USA mají v Česku po dvou letech velvyslance. Setkal se už s nováčkem z Británie

ČTK ČTK
15. 2. 2023 15:21
Spojené státy nebo Velká Británie mají od středy oficiálně v Česku svého velvyslance. Spojené státy nově zastupuje Bijan Sabet a britskou korunu Matthew Field. Prezident Miloše Zeman od nich ve středu na Pražském hradě převzal pověřovací listiny, předalo mu je i dalších šest ambasadorů a velvyslankyň z Evropy i Afriky.
Velvyslanci Británie a USA Matt Field a Bijan Sabet.
Velvyslanci Británie a USA Matt Field a Bijan Sabet. | Foto: Aktuálně.cz, Twitter / Matt Field

Sabet v tuzemsku pobývá od posledního lednového dne. Je spoluzakladatelem a generálním partnerem společnosti Spark Capital, která se zabývá rizikovým kapitálem. Předtím pracoval jako vedoucí pracovník v řadě začínajících technologických společností v Silicon Valley v Kalifornii a v Massachusetts. Je členem správní rady vysoké školy Boston College, na které získal bakalářský titul.

Posledním americkým velvyslancem v Praze byl Stephen King, na konci roku 2020 oznámil, že se této pozice s nástupem nového prezidenta Joea Bidena vzdá. Od té doby byl post velvyslance Spojených států v Praze neobsazený, ambasádu dočasně vedla chargé d'affaires Christy Agorová.

Od ledna je v Praze i britský velvyslanec Field, který ve funkci nahradil Nicka Archera. Dříve byl Field například ambasadorem v Bosně a Hercegovině, v minulosti působil také na britské ambasádě v Brazílii či v Chorvatsku, byl i politickým poradcem zvláštního zástupce Evropské unie v Makedonii.

Oba velvyslanci začali být po příjezdu aktivní na sociálních sítích. Field zaujal svým videem, ve kterém se představil Čechům plynulou češtinou. Sabet i Field se již v Praze podle fotografie zveřejněné na Twitteru setkali.

Zeman převzal pověřovací listiny i od dalších šesti velvyslanců. Jihoafrickou republiku nově v Praze zastupuje velvyslankyně Mosa Ditty Sejosingoeová, Kyperskou republiku George S. Jiang, Egypt Mahmúd Mustafá Afifi a Lotyšsko Elita Kuzmaová.

Své pověřovací listiny Zemanovi ve stejný den předali i velvyslankyně Islandu Maria Erla Marelsdóttirová a ambasador Džibutské republiky Jasín Husajn Doual, kteří budou své země v Česku zastupovat z Berlína.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy