Praha – Veterináři za asistence hasičů ve středu večer zlikvidovali i drůbež nakaženou ptačí chřipkou v Moravském Krumlově na Znojemsku. Šlo o zhruba 60 kusů z menšího chovu, zjistila ČTK od jihomoravské krajské veterinární správy. Práce na místě veterinářům trvala zhruba hodinu a půl. Na okolních parcelách sousedů budou pokračovat ve čtvrtek. Nakažená zvířata z Ivančic byla utracena už dříve během dne.
Utracenou drůbež dali veterináři do igelitových obalů a nechali ji na místě. Ve čtvrtek ráno skončí v kafilerii Agrisu Medlov. V Moravském Krumlově a jeho části Rakšice, kde se ptačí chřipka vyskytla, budou veterináři ve čtvrtek pokračovat na pozemcích sousedících se zasaženým chovem. Od 10:00 bude ve městě zasedat krizový štáb.
V Moravském Krumlově i Ivančicích už hasiči obešli domácnosti v okruhu tří kilometrů od místa nákazy a sepsali s lidmi počty domácích zvířat. Starosta Ivančic Milan Buček na sociálních sítí obyvatele města nabádá, aby uhynulou domácí drůbež okamžitě nahlásili. "Uhynulý kus bude finančně kompenzován," uvedl Buček. S tím počítají od státu i v Moravském Krumlově. Zároveň starostové upozorňují, že není důvod k obavám, protože virus není přenosný na lidi.
Ptačí chřipka se v Česku objevila po deseti letech. Lidé nemusejí mít obavu, protože virus není prakticky přenosný na člověka. Odborníci upozorňují, že současná forma viru je schopna infikovat člověka pouze ve výjimečných případech, a to při úzkém styku s napadenou drůbeží.
S výskytem ptačí chřipky souvisí i veterinární opatření proti případnému šíření choroby. To postihne větší chovatele, kteří se ocitnou ve vytyčeném ochranném a dozorovém pásmu. V těchto pásmech se totiž ptáci mimo jiné nesmějí převážet. Drůbež tedy nelze prodávat a odvážet do obchodů. Podle veterinářů je v desetikilometrovém okolí ohnisek zhruba 150 000 kusů drůbeže.
Ochranné pásmo bude vytyčeno tři kilometry okolo ohniska, dozorové pásmo deset kilometrů. Potvrzené úhyny na ptačí chřipku, konkrétně již potvrzený virus H5N8, jsou zatím jen z malochovů v Ivančicích a v Moravském Krumlově.
Kromě zvířat ve dvou zmíněných chovech uhynuly ještě volně žijící labutě na řece Jihlavě, která protéká Ivančicemi. Právě volně žijící ptáci přenesli nákazu na moravskokrumlovský chov Pavla Kocandy, míní chovatel.
Masovou likvidaci kachen a hus nařídily ve středu i francouzské úřady ve třech regionech na jihozápadě země, které byly nejvíce postiženy rychle se šířícím virem ptačí chřipky. Opatření podle odhadu výrobců vyhlášené francouzské lahůdky foie gras, což jsou ztučnělá husí či kachní játra, postihne v příštích dnech 800 tisíc až 1,3 milionu kusů z celkem 18 milionů kachen a hus v této oblasti.