Ve Vídni zabavili na návrh Diag Human české obrazy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 5. 2011 17:48
Ve sporu o překažený obchod s krevní plazmou jde o zhruba 10 miliard korun

Praha/Vídeň - Vídeňský soud na návrh společnosti Diag Human nechal zabavit umělecká díla patřící České republice, ta jsou nyní zapůjčena na výstavu ve Vídni. Jde o obrazy Emila Filly a Vincence Beneše a plastiku Otto Gutfreunda.

Diag Human tak tlačí na splacení zhruba deseti miliard korun jako náhrady za zmařený obchod s krevní plazmou v ČR.

Exekuci potvrdil Alfred Weidinger, kurátor vídeňské galerie Belvedere. Po výstavě, která v rakouské metropoli končí 29. května, budou díla odvezena do depozitního skladu.

Informaci jako první přinesl server Ekonom.cz, který cituje z rozhodnutí Okresního soudu Vídeň - vnitřní město.

V tuto chvíli ale není jasné, z jakých podkladů o případu soud vycházel. Zda rozhodoval pouze na základě informací ze strany Diag Human, či jestli vzal v potaz také stanovisko České republiky k celé kauze.

"Je mi velice líto, že jsou umělecké předměty v majetku státu brány jako rukojmí," reagoval pro Aktuálně.cz ministr kultury Jiří Besser.

Celou záležitost nyní začnou za Českou republiku řešit právníci ministerstev financí, zdravotnictví a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Galerie: Obraz má pro nás mimořádný význam

Exekuce byla podána na tři umělecká díla, která Moravská galerie v Brně zapůjčila do Vídně na výstavu "Dynamika - kubismus, futurismus, kinetismus".

Jde o obraz malíře Emila Filly Dvě ženy, obraz Vincence Beneše Tanečnice a bronzovou plastiku sochaře Otto Gutfreunda Objetí.

Fillův obraz Dvě ženy má podle ředitele galerie Marka Pokorného mezi sběrateli hodnotu, která by nešla pod 10 milionů korun. "Je to velká věc z Fillova raného období, jaká na trhu nebyla. Pro nás má mimořádný význam," řekl Pokorný. Galerie nemá ve smlouvě o výpůjčce doložku o nezabavitelnosti, která se uzavírá jen výjimečně. Nemůže tedy se zabavením obrazů nic dělat.

"Jde o naprosto špičkové dílo, jehož cena je těžko odhadnutelná, neboť srovnatelná věc se prakticky nemá šanci objevit na trhu. Fillovy práce z tohoto období patří mezi ty nejvíce ceněné," potvrdil Aktuálně.cz i šéfredaktor časopisu Art&Antique Jan Skřivánek. "Cenový rekord drží drobné kubistické zátiší ani ne formátu A4, které bylo loni vydraženo za 19,5 milionu korun. Toto je monumentální malba formátu 138 x 123 cm. Za cenu kolem 20 milionů korun by jistě našla kupce, a kdyby se v aukci cena vyšplhala ještě víc, vůbec by mě to nepřekvapilo."

Víc o kauze
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Víc o kauze

  • Kauza s firmou Diag Human se táhne skoro 20 let.
  • V roce 1991 ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy.
  • Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human.
  • V roce 1992 tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar firmě Novo Nordisk sdělil, že nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco - později Diag Human.
  • Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk.

Firma se už mnoho let soudí s Českou republikou o náhradu škody za překažený obchod s krevní plazmou. Ve sporu jde celkem asi o deset miliard korun.

"Česká republika má nyní čtyři týdny na podání námitek," řekl týdeníku Ekonom právní zástupce společnosti Diag Human Jan Kalvoda. V tiskovém prohlášení dodal, že firma se s podobnými požadavky obrací i na další zahraniční soudy.

Firma krok učinila na základě takzvané Newyorské úmluvy o vzájemném uznávání a výkonu arbitrážních nálezů. Ta zaručuje, že o vyrovnání ve sporu se státem lze požádat v jakékoli jiné členské zemi úmluvy.

Podmínkou však je, že arbitráž musí být již uzavřená a platná. A to podle serveru není v tomto případě zcela jasné.

Diag Human se bude snažit prokázat, že rozhodčí nález ze srpna 2008, který státu nařídil zaplatit firmě Čechošvýcara Josefa Šťávy náhradu škody 8,9 miliardy korun, již nabyl právní moci, protože za stát odvolání proti verdiktu podepsali lidé, kteří k tomu neměli ze zákona oprávnění.

Konkrétně ministr zdravotnictví Tomáš Julínek a generální ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk. Česká republika je přesvědčena o opaku s tím, že odvolání proběhlo řádně.

 

Právě se děje

Další zprávy