Exministr Mlynář dostal pět a půl roku

Jakub Jareš, Zdeněk Mihalco
24. 1. 2007 16:04
Praha - Na pět a půl let nepodmíněně byl dnes odsouzen bývalý ministr informatiky Vladimír Mlynář. Rozhodl o tom Městský soud v Praze.
Vladimír Mlynář.
Vladimír Mlynář. | Foto: Tomáš Adamec

Co je Testcom

  • založen v roce 1992 jako Technický a zkušební ústav telekomunikací a pošt
  • soustředí se na výzkum sítě elektronické komunikace a poštovních služeb
  • má podporovat výkonnost státu v oblasti informačních technologií
  • od roku 2004 provozuje Portál veřejné správy
  • financován je z vlastních zdrojů a příspěvků poskytovaných státem

Fakta o případu Testcom servis

  • listopad 2003 - příspěvková organizace ministerstva informatiky Testcom zakládá společnost Testcom servis s.r.o. a vkládá do ní 7,5 milionu na provoz portálu veřejné správy
  • prosinec 2003 - ministr financí Sobotka upozorňuje Mlynáře, že Testcom servis byl založen v rozporu se zákonem, Mlynář činnost Testcom servisu zastavuje
  • květen 2004 - Testcom servis je vymazán z obchodního rejstříku
  • duben 2005 - policie předala ministrovi Mlynářovi obvinění, že v Testcom servis byl založen v rozporu se zákonem o majetku státu
  • duben 2006 - zahájení soudu
  • leden 2006 - Mlynář je odsouzen na 5,5 roku nepodmíněně

Spolu s ním byli na šest let nepodmíněně odsouzeni také bývalý šéf Testcomu a exředitel České televize Dušan Chmelíček a jeho někdejší náměstek Vít Novotný. Všichni odsouzení se na místě odvolali.

"Je to pro mě šok," komentoval verdikt Vladimír Mlynář. "Je to obtížné profesně i lidsky, rozsudek je nekvalifikovaný," uvedl exministr. "Stanovisko soudkyně , že jsme se obohatili, je nesmyslné. Veškeré protokoly soudu zveřejním, aby si každý občan mohl vše prohlédnout," dodal s tím, že soud podle něj vůbec nepochopil, o co šlo.

Soud velmi zpřísnil návrh žalobce, který pro Mlynáře žádal pouze roční podmínku. Mlynář se chtěl podle soudu obohatit o jedenáct milionů. Tyto peníze byly do teď prezentovány pouze jako škoda státu, nikoli jako Mlynářovo obohacení. Soud však prý nalezl závažné chyby v účetnictví a dalších dokumentech.

Sokol: Soud neměl štastný den

"Obžalovaní jednali za účelem získání prospěchu velkého rozsahu," uvedl soud. Podle něj jednali úmyslně a pro Českou republiku šlo jednoznačně o nevýhodnou smlouvu.

Advokát Tomáš Sokol bere rozhodnutí Městského soudu s úsměvem.
Advokát Tomáš Sokol bere rozhodnutí Městského soudu s úsměvem. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Soud dnes neměl šťastný den," hodnotil rozsudek Mlynářův advokát Tomáš Sokol. Podle jeho názoru nemůže obstát před další instancí. "Došlo k hrubému porušení procesního i trestního práva hmotného," uvedl na dotaz Aktuálně.cz, jaké jsou hlavní námitky.

Za nejvíc pochybné považuje fakt, že soudkyně poslala Mlynáře do vězení za jiné trestné činy, než za které ho obvinil státní žalobce. "Nemůžete být odsouzen za jiný skutek, než za jaký vás stíhají," zdůraznil Sokol. Soud Mlynáře uznal vinným za zneužívání pravomocí veřejného činitele a za zneužití informací v obchodním styku

Soudkyně přísný verdikt odůvodnila mimo jiné tím, že u nikoho neshledala polehčující okolnost. "Naopak, všem přitěžuje, že spáchali trestných činů více," uvedla.

Trest vězení vyvolal emoce v soudní síni

Atmosféra v soudní síni byla velmi vypjatá. Mnohé překvapila přísnost rozsudku. "Nemůžu to vydržet. Jak můžete takhle kazit lidem život. To můžete klidně spát?," vykřikl jeden z lidí v publiku na adresu soudkyně Silvie Slepičkové, pak ze síně odešel.

I přes úsměvná a rozpačitá gesta před kamerou jistě rozsudek nepřidal exministrovi žádné důvody k radosti.
I přes úsměvná a rozpačitá gesta před kamerou jistě rozsudek nepřidal exministrovi žádné důvody k radosti. | Foto: Tomáš Adamec

Exministr při vynášení rozsudku jenom kroutil hlavou. Sokol nad rozsudkem mávl rukou a jeho odůvodnění už nevěnoval pozornost.

Mlynář je prvním polistopadovým ministrem, který byl odsouzen za činnost, kterou vykonával v úřadu.

Soudce řádně přitvrdil

Všichni tři budou ve věznici s dozorem. Soud jim navíc uložil pětiletý zákaz činnosti ve funkcích rozhodujících o státních penězích.

Mlynář se podle obžaloby dopustil trestného činu tím, že v říjnu 2003 vyzval státní příspěvkovou organizaci Testcom, aby založila společnost Testcom servis s.r.o., která měla provozovat Portál veřejné správy.

Podle zákona o majetku státu to však není možné. Státní příspěvková organizace totiž může založit obchodní společnost jenom se souhlasem vlády. Ten si Mlynář nevyžádal.

V procesu byl odsouzen také bývalý ředitel Dušan Chmelíček. Ten se podle soudu dopustil porušení rozpočtové kázně. Do kapitálové společnosti Testcom servis totiž jako ředitel Testcomu poslal 7,5 milionu korun. Ačkoli Testcom servis byl také v majetku státu, tak zákon takovýto přesun zakazuje. Soud mu za to vyměřil šest let nepodmíněně.

Soud: ministr má znát zákon

Všichni tři odsouzení se hájí, že o protizákonnosti založení Testcom servisu nevěděli a že státu nezpůsobili žádné škody. Testcom servis byl totiž po čtyřech měsících po upozornění ministerstva financí zrušen a jeho základní kapitál byl převeden zpět do Testcomu.

Mlynář se před soudem hájil také tím, že Testcom založil proto, aby se příjmy z činnosti Portálu veřejné správy mohly vracet jako investice do jeho rozvoje. V rozpočtu státní výzkumné organizace Testcom by se podle něj rozpustily.

Upozornil také na zvláštní fakt, že rejstříkový soud Testcom servis bez problému zapsal do obchodního rejstříku a tím de facto potvrdil jeho legálnost.

Státní zástupce s Mlynářovou a Chmelíčkovou obhajobou nesouhlasil. Smlouva podle něj počítala s tím, že zisk bude zůstávat Testcom servisu, ale případné náklady s jeho činností by krylo ministerstvo. O rozdělení zisku měli rozhodovat Chmelíček s Novotným.

Navíc podle něj měl Mlynář, který zákon o státním majetku v roce 2000 jako poslanec schvaloval, jeho obsah znát.

Mlynář: V pozadí může být osobní spor

Trestní oznámení na Mlynáře a Chmelíčka podali v roce 2005 bývalý zaměstnanec ministerstva informatiky Milan Novák a politik Aleš Moravec. Mlynář již dříve u soudu naznačil, že za trestním stíháním může stát i jeho razantní postup při personálních změnách v Testcomu.

Ten byl deset let pod vedením Radko Hochmana, s jehož prací však Mlynář nebyl spokojen. Podle exministra byl Hochman sice dobrý vědec, ale špatný manažer, a proto jej odvolal a nahradil Chmelíčkem.

Celý proces s Mlynářem měl také neobvyklý začátek. Tehdejší ministr informatiky se totiž o chystaném obvinění dozvěděl z médií. O pokynu, že policie má ministra obvinit, je v březnu 2005 informoval státní zástupce Jan Karabec.

Teprve v dubnu dostal Mlynář od policie oficiální obvinění. Postup státního zástupce tehdy odsoudila jako neetický nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová.

 

Právě se děje

Další zprávy