Zeman nabádá ke zrušení Senátu. Vyznamená Vitáskovou, Krúpu a Lorencovou

ČTK Tomáš Pergler, ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2018 19:24
Poslanecká sněmovna by podle prezidenta Miloše Zemana měla výrazně ořezat rozpočet Senátu, aby se docílilo jeho zrušení. Zeman, který je odpůrcem horní komory, to řekl v rozhovoru pro Radiožurnál.
Miloš Zeman | Video: Český rozhlas Radiožurnál

Praha - Prezident Miloš Zeman otevřeně vyzval politiky, aby omezili rozpočet Senátu a tím dosáhli jeho faktického zrušení.  

"Instituce, které voliči nevěří a kterou v podstatě pohrdají, je podle mého názoru hodna zrušení," prohlásil Zeman v Radiožurnálu poté, co poukázal na nízkou volební účast. Podle něj je Senát slabý, protože jím vetované zákony znovu snadno schválí Poslanecká sněmovna. Připomněl také, že Senát nehlasuje o důvěře vládě nebo státním rozpočtu.

Podle prezidenta existuje jednoduchá cesta, jak Senát "zrušit" i bez toho, že takový krok schválí samotní senátoři, jak to předpokládá ústava. "Protože jedině Poslanecká sněmovna schvaluje rozpočet, kde je i kapitola Výdaje na Senát, nic nebrání Poslanecké sněmovně, aby tyto výdaje podstatným způsobem redukovala," uvedl Zeman. 

Sám prý v tomto směru nehodlá vyvíjet žádnou iniciativu, protože to není úkolem prezidenta. "Ale jako občan říkám: pro ty, kdo by chtěli zrušit Senát, není nic jednoduššího, než použít to, čemu se kdysi říkalo kontrola korunou," dodal.

Zeman se pro zrušení Senátu vyjadřoval už v minulosti. Nyní ale poprvé vyzval ke konkrétním krokům proti horní komoře. O zrušení Senátu psal také premiér Andrej Babiš ve své loňské knize.

V čele Senátu by chtěl Kuberu

Během rozhovoru o Senátu se prezident také zmínil, že by si přál, aby se předsedou horní komory stal čerstvě znovuzvolený Jaroslav Kubera (ODS). Nepovažuje to však za pravděpodobné s ohledem na to, že se proti každé respektované osobnosti postaví "závistiví trpaslíci", které nikdo nezná a mají díky tomu větší šanci.

Zeman s ohledem na úspěch menších stran v senátních volbách řekl, že "trpaslíci" jsou nejhorší a nyní rozhodnou, kdo bude vést Senát. "Mně do toho nic není, ale na druhé straně jako občan bych uvítal, kdyby v čele Senátu byla výrazná a respektovaná osobnost," uvedl Zeman. Této definici podle něj odpovídá právě Kubera, se kterým se sice kvůli jeho stranické příslušnosti v řadě věcí neshodne, ale považuje ho za osobnost.

Od mnohých senátorů už zaznělo, že nový šéf Senátu by měl být názorovou protiváhou prezidenta Miloše Zemana. Ne všichni jsou přesvědčeni, že by Kubera tuto roli plnil. Sám Kubera však pro Aktuálně.cz zdůraznil, že je naprostý opak Zeman. 

"S Milošem Zemanem mám společnou jedinou věc - jsme oba kuřáci. Jinak s ním nesouhlasím skoro v ničem," reagoval na výtky Kubera. "Protože nemám potřebu se každý den vymezovat proti Miloši Zemanovi, neznamená to, že nejsem jeho soupeř. Jsem jeho soupeř, a to docela silný," dodal.

 Vyznamenání pro bojovníky s "mega zloději"

Zeman také prozradil jména několika lidí, které chce vyznamenat při příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Kromě prvorepublikového premiéra Antonína Švehly nebo generála Josefa Bílého, který byl popraven nacisty za odbojovou činnost, chce prezident ocenit také trojici lidí, kteří podle něj bojovali proti "ekonomickým zmr*ům" (prezident použil vulgarismus opakovaně i přes výzvy moderátora - pozn. red.). 

Konkrétně vyznamená bývalou šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou za boj proti solárním energetikům, investora Pavola Krúpu za aktivity proti "mega zloději" Zdeňku Bakalovi (majitel vydavatelství Economia, do něhož patří i Aktuálně.cz) a novinářku a bývalou poslankyni za ANO Janu Lorencovou, která se věnovala zneužívání lehkých topných olejů.

ČSSD varoval před štěpením

Rozhovor se stočil také k situaci v ČSSD. Prezident varoval před rozštěpením strany. Sociální demokracie by se podle něj měla sjednotit za předsedou Janem Hamáčkem a místopředsedou Jiřím Zimolou.

"Varuji sociální demokracii, aby se rozštěpila. Doporučuji jí, aby si uchovala tandem Hamáček-Zimola. Také jí doporučuji, aby se na (březnovém) sjezdu vytvořilo vedení, které bude s tímto tandemem spolupracovat, a ne mu házet klacky pod nohy," řekl Zeman.

Kritizoval také bývalého statutárního místopředsedu ČSSD Milana Chovance za jeho dopis spolustraníkům, ve kterém doporučoval ČSSD odejít z vlády a případně tolerovat nově vzniklé vládní uskupení. "Je nesportovní, když tady proběhlo referendum, které rozhodlo o účasti ve vládě, vyzývat k narušení výsledků tohoto referenda," poukázal Zeman na vnitrostranické referendum, v němž se členové ČSSD v květnu vyslovili pro vstup do vlády s ANO. Připomněl také, že Chovanec neuspěl na jarním sjezdu při kandidatuře na předsedu ČSSD.

K výsledku strany v komunálních a senátních volbách dodal, že nebylo možné očekávat posílení ČSSD tak krátce po jejím vstupu do vlády s hnutím ANO. Menšinový koaliční kabinet vznikl na konci června.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy