Praha - Příběh sira Nicholase Wintona, který před druhou světovou válkou zachránil 669 československých, převážně židovských dětí, je příkladem toho, jak jeden člověk s odvahou a představivostí může dokázat něco výjimečného.
V reakci na středeční úmrtí stošestiletého Brita to ve středu řekl americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro, jehož matka se v roce 1939 také zachránila útěkem z Československa. Podle Schapira bude svět Wintona postrádat.
"Příběh Nicholase Wintona je úžasný příklad toho, jak jeden člověk s odvahou a představivostí může udělat něco výjimečného. Většinu toho udělal z vlastní vůle, bez pomoci úřadů a po celý svůj život byl nesmírně pokorný a skromný," uvedl Schapiro.
Za lidská práva je třeba i riskovat
"Pro mě jako státního úředníka je to připomínka toho, že někdy musíte mít odvahu a zariskovat, abyste bránili lidská práva," dodal americký velvyslanec.
Wintonův příběh má pro něj prý ale i osobní rovinu. "Samozřejmě že si vybavím, jak se moje máma, její sestra a bratr snažili odsud dostat pryč. A jsem vděčný, že byli na světě lidé jako Nicholas Winton. Skutečně tu bude scházet," poznamenal.
Velvyslancova matka Raya Czerner Schapirová pochází z židovské rodiny z Prahy, odkud v roce 1939 prchla před nacisty.
Její cestu do Spojených států ale zdramatizovalo to, že její rodiče nedostali od nacistů dostatek povolenek k odjezdu, aby mohli s sebou vzít všechny tři své děti. Odjeli proto jen s nejmladším synem a Schapirova matka se sestrou se za nimi dostaly až po vypuknutí války.