Velký pátek bude svátkem, podpořila poslanecký návrh vláda

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
24. 6. 2015 13:03
Už od příštího roku by se v kalendáři mohl objevit nový svátek. Návrh vláda podpořila jednohlasně, nyní zamíří do Parlamentu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Bez problému prošel vládou návrh na zařazení Velkého pátku do seznamu státních svátků. Ve středu pro něj podle informací Aktuálně.cz zvedli ruku všichni ministři kromě Jana Mládka a Jiřího Dienstbiera, kteří se zdrželi.

Pracovní volno by mohli mít lidé už na příští Velikonoce, svátek by měl podpořit prorodinnou politiku. "Žáci základních škol a studenti středních škol mají v tento den již řadu let prázdniny. Rodičům tak zařazení Velkého pátku mezi dny pracovního klidu pomůže vyřešit problém s hlídáním dětí a umožní rodinám strávit čas pohromadě," stojí v důvodové zprávě.

Podle propočtů by den volna navíc neměl znamenat větší zátěž pro ekonomiku, analýza ministerstva financí odhadla ztrátu na 0,4 procenta hrubého domácího produktu. "V podmínkách běžné ekonomické praxe bude dopad podstatně mírnější," konstatovala nicméně státní kasa.

Nový svátek by navíc mohl pomoci zejména drobným podnikatelům. "Je totiž zřejmé, že řada rodin s dětmi využije několik dnů volna za sebou k jednorázovým nebo několikadenním výletům, při nichž využijí restaurační zařízení, různé služby spojené s využitím volného času, podpoří cestovní ruch, návštěvy kulturních zařízení," vypočítávají autoři.

Pod poslaneckým návrhem je podepsáno 93 poslanců včetně předsedů všech parlamentních stran kromě komunistů, návrh ale vzešel z lidovecké frakce.

"Velký pátek byl v naší zemi státním svátkem před nástupem komunistické totality. Zařazením velkého pátku mezi volné dny se průměrné volné dny ročně zvýší z devíti na deset, čímž se v počtu volných dní přiblížíme v průměru ostatním státům,“ prohlásil předseda poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola.

Nyní novela zákona o státních svátcích zamíří do Poslanecké sněmovny. Ta se jí ale bude zabývat nejdříve na zářijové schůzi. Předkladatelé ale navrhují schválení už v prvním čtení. Po schválení oběma komorami parlamentu a prezidentem začne změna platit okamžitě poté, co se objeví ve Sbírce zákonů.

 

Právě se děje

před 33 minutami

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

O post hlavního hygienika mají zájem tři uchazeči, Gottwaldovou vláda odvolala v půlce března

O post hlavního hygienika, který je zároveň náměstkem ministra zdravotnictví, mají zájem tři uchazeči. Přihlášky zájemci posílali do pondělní půlnoci, další obálky proto podle mluvčí mohou být ještě na cestě. Předchozí hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou vláda odvolala v polovině března, krátce po začátku šíření koronaviru v Česku. Vedením úřadu byla dočasně pověřená Jarmila Rážová, která vedla středočeskou krajskou hygienu.

Vláda oznámila odvolání Gottvaldové 12. března. "Podle našeho paní hlavní hygienička nezvládla svoji práci a svoji pozici," řekl tehdy premiér Babiš. Hlasování kabinetu bylo podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jednomyslné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

Další zprávy