v Jindřichovicích pod Smrkem nedosahovala. Vichřice zde dosáhla maximální rychlosti asi 113 kilometrů v hodině.

Pokud by orkán překročil stanovenou hranici, větrné elektrárny by se automaticky vypnuly, postavily po větru a listy se stočily tak, aby je orkán nemohl poškodit.

Větrníky jsou bezpečnější než vedení

Podle Františka Šustra, předsedy České společnosti pro větrnou energii, víkendová vichřice prokázala, že obří větrníky jsou bezpečnější než stožáry elektrického vedení - některé z nich totiž nápor větru nevydržely.

"Padl tak jeden mýtus, že větrníky mohou poškodit elektrické vedení. V okamžiku, kdy by spadla větrná elektrárna, vedení už tam dávno nebude," řekl Aktuálně.cz Šustr.

Naráží tím na chystanou novelu energetického zákona, která má nově stanovit minimální vzdálenost, na kterou se obří větrníky mohou přiblížit k elektrickým drátům. Ministerstvo průmyslu návrh obhajuje tím, že má zajistit bezpečný provoz distribuční i přenosové soustavy.

"Pokud by novela začala platit, zastavila by odhadem polovinu projektů na výstavbu větrných elektráren," tvrdí František Šustr z České společnosti pro větrnou energetiku. "Česká republika by se tak opět vzdálila závazku vůči Evropské unii vyrábět do roku 2010 osm procent své elektřiny v obnovitelných zdrojích energie."

Šustr uvedl, že neví o žádné větrné elektrárně, která by během víkendové vichřice měla technické potíže. Jen jedna vrtule se musela zastavit, ovšem proto, že bylo kvůli Emmě mimo provoz elektrické vedení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy