Velký přehled: Rozsudek za 197 dnů, ale i velké rozdíly v krajích. Tak pracují české soudy

Marek Pokorný Marek Pokorný
17. 7. 2017 9:01
Velkou statistiku práce soudů za poslední roky vypracovalo ministerstvo spravedlnosti. Vyplývá z ní, že například civilní soudy zrychlily svoji práci o třetinu a prvoinstančního rozsudku se dočkáte v průměru za 197 dnů. "To je vůbec nejkratší doba za posledních deset let," uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ze statistiky ale vyplývá také to, že stále přetrvávají chronické problémy především na severu Čech, kdy například v Chomutově průměrná délka civilního řízení přesahuje 800 dnů, a je tak čtyřikrát delší, než je průměr celé republiky. Podívejte se v naší velké grafice, jak české soudy pracují.
Foto: Ministerstvo spravedlnosti

Počet nevyřízených civilních věcí na jednoho soudce

V okresech, kde trvá civilní řízení nejdéle, mají zpravidla také nejvíc nevyřízených případů na jednoho soudce. Například ke konci loňského roku měl nejvíce nevyřízených případů na jednoho soudce Okresní soud v Chomutově, a to 380, všechny ostatní soudy se vešly pod číslo 300. Při přepočtu na všechny soudce v kraji pak "vede" Ústecko se 156 nevyřízenými případy na soudce. Nejmenší počet nedodělků je v Kutné Hoře a Příbrami (oba 31 případů na soudce) a mezi kraji pak s průměrem 56 vede ten Jihočeský. Nutno ovšem dodat, že právě v Ústeckém kraji soudci pracují nejrychleji a počet nevyřízených případů výrazně snižují. Zatímco každý soudce dostal na stůl v průměru 236 případů, stačil jich vyřídit 283 - tedy o pětinu více. Průměr v celé republice byl přitom 243 nových případů na 264 vyřízených. A průměrný tuzemský soudce měl na konci roku 104 neuzavřených případů.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy