Praha - Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká požádala poslance, aby jí umožnili vystoupit před sněmovním ústavně právním výborem, případně na schůzi celé dolní komory, kde by se vyjádřila ke kauze vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Pokud jí poslanci vyhoví, zabrání tím podle Vesecké dalšímu šíření "nepravdivých a neobjektivních informací v této věci". ČTK o tom informovala mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová.
Místopředsedkyně ústavně právního výboru sněmovny Eva Dundáčková (ODS) by vystoupení Vesecké přímo na plénu sněmovny považovala za problematické, zato ve výboru by s tím neměl být problém. Sněmovna je zákonodárné těleso a podobná věc se podle ní ještě nikdy nestala. "To bych považovala za velmi nešťastný precedens," řekla Dundáčková ČTK.
"Pokud je to iniciativa paní Vesecké, tak jí to pan předseda (výboru) Marek Benda umožní," dodala. Připomněla, že podobně vystoupila na výboru již v minulosti bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, když se ocitla ve sporu s tehdejším ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem (US-DEU). Podotkla však, že pokud by materiál Vesecké obsahoval citlivé údaje, bylo by lepší, aby se jím zabýval spíše sněmovní výbor pro bezpečnost.
Čunek čelí již několik měsíců podezření z přijetí úplatku. Nejvyšší státní zastupitelství vyměnilo v jeho případu žalobce. Místo přerovského státního zástupce Radima Obsta tak bude mít případ na starosti žalobce Arif Salichov z Jihlavy. Důvodem ke změně byla údajně procesní chyba. Vyměněn bude také hlavní vyšetřovatel Milan Šošovička.
ČTĚTE SOUVISLOSTI:
- Nový žalobce: Odvolám vyšetřovatele
- Krize kvůli Čunkovi. ČSSD blokuje sněmovnu - ČTĚTE ZDE
- ROZHOVOR s Jiřím Čunkem: O demisi v tuto chvíli opravdu neuvažuji
- BLOG Bohuslava Sobotky: Sledujeme umírání právního státu
- BLOG Petra Holuba: Ilegální privilegia vyšetřovaných politiků
Zatímco Čunek nový vývoj v případu přivítal, zástupci opozice ho označili za snahu zamést věc pod koberec. Vládní politici se podle nich snaží zabránit tomu, aby se případ dostal před soud. Spor opozice s koalicí kvůli vývoji v případu vyústil v pátek až v přerušení schůze Poslanecké sněmovny.
"Jsem velmi znepokojen informacemi o porušování nezávislosti vyšetřovatelů a státních zástupců ve věci Jiřího Čunka, které vedly nakonec Nejvyšší státní zástupkyni k provedení oznámených změn. Budu požadovat důsledné vyšetření všech pochybení a případného vlivu politiků spojených s minulými vládami," píše ve svém vyjádření, které zaslal novinářům, premiér Mirek Topolánek v reakci na vývoj kolem celé kauzy.
Pokud bude chtít Vesecká před výborem či před celou sněmovnou vystoupit, členové výboru v jednom a celá dolní komora ve druhém případě by to museli hlasováním schválit. Kvůli jejímu vystoupení by mohli svolat samostatnou schůzi výboru či sněmovny, případně by její vystoupení mohli zařadit jako nový bod na již plánovanou schůzi výboru či právě probíhající schůzi dolní komory. Obvykle v takových případech nezůstává jen u vystoupení daného člověka, ale poslanci o něm pak debatují a zpravidla se snaží zformulovat usnesení, v němž by k věci zaujali postoj.