Vědci z mezinárodní observatoře, do které je zapojen Federico Urban z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, zaznamenali ve vesmíru extrémně energetickou částici. Více než milionkrát překonala energii, kterou lze vyvinout v pozemských urychlovačích. Původ částice zůstává nejasný. O objevu, který vědci popsali pro nedávné vydání časopisu Science, informovala Akademie věd.
Vědci z experimentu Telescope Array v americkém Utahu objevili částici 27. května 2021 a pojmenovali ji Amaterasu podle japonské nebeské bohyně Slunce. Objev označují za převratný. Částice kosmického záření totiž více než milionkrát překonala energii, kterou lze vyvinout v pozemských urychlovačích. "Bezprecedentní energie, kterou vykázala, je přibližně 40 milionů krát vyšší než protony produkované urychlovačem LHC ve švýcarském CERN - Evropské organizaci pro jaderný výzkum," uvedli vědci.
Podle Urbana, který se na mezinárodním experimentu podílí přes deset let, se takto vysokoenergetické částice objeví jen jednou za 1000 let na kilometr čtvereční. "Takže máme velké štěstí, že jsme je mohli detekovat," uvedl český vědec.