Bude Velký pátek státním svátkem? Proti jsou jen komunisté

ČTK ČTK
1. 6. 2015 14:59
Lidoveckou novelu podepsali ve Sněmovně členové všech stran kromě KSČM.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lidé se s velkou pravděpodobností dočkají dalšího volného dne. Schválení Velkého pátku jako státního svátku má velkou šanci na schválení ve Sněmovně.

Novelu, která vzešla od lidovců, podepsalo 93 poslanců ze všech klubů kromě KSČM.

Podporu jí takto vyjádřili i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), vicepremiéři Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Andrej Babiš (ANO) i předsedové opozičních TOP 09 a ODS Karel Schwarzenberg a Petr Fiala a rovněž šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch.

Předkladatelé dokonce navrhují, aby dolní komora schválila novelu zákona o státních svátcích zrychleně už v úvodním kole projednávání. Nejprve ji ale čeká posouzení ve vládě.

Křesťanská tradice

Velký pátek, který připomíná biblické ukřižování Ježíše Krista, je státním svátkem v řadě evropských států, připomínají autoři v důvodové zprávě. Patří mezi ně Německo, Rakousko, Slovensko a skandinávské země.

Předkladatelé taky podotýkají, že Velikonoce podobně jako Vánoce pokládají za významné svátky vzhledem ke kulturním tradicím a zvykům i bezvěrci.

"Je třeba vycházet i ze současné společenské a mezinárodní situace, kdy je potřeba jasně podpořit naši křesťanskou identitu, která byla důležitým zdrojem našich humanistických, civilizačních a koneckonců i demokratických tradic," stojí v důvodové zprávě.

Autoři rovněž upozorňují, že na základních a středních školách jsou v tento den prázdniny a novela by rodinám umožnila strávit čas pohromadě.

Malý vliv na ekonomiku

Podle ministerstva financí by byly finanční dopady zanedbatelné. Den volna by ekonomiku připravil o 0,4 procenta ročního reálného hrubého domácího produktu. Reálný dopad by prý ale byl podle jiných výpočtů mnohem nižší, nejvýše 0,1 procenta.

Současný český kalendář obsahuje 13 svátků, přičemž dva z nich připadají na shodný den. Česko má tak 12 volných dnů, některé z nich připadají na víkendy.

Ve Sněmovně ležel návrh už v předminulém volebním období. Senátní úpravu tehdy poslanci nestihli do voleb projednat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy