Zemana pojilo s Čubou přátelství, Čuba dělal prezidentovi poradce pro zemědělství a hospodářství. Zeman také udělil Čubovi v roce 2013 medaili Za zásluhy. Na pohřbu však prezident nepromluvil, přijel před zahájením obřadu a do kostela vešel bočním vchodem, ihned po skončení pohřbu odjel.
Při smutečním obřadu promluvil Čubův spolupracovník a bývalý předseda SPO Jan Veleba. Čuba a Slušovice podle něj byl pojmem i v zahraničí. "Dal lidem práci, mozkům příležitost a agrárnímu světu vizi, kterou v tomto dříve chudém regionu naplnil," uvedl Veleba. Čuba podle něj vytvořil firmu, která budila respekt a obdiv.
Na pohřeb přišli i Čubovi bývalí zaměstnanci z JZD Slušovice. V rozhovorech oceňovali zejména to, že Čuba, který se stal předsedou JZD v sedmadvaceti letech, se zasloužil o rozvoj vesnice. Postavil byty, školu i infrastrukturu a vytvořil v družstvu spoustu pracovních míst.
Čubův vliv na kraj, hospodářský koncept pokrokový na tehdejší dobu i principy, kterými družstvo řídil, ocenili také zástupci kraje, hejtmanův náměstek Jiří Sukop (ANO) a radní Petr Gazdík (STAN).
Čuba z průměrného družstva vybudoval za minulého režimu agrokombinát se sedmimiliardovým obratem. V čele JZD Slušovice stál od roku 1963 do srpna 1990 a dokázal obratně využívat možností, jež tehdejší legislativa poskytovala a s pomocí vazeb na příslušníky politické nomenklatury vybudoval družstvu v řadě oblastí monopolní postavení na československém trhu.
Rozklad slušovického zázraku po revoluci
Podle některých bývalých zaměstnanců mu k tomu pomáhala i spolupráce s komunistickou StB, mluvil o tom například někdejší disident a pozdější šéf Bezpečnostní informační služby Stanislav Devátý.
Společenské změny v závěru roku 1989 znamenaly začátek postupného rozkladu "slušovického zázraku".
Za SPO byl Čuba do Senátu zvolen za Zlínský kraj na roky 2014 až říjen 2020. Mandátu se vzdal v únoru 2018 po dlouhodobé absenci kvůli nemoci. V Senátu se neobjevoval od konce srpna 2016. Nenastoupil ale na nemocenskou a dál pobíral plný plat, vzdal se ho až po kritice. František Čuba byl v minulosti také krajským zastupitelem a radním pro zemědělství.
Od vysoké školy byl Čuba členem KSČ (1956 až 1989), v roce 1993 vstoupil do ČSSD a od roku 2010 byl členem Strany práv občanů, za niž dvakrát neúspěšně kandidoval do Sněmovny.