Americký velvyslanec vadí Orbánovi. Maďarsko tvrdí, že provokuje svou orientací

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
11. 2. 2023 11:10
Zatímco loni v červenci David Pressman před americkými kongresmany dokazoval, že bude dobrým novým velvyslancem v Maďarsku, připravovali mu v Budapešti zvláštní uvítání. Skupinka aktivistů vyplula na nafukovacím člunu na řeku Dunaj a rozvinula černý prapor s lebkou a zkříženými kostmi, na kterém byl nápis "Pressmane, nekolonizuj Maďarsko svým kultem smrti".
Americký velvyslanec v Maďarsku David Pressman
Americký velvyslanec v Maďarsku David Pressman | Foto: Profimedia

Lidskoprávní advokát se s manželem a jejich dvěma dětmi přestěhoval do Budapešti v září. Fotku z letní "dunajské" akce má nyní pověšenou za stolem. "Tohle bylo ještě předtím, než jsem do země vůbec vkročil," říká americkému deníku New York Times. Od té doby se ale situace moc nezlepšila.

Zatímco jeho předchůdce David Cornstein, jmenovaný ještě prezidentem Donaldem Trumpem, si u maďarské vlády získal oblibu neustálou chválou premiéra Viktora Orbána, s příjezdem Pressmana Maďarsko obrátilo svůj vztah ke Spojeným státům. Provládní média kritizují velvyslance i celou administrativu prezidenta Joea Bidena.

Pressmana v Maďarsku tepou mimo jiné za to, že porušuje diplomatické konvence a neuznává maďarské hodnoty. Údajně zasahuje do tamní jurisdikce a snaží se umlčet konzervativní hlasy. Mnoha komentátorům ale vadí hlavně jeho sexuální orientace, která je podle nich provokací. Na jedné z provládních televizních stanic ho označili za "madam velvyslankyni".

Před svým současným postem působil Pressman jako velvyslanec při OSN pro zvláštní politické záležitosti a jako asistent ministra pro vnitřní bezpečnost. Pracoval také v Bílém domě jako ředitel pro oblast válečných zločinů a krutostí v Radě pro národní bezpečnost.

Válka za humny

Setkání s maďarskými představiteli podle něj probíhají obvykle ve zdvořilém a pragmatickém tónu, ale často začínají slovy hostitele: "Pane velvyslanče, rád vás poznávám. Vím, že chcete mluvit o genderově progresivních otázkách."

"Zastavím je a řeknu: 'Ne, ve skutečnosti s vámi chci mluvit o závislosti Maďarska na Vladimiru Putinovi,'" vysvětluje diplomat. "Vždycky se chtějí bavit o kulturní válce. My ale chceme vést debatu o skutečné válce, která probíhá hned vedle."

Velvyslanec se ale nebojí vymezovat proti maďarské politice. V zemi, která nedávno zakázala zobrazování LGBTQ+ obsahu nezletilým, Pressman například zveřejňuje fotografie svého partnera a jejich dvou dětí, všímá si bruselský týdeník Politico.

V lednu na sociálních sítích zase silně kritizoval výhrady maďarské vlády vůči protiruským sankcím. "Jak slouží ochrana ruských oligarchů před sankcemi Maďarsku a Maďarům?" ptal se na Twitteru. Na konci měsíce pak vyšly v listu Politico komentáře, kde Pressman označil přístup Maďarska k válce na sousední Ukrajině za prosazování "politiky podporované Putinem".

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó se proti tomu silně ohradil, napsala agentura AP. Podle Szijjártóa je "zcela irelevantní, co si (Pressman) nebo kterýkoli jiný velvyslanec myslí o vnitropolitickém procesu v Maďarsku, protože to s nimi nemá nic společného" a "nepřísluší jim zasahovat do vnitřních záležitostí Maďarska".

I když Orbán nakonec jednotlivé balíčky evropských sankcí odsouhlasil, dlouhodobě je kritizuje a podařilo se mu vyjednat řadu výjimek. Odmítá, aby zbraně pro Ukrajinu mířily přes Maďarsko, a od začátku války členové jeho vlády opakovaně navštívili Moskvu, aby pro středoevropskou zemi vyjednali více plynu.

Na konci loňského roku v zemi proběhlo poštovní referendum, kde 97 procent respondentů uvedlo, že s evropskými sankcemi nesouhlasí. Podle Budapešti více poškozují unii než Moskvu. Brusel ale výsledky referenda odmítl, protože se ho zúčastnilo jen něco málo přes milion z celkem osmi milionů Maďarů, připomíná server Euronews.

Maďarsko, které je členem EU i NATO, se v posledních letech více přibližuje k Rusku. Pro Spojené státy to začalo být problémem v roce 2018, tedy ještě za Trumpa, kdy Maďarsko odmítlo žádost Trumpovy administrativy k vydání dvou ruských obchodníků se zbraněmi. Místo toho je poslalo do Moskvy. S ruskou invazí na Ukrajinu ale Orbánův vztah k Putinovi získal na důležitosti.

Nejde hrát na obě strany

Obzvlášť znepokojivá je podle amerického velvyslance lednová zpráva maďarského Národního informačního centra, zpravodajské služby, jež podléhá Orbánovi. Podle ní se desítky amerických občanů zapojily do sítě údajného spiknutí, jehož cílem mělo být svržení maďarského premiéra.

"To, že se oficiální orgány této vlády, včetně zpravodajských služeb, hodlají zaměřit na americké občany, určitě upoutalo naši pozornost," zdůrazňuje a dodává, že nelze mlčet, když jsou Spojené státy napadány spojencem NATO.

"Svět se změnil," dodává Pressman, "a schopnost hrát to na obě strany, když máme v Evropě skutečnou pozemní válku, už neexistuje." Vyzval proto v minulých dnech Maďarsko, aby se znovu stalo jednoznačnou součástí Západu.

Navzdory sporům válka na Ukrajině ukazuje, jak důležité jsou vztahy mezi Maďarskem a jeho spojenci. Alespoň v to Pressman doufá. Maďaři podle něj nechtějí být závislí na Rusku a Číně. "Myslím, že vidí svou budoucnost s Evropou, Západem a Spojenými státy, a to je podle mě pozitivní základ, na kterém můžeme stavět."

Video: Maďarsko doplácí na Orbánovu strategii. Lidem to ale nedochází, říká maďarský novinář (7. 12. 2022)

Orbánova strategie vyjednat Maďarsku výjimku na ruský plyn ho dohnala. Nakupujeme za vyšší ceny, než jaké jsou na burze. Maďaři si to ale neuvědomují. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

Primátor chce pro Železného omluvu od policie, neměla prý právo video zveřejnit

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. Toto stanovisko sdělil řediteli městské policie Eduardu Šustrovi s tím, že kromě systémové nápravy by situaci vyřešila i omluva. Případ prověří také Úřad pro ochranu osobních údajů. Šuster pochybení odmítl, městská policie podle něj postupovala stejně jako při zveřejňování jiných videí v minulosti.

"Důkladně jsem se seznámil se všemi okolnostmi zveřejnění videozáznamu úkonu Městské policie hlavního města Prahy a došel k závěru, že MPP nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam při řešení přestupku pana Železného," napsal Svoboda na Twitteru.

Situaci primátor hodnotí jako pochybení konkrétního člověka, nikoliv městské policie jako celku. "Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu. Panu řediteli jsem tlumočil názor, že by kromě systémové nápravy tuto situaci vyřešila i omluva," uvedl.

Šuster na facebooku městské policie uvedl, že ho primátor seznámil se stanovisky dvou advokátních kanceláří. Městská policie nicméně podle Šustera při zveřejnění videa postupovala při anonymizaci tak, že se snažila plně zachovat osobnostní práva přestupce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy