Hradec Králové - Jindřich Litomiský ze Smiřic nedaleko Hradce Králové žádá soudní jednání, omluvu a milion korun. V srpnu roku 2003 přišel o manželku i dítě a je přesvědčený, že plnou vinu nese Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
Soudního jednání dosáhl dnes. Čtyři a půl roku po tragédii začal krajský soud projednávat žalobu, ve které Jindřich Litomiský žádá odškodnění a omluvu.
V trestním řízení se totiž případ před soud nedostal. Krátce po tragické události podal Jindřich Litomiský trestní oznámení na celkem tři lékaře. Podle něj nepostupovali takzvaně 'de lege artis' a zavinili smrt manželky i dítěte. Policie byla stejného názoru a lékaře obvinila z trestného činu ublížení na zdraví.
Přestože existují posudky, podle kterých lékaři gynekologicko-porodnického oddělení nepostupovali správně, státní zastupitelství jejich trestní stíhání zastavilo. "Dospělo k závěru, že lékaři se svým jednáním nedopustili trestného činu," uvedl vyšetřovatel případu Milan Jušta.
Nejde mi o peníze, chci omluvu
Jindřich Litomiský se však s takovým závěrem nesmířil. K hradeckému soudu proto podal žalobu, od které si slibuje, že v celé věci udělá jasno. V žalobě se opírá o posudek znalce Jaroslava Feyereisla, který je přesvědčen, že lékaři chybovali.
Znalec uvedl, že lékaři špatně vyhodnotili výsledky vyšetření těhotné ženy a místo, aby vyvolali předčasný porod, zvolili konzervativní léčbu. Znalec z oboru gynekologie dokonce konstatoval, že kdyby postupovali správně, porod by přežila matka i dítě.
Fakta:
Stížnosti na gynekology nejsou výjimkou
- Jen za rok 2007 eviduje Česká lékařská komora celkem 18 stížností, které se týkají gynekologie a porodnictví.
- "Tři z nich si stěžují na chování lékařů. Zbývajících patnáct není spokojeno přímo s kvalitou lékařské péče, která jim byla poskytnuta," říká mluvčí komory Michal Sojka.
- Kritika se například soustředila na kvalitu léčby infekce, na pooperační postup i na postup lékařů při porodu.
- "Nejméně tři tyto případy považujeme za velmi vážné. Žádná z celkově osmnácti stížností, však nebyla dosud pravomocně uzavřena," uzavřel mluvčí Sojka.
Muž, který ztratil manželku i dítě, se v žalobě na ochranu osobnosti domáhá u nemocnice miliónového odškodnění a také omluvy. "O peníze ale nejde," tvrdí jeho právní zástupce Narcis Tomášek. "Tady je hlavní vědět, kdo za to může. A my chceme odpověď," dodal.
Advokát také naznačuje, že nároky žalobce se mohou omezit pouze na omluvu ze strany nemocnice. "Mému klientovi stačí věta: Omlouváme se za naše jednání. Mohli jsme zvolit jiný postup. Vina je na naší straně," vysvětluje. "Pokud se ale nemocnice bude bránit, budeme žádat již zmíněné odškodné," dodal.
Nemocnice vinu odmítá
Nemocnici zastupuje u soudu právnička Radmila Fejfarová. "Domnívám se, že nemocnice při poskytování péče postupovala správně. Žalobu rozhodně odmítáme," uvedla.
Na dotaz, co říká stanovisku soudního znalce, o které se naopak opírá celá žaloba, sdělila, že v něm nevidí problém. "Pokud vím, ten samý posudek byl použit i v průběhu trestního stíhání našich lékařů. Byly však vypracovány i další a ty ten první, podle mne, vyvrátily," dodala Radmila Fejfarová.
Lenka Litomiská byla do hradecké fakultní nemocnice přijata 2. srpna 2003. Důvodem byl komplikovaný průběh jejího těhotenství. Lékaři ji proto podávali antibiotika, která měla její stav zlepšit.
Ani poté však nedošlo ke zlepšení a žena skončila na oddělení patologického těhotenství. Devatenáctého srpna 2003 nastaly další komplikace. Ženě se prudce zvýšily teploty a mnohé nasvědčovalo tomu, že její dítě již nežije.
Následující den pak porodila již mrtvého chlapce. Postupem času došlo k dalším zdravotním komplikacím a třiadvacátého srpna zemřela i žena.