Praha- Obyvatelé Karlovarského, Libereckého a Ústeckého kraje si musí ode dneška až do pondělních 18:00 dávat pozor na velké nebezpečí požárů, které jim hrozí v důsledku dlouhodobého sucha. Toto varování dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Ve zmíněných krajích do pondělního večera nebude buď pršet vůbec, anebo minimálně.
Meteorologové dále oznámili, že ve východní polovině České republiky může v neděli napršet místy až 40 milimetrů vody. S ohledem na dosavadní sucho by se ale hladiny tamějších řek neměly výrazněji zvýšit.
V dubnu na území Česka napršelo v průměru jen 14 procent obvyklého měsíčního množství vody. Ze statistik vyplývá, že letošní duben byl od roku 1961 nejsušším a z hlediska průměrné teploty třetím nejteplejším. Teploty vzduchu byly vysoké zejména ve dne, minulý týden se za jasného počasí objevily přízemní mrazíky, které zahrádkáře zlobí i v tomto týdnu.
Hasiči se modlí za déšť
V pořádný příděl vláhy nedoufají jen zemědělci, ale zejména hasiči. Pro ně je letošní duben v tom nejhorším slova smyslu rekordním.
Hasičům bylo nahlášeno celkem 3 860 požárů. "Takový počet požárů v dubnu je v posledních letech nebývalý, v loňském roce zasahovali hasiči v dubnu u 1888 požárů, v roce 2005 u 2 931 požárů a v roce 2004 u 2 675 požárů. Pouze ve velmi suchém a teplém roce 2003 zasahovaly jednotky požární ochrany v dubnu u srovnatelného počtu požárů - tehdy jich bylo 3 812," uvedl mluvčí generálního ředitelství Hasičské záchranné služby Petr Kopáček.
V průměru hasiči vyjížděli denně k více než 128 požárům, což je téměř dva a půl krát více, než činí dlouhodobý průměr.
Už na zítřek hlásí meteorologové vydatnější srážky. S prvním deštěm pak nejspíš stáhnou výstrahu před požáry. Stačí i malý déšť, aby nebezpečí začalo prudce klesat.
Lidé jsou nedbalí
V požární statistice vedou zejména případy, kdy hořela tráva a lesy. "Požárům v přírodě se v suchu a teplu velmi daří," řekl Aktuálně.cz mluvčí generálního ředitelství Hasičské záchranné služby Petr Kopáček.
Hořely lesy, stohy slámy a často i okolí železničních tratí. Suchou trávu tam několikrát zapálila jiskra z přehřátých brzd projíždějícího vlaku. Hned dva takové pořáry se v dubnu staly na trati mezi Brnem a Žďárem nad Sázavou.
Nejčastěji hořelo na začátku tohoto týdne, v pondělí to bylo 210 požárů.
Podle něj by lidé měli být opatrnější, protože vedle sucha může za požáry hlavně lidská nedbalost. "Zejména neopatrnost při zacházení se zdroji otevřeného ohně v přírodním prostředí: kouření, rozdělávání ohně, spalování klestí, spalování odpadů či i zakázané vypalování trávy."
Podívejte se do FOTOGALERIE, co oheň v Česku způsobil
|
|