Verdikt je absurdní,říká otřesený Mlynář

Zdeněk Mihalco
24. 1. 2007 18:30
Praha - Když soudkyně vynesla rozsudek, podle kterého by měl jít Vladimír Mlynář na 5,5 roku do vězení, kroutil hlavou. "Jsem v šoku," řekl.
Před vynesením rozsudku se Vladimír Mlynář médiím vyhýbal.
Před vynesením rozsudku se Vladimír Mlynář médiím vyhýbal. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Všichni odsouzení i jejich advokáti byli rozsudkem zaskočeni. Advokát Tomáš Sokol nad rozhodnutím soudu mávl rukou a odůvodňování rozsudku soudu nesledoval. Listoval časopisem.

Odsouzení Vladimír Mlynář, Dušan Chmelíček a Vít Novotný během devadesátiminutového odůvodňování rozsudku kroutili hlavami, ironicky se usmívali a chytali se za hlavu.

Souvislosti

  • Exministr Mlynář dostal pět a půl roku
    Soud velmi zpřísnil návrh žalobce, který pro Mlynáře žádal pouze roční podmínku. Mlynář se chtěl podle soudu obohatit o jedenáct milionů. Tyto peníze byly do teď prezentovány pouze jako škoda státu, nikoli jako Mlynářovo obohacení. Soud však prý nalezl závažné chyby v účetnictví a dalších dokumentech.

Soudkyně Městského soudu v Praze uznala ve středu všechny tři obžalované vinnými ze zneužívání informací v obchodním styku. Vladimír Mlynář se podle rozsudku dopustil navíc i zneužití pravomoci veřejného činitele.

Podle rozsudku se odsouzení úmyslně pokusili o obohacení na úkor státu.

Bývalý ministr informatiky Vladimír Mlynář po vynesení rozsudku roztřeseným hlasem říkal: "To není možné. Je to absurdní. Soud nic nepochopil."

Pět a půl roku vězení nepodníněně. Čekal jste takový rozudek?

Je to pro mě šok. Argumenty soudu jsou absurdní. Soud absolutně nepochopil, o co jde. Někteří svědci vědomě lhali. Rozsudek je bezprecedentní a šokující. Je daleko vyšší než navrhovala obžaloba. Je to pro mě lidsky velmi těžké. Soucítím se všemi, kteří podstupují věci jako já. Třeba s panem Čunkem, který je teď možná v podobné pozici jako já.

Soud tvrdí, že smlouvy se společností Testcom service byly pro stát nevýhodné.

To není pravda, smlouva byla pro stát výhodná. O tom není pochyb. Vznik Testcom servisu konzultoval s několika právníky ministerstva.

Měl jste se pokusit obohatit o zhruba 11 milionů korun.  

My jsme z toho nemohli mít žádný prospěch, to je absurdní. Tu částku naprosto nechápu. Vždyť ani obžaloba netvrdila, že bychom se chtěli vědomě obohatit. Motiv činu, který jsme měli spáchat, z toho rozsudku vůbec není jasný.

Státní zástupce tvrdil, že pana Chmelíčka i vás měla na protiprávnost založení společnosti Testcom servis upozornit účetní Testcomu. Proč jste ji neposlechli?

To není pravda. To nechápu. Vždyť během soudu nikdo netvrdil, že bych já byl kýmkoliv upozorněn. Jedině panu Chmelíčkovi měla jedna z podřízených naznačit, že jedná proti zákonu. Já jsem to nevěděl. Soud pak tvrdil, že jsme to udělali vědomě, což je nesmysl.

Kterou část odůvodnění rozsudku považujete na nejabsurdnější?

Všechny. Soud například tvrdí, že ministr je odpovědný za vše, co dělají všichni jeho podřízení a celý úřad. To je ale neprosto absurdní. To by museli být ve vězení všichni ministři ve všech zemích. 

Odvoláte se?

Ano, samozřejmě.

Věříte v úspěch v odvolacím řízení?

Tento rozsudek odvolání nemůže přežít. Veškeré protokoly soudu během několika dnů zveřejním a pošlu je médiím. Každý občan si bude moci udělat obrázek, co se v tomto procesu děje.

V dubnu 2005 jste odešel z vlády Stanislava Grosse. Čemu jste se věnoval pak?

Pobýval jsem nějakou dobu ve Spojených státech, dostal jsem tam studijní stipendium. V současné době jsem osoba samostatně vydělečně činná.

A co konkrétně děláte?

Zabývám se konzultační čiinností. 

 

Právě se děje

Další zprávy