Velký přehled: Rozsudek za 197 dnů, ale i velké rozdíly v krajích. Tak pracují české soudy

Marek Pokorný Marek Pokorný
17. 7. 2017 9:01
Velkou statistiku práce soudů za poslední roky vypracovalo ministerstvo spravedlnosti. Vyplývá z ní, že například civilní soudy zrychlily svoji práci o třetinu a prvoinstančního rozsudku se dočkáte v průměru za 197 dnů. "To je vůbec nejkratší doba za posledních deset let," uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ze statistiky ale vyplývá také to, že stále přetrvávají chronické problémy především na severu Čech, kdy například v Chomutově průměrná délka civilního řízení přesahuje 800 dnů, a je tak čtyřikrát delší, než je průměr celé republiky. Podívejte se v naší velké grafice, jak české soudy pracují.
Foto: Ministerstvo spravedlnosti

Rychlost trestního řízení u okresních soudů

Zatímco v civilních řízeních patří jihomoravské soudy mezi nejpomalejší, v trestních jsou naopak úplně nejrychlejší. Okresní soudy na jižní Moravě vyřídily loni věc po podání obžaloby v průměru za 68 dnů (počítáme opět medián), těsně za nimi je s délkou 71 dnů Středočeský kraj. Mezi okresy pak těsně vede Kutná Hora (36 dnů) před Svitavami (37 dnů). Nutno ale dodat, že pro závažnější a složitější trestní věci je prvoinstančním soudem až ten krajský. Nejpomalejší jsou i v trestních věcech soudy na severu Čech s průměrnou délkou řízení 208 dnů, druhé nejpomalejší jsou v západních Čechách, které rozsudek vydají v průměru za 111 dnů - tedy takřka dvakrát rychleji. Úplně nejpomalejší je Okresní soud v Ústí nad Labem s průměrnými 380 dny. Deset procent případů na Ústecku ale trvá více než 909 dní.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy