reklama
 
 

Politici probírali nad večeří předsedu Senátu. Zatím zaznělo jedno jméno, Kubera

15. 10. 2018 20:19
Dva dny po skončení senátních voleb politici debatují o tom, kdo by měl vést horní parlamentní komoru. Zástupci tří nejsilnějších stran i senátních klubů se v pondělí navečer sešli u večeře, na kterou je pozval předseda STAN Petr Gazdík. I když padají různá jména, o hlavním favoritovi zatím není jasno.

Praha - Politici, kteří v pondělí zasedli k večeři ve Valdštejnské hospodě kousek od Senátu, zcela jistě věnovali mnohem větší pozornost slovům, která při tomto setkání zaznívala, než samotnému jídelníčku. Šlo totiž o hodně - o obsazení postu předsedy Senátu, jedné z nejvyšších funkcí v České republice.

Když následně vyšli, byli ochotni se bavit o čemkoliv. S výjimkou povídání na téma předsedy Senátu. "Jedno jméno určitě padlo," přiznal po jednání s šéfem STAN Petrem Gazdíkem a místopředsedou KDU-ČSL Marianem Jurečkou předseda ODS Petr Fiala, a řekl očekávané jméno kandidáta - Jaroslava Kuberu. "Pokud budeme mít nejsilnější senátorský klub, tak budeme nominovat na předsedu Senátu jeho," potvrdil Fiala s tím, že ale ještě není jasné, kdo nejpočetnější klub bude mít. 

Právě to je v této chvíli největší záhada. Kdo bude mít nejsilnější klub, rozhodnou příští hodiny, maximálně dny. Několik senátorů totiž ještě neoznámilo, do kterého klubu vstoupí. Až to sdělí, bude jasné, zda má nejsilnější klub ODS, STAN nebo KDU-ČSL.

Jméno Kubery zaznívalo nejčastěji už po skončení voleb, Aktuálně.cz ale už tehdy upozorňovalo na to, že patrně neuspěje. Zdroje z KDU-ČSL totiž avizovaly, že Kubera je pro ně nepřijatelný. "Pokud bude mít ODS nejsilnější klub, a bude si nárokovat místo předsedy Senátu, musí přijít s jiným jménem," sděloval jeden z lidoveckých senátorů.

Fiala, Gazdík a Jurečka nechtěli po pondělní večeři na tyto výhrady reagovat, místo toho popisovali, jak by vedení Senátu mělo zůstat pětičlenné. Bude ho tvořit jako dosud předseda a čtyři místopředsedové podle principu poměrného zastoupení. Adepti na tyto funkce by podle nich neměli být v horní komoře nováčky, měli by mít za sebou alespoň dva roky.

Kuberovi dal navíc "polibek smrti" prezident Miloš Zeman, který v pondělí odpoledne v Českém rozhlase prohlásil, že by měl být předsedou Kubera. "Mně do toho nic není, ale na druhé straně jako občan bych uvítal, kdyby v čele Senátu byla výrazná a respektovaná osobnost," řekl Zeman.

Jenže například Starostové chtějí v čele Senátu někoho, kdo se více vyhraňuje vůči prezidentovi. Mezi jejich adepty patří šéf senátního výboru pro regionální rozvoj Zbyněk Linhart, nebo ředitel gymnázia Jiří Růžička ze školského výboru. Lidovci navrhují bývalého rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla, který je předsedou senátního evropského výboru.

Předseda senátorského klubu Starostů Jan Horník připustil, že za určitých okolností by mohl být kandidátem na předsedu také senátor Hampl, například pokud by všechny tři nejsilnější kluby měly shodně po 17 senátorech.

"Kdyby došlo třeba k rovnosti postů 17-17-17, tak si dovedu představit, že on by mohl být takovým tím stmelujícím prvkem. Hlavně umí evropské věci, je pravicový a je to člověk, který byl rektorem Karlovy univerzity, a to by mělo úplně jinou váhu ve světě, než nám předvádí třeba pan prezident," prohlásil.

autor: Radek Bartoníček | 15. 10. 2018 20:19

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama