Vědci mohou pracovat s kmenovými buňkami

Vendula Křížová
1. 2. 2006 15:47
Praha - Sněmovna povolila výzkum na kmenových embryonálních buňkách. Vědci budou moci pracovat s nevyužitými oplodněnými vajíčky.

Výzkum na kmenových embryonálních buňkách z nadbytečných nebo poškozených vajíček by mohl být legální. Sněmovna dnes výraznou většinou schválila zákon, který stanovuje omezení pro výzkum na lidských embryích a genomu.

Norma vědcům umožňuje pracovat s oplodněnými vajíčky, která nebyla využita při asistovaném porodu a jinak by zanikla.

Lidovci i křesťané jsou proti... 

Infobox

PŘEČTĚTE SI

Podle zdravotnického experta poslaneckého klubu KDU-ČSL Josefa Janečka je škoda, že se společnost těmito etickými problémy tak málo zabývá. "Přitom i někteří vědci tvrdí, že kmenové buňky lze získat i z jiných tkání, než jsou embrya," říká. Dopis vědců s tímto vyjádřením přečetli lidovečtí poslanci i před hlasováním. "Bojíme se zneužití, zbytečné nadprodukce embryí a nedostatku odborníků, kteří budou schopni práci s embryii kontrolovat," dodává Janeček.

Josef Zeman z Národního centra pro rodinu České biskupské konference je přesvědčen, že lidský život vzniká spojením
mužské a ženské pohlavní buňky. "Protože si tohle myslím a mám úctu k individuálnímu životu, tak nemůžu připustit, že se dál s
tímto životem zachází jako s biologickým materiálem," dodal.

Vzorek kmenových buněk.
Vzorek kmenových buněk. | Foto: Reuters

Návrh zásadně odmítají aktivisté z Hnutí pro život, kteří o něm tvrdí, že degraduje počínající lidskou bytost na surovinu. Podle katolických biskupů by žádná lidská bytost, a tedy ani lidský zárodek, neměla být prostředkem pro dosažení prospěchu druhých.

Proti zákonu se ve sněmovně postavili pouze lidovci a jednotlivci z ostatních stran. Podle KDU-ČSL jsou jakékoli pokusy na lidských zárodcích morálně nepřijatelné, protože každá kmenová buňka je unikátní a může se stát dospělým člověkem.

...vědci pro

"To je samozřejmě nesmysl," uvedla šéfka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd Eva Syková s tím, že lidovci
mají zřejmě na mysli embrya.  Vědci podle Sykové z 99 procent podporují zákonem upravený výzkum, jehož výsledky napomohou rození zdravých dětí a léčení onemocnění, která dnes medicína léčit neumí.  

Syková zdůraznila, že výzkum budou moci dělat pouze akreditovaná pracoviště. Splnit také musí všechny etické požadavky spojené s darováním nepotřebných embryí. Půjde o omezený počet pracovišť. Zákon je nutný právě proto, aby nebyl tento výzkum zneužit, uzavřela. 

Zákon právně upravuje zpracování kmenových buněk

Cílem předlohy je především vytvořit právní rámec výzkumu na embryonálních buňkách a lidském genomu. V České republice tuto oblast žádná norma neupravuje.

Foto: Reuters

Zákon by vědcům dovolil pracovat s oplodněnými vajíčky, zakazuje však klonování a další nepovolené nakládání s lidským genomem a embryi. Vědcům, kteří by pravidla porušili, by hrozila pokuta až dva miliony korun, zákaz činnosti nebo osm let vězení.

Co umí kmenové buňky?

Kmenové buňky mají schopnost přeměnit se v jakoukoli buňku či tkáň. Podle odborníků je možné jimi léčit závažné nemoci nebo napravit poškozené tkáně. 

 

Právě se děje

Další zprávy