Bude Velký pátek státním svátkem? Proti jsou jen komunisté

ČTK ČTK
1. 6. 2015 14:59
Lidoveckou novelu podepsali ve Sněmovně členové všech stran kromě KSČM.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lidé se s velkou pravděpodobností dočkají dalšího volného dne. Schválení Velkého pátku jako státního svátku má velkou šanci na schválení ve Sněmovně.

Novelu, která vzešla od lidovců, podepsalo 93 poslanců ze všech klubů kromě KSČM.

Podporu jí takto vyjádřili i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), vicepremiéři Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Andrej Babiš (ANO) i předsedové opozičních TOP 09 a ODS Karel Schwarzenberg a Petr Fiala a rovněž šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch.

Předkladatelé dokonce navrhují, aby dolní komora schválila novelu zákona o státních svátcích zrychleně už v úvodním kole projednávání. Nejprve ji ale čeká posouzení ve vládě.

Křesťanská tradice

Velký pátek, který připomíná biblické ukřižování Ježíše Krista, je státním svátkem v řadě evropských států, připomínají autoři v důvodové zprávě. Patří mezi ně Německo, Rakousko, Slovensko a skandinávské země.

Předkladatelé taky podotýkají, že Velikonoce podobně jako Vánoce pokládají za významné svátky vzhledem ke kulturním tradicím a zvykům i bezvěrci.

"Je třeba vycházet i ze současné společenské a mezinárodní situace, kdy je potřeba jasně podpořit naši křesťanskou identitu, která byla důležitým zdrojem našich humanistických, civilizačních a koneckonců i demokratických tradic," stojí v důvodové zprávě.

Autoři rovněž upozorňují, že na základních a středních školách jsou v tento den prázdniny a novela by rodinám umožnila strávit čas pohromadě.

Malý vliv na ekonomiku

Podle ministerstva financí by byly finanční dopady zanedbatelné. Den volna by ekonomiku připravil o 0,4 procenta ročního reálného hrubého domácího produktu. Reálný dopad by prý ale byl podle jiných výpočtů mnohem nižší, nejvýše 0,1 procenta.

Současný český kalendář obsahuje 13 svátků, přičemž dva z nich připadají na shodný den. Česko má tak 12 volných dnů, některé z nich připadají na víkendy.

Ve Sněmovně ležel návrh už v předminulém volebním období. Senátní úpravu tehdy poslanci nestihli do voleb projednat.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

před 1 hodinou

Izrael uvedl, že v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na úterý 130 cílů a zabila 15 radikálních Palestinců. Informovaly o tom agentury AFP a DPA. Pokračuje tak pondělní eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci, při níž zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V pondělí bylo při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu zraněno více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy