Vánoční manuál. Psycholožka radí, jak prožít klidné Vánoce v době pandemie

hrz hrz
23. 12. 2020 20:00
"Vánoce jsou krásné, ale i velmi náročné období nejen v době pandemie. Každý máme představu o tom, jak bychom je chtěli strávit, a ne vždy se to daří. Letos to bude o to těžší, že se z opatrnosti možná neuvidíme se všemi našimi blízkými," říká Kateřina Bohatá, vedoucí Linky seniorů.
Dilema mnoha českých rodin: Sejít se tradičně na Vánoce, nebo raději neriskovat?
Dilema mnoha českých rodin: Sejít se tradičně na Vánoce, nebo raději neriskovat? | Foto: Shutterstock.com

Chceme-li se na Vánoce setkat se svými blízkými, je podle psycholožky a vedoucí Linky seniorů Kateřiny Bohaté nutné zvážit, nakolik je pravděpodobné, že by je onemocnění covid-19 ohrozilo i jak těžké by pro ně bylo být v době vánočních svátků sami.  

"I osamělost je velmi těžká a pro někoho to mohou být svátky poslední. Je důležité o tom se svými blízkými mluvit a vyslechnout si jejich přání. Pokud vaše babička říká, jak moc důležité je pro ni o svátcích vidět vnoučata i přes všechna rizika a že si to tak přeje, respektujte její právo rozhodovat sama za sebe a zkuste zařídit setkání tak, aby bylo co nejbezpečnější," vysvětluje psycholožka Kateřina Bohatá.

Rozhodneme-li se společně vidět, je vhodné dodržovat určitá opatření. Například se několik týdnů před Vánoci vyhýbat kontaktům, které nejsou nezbytně nutné, a tak snížit nebezpečí nakažení. Těsně před návštěvou je možné nechat si udělat dobrovolně antigenní či PCR test, a získat tak jistotu, že u nás nemoc právě neprobíhá. "Pokud se i přes to nebudeme před plánovanou návštěvou cítit dobře, můžeme zvážit její posunutí na nový termín. I kdyby to znamenalo, že budeme mít Štědrý den na Silvestra," radí psycholožka.

Raději na vzduchu

Také je možné zorganizovat méně rizikové setkání venku, uspořádat vánoční rodinnou procházku do lesa či se projít po vánočně vyzdobeném náměstí. A pro ty, co nakonec zůstanou o vánočních svátcích sami, slouží nepřetržitě například Linka seniorů. "Bude k dispozici všem, kteří to o Vánocích budou potřebovat. Zavolání může ulevit od pocitu smutku z osamění i podpořit, pokud na nás na Vánoce dolehne tíha nedávno prožité ztráty blízkého člověka," říká její vedoucí.

Linka chce zároveň přispět k tomu, aby Vánoce mohli prožít v klidu i ti, kdo se obávají nákazy covid-19, a proto raději nechodí do míst, kde se pohybuje více lidí. Stejně tak se snaží myslet na ty, kdo právě onemocnění prodělávají nebo jsou v karanténě a nemají kolem sebe nikoho, kdo by jim došel nakoupit. Nebo přinesl léky. "Proto jsme dobrovolnou pomoc rozšířili nejen na seniory, ale také na osoby mladšího věku, kteří jsou nemocní nebo v karanténě a nemají se na koho obrátit," dodává Bohatá.

Linka seniorů je hodně vytížená, denně přijme kolem stovky volání. Některé hovory jsou dlouhé, a proto se stává, že volající to musí zkoušet opakovaně. Tato služba je propojena se skautskou dobrovolnou pomocí, pro niž nyní zřídili na čísle linky 800 200 007 tlačítkovou volbu 1. Skauti nyní zajišťují nákup potravin a základních potřeb dle individuálního nákupního seznamu, návštěvu lékárny či návštěvu pošty, pokud není nutné, aby byl senior přítomný osobně.

Inspirace ve světě

Českého způsobu pomoci si všimla i Světová organizace skautského hnutí a uvádí ji na svých stránkách pro inspiraci dalším zemím světa. Linka seniorů přijme od volajícího poptávku, skautští dobrovolníci mají v mobilu nainstalovanou aplikaci, která jim oznámí, že někdo něco potřebuje v  jeho lokalitě. Jedním kliknutím se s ním mohou okamžitě spojit. 

"Takto jsme za posledních šest týdnů propojili se skauty již více než 300 volajících, z nichž mnozí zůstávají se 'svým' dobrovolníkem v dlouhodobějším kontaktu," líčí Kateřina Bohatá. Mluvčí českého skauta Barbora Trojak k tomu dodává, že výhodou jeho členů je jejich dobré renomé ve společnosti. Čeští senioři totiž nemají příliš důvěru někoho si pouštět do domu, vzhledem k mnohaletým zkušenostem s podomními podvodníky všeho druhu. Skautská organizace je ale pro ně zárukou spolehlivosti.

Nejčastějšími tématy hovorů jsou samota, životní ztráty, hledání cest k překonání překážek, omezená pohyblivost či soběstačnost, vážná nemoc, ztráta zaměstnání, finanční tíseň, péče o seniora v rodině, demence, domácí násilí, šikana či přehlížení.

Linka seniorů a Skautská dobrovolná pomoc

koronavirus telefon senior duchůdce
Foto: Shutterstock

Linka seniorů, kterou provozuje Elpida o.p.s., je jednou z nejvíce využívaných krizových linek v ČR. Na telefonním čísle 800 200 007 je v provozu od 8 do 20 hodin každý den, včetně svátků a Vánoc. Slouží především seniorům a těm, kdo o seniory pečují - blízkým osobám i profesionálům.

Během pandemie zprostředkovává i Skautskou dobrovolnou pomoc a spojuje seniory a nyní nově i osoby COVID+ z celého Česka s dobrovolníky z organizace Junák - český skaut, kteří zajišťují základní praktickou pomoc.

Na telefonním čísle 800 200 007 je možné si požádat o donášku léků, nákupu, či například zaplacení složenek na poště. Během prosince byla tato služba rozšířena i pro osoby nemocné COVID+ a v karanténě neseniorského věku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Nepříznivé počasí připravilo Ledeckou a spol. v Kanadě o další trénink na sjezd

Nepříznivé počasí nedovolilo sjezdařkám včetně Ester Ledecké absolvovat na Světovém poháru v Lake Louise stejně jako druhý ani třetí trénink. Odjet zvládly v úterý jen první jízdu, v níž česká lyžařka skončila čtrnáctá.

V kanadském pohoří Rocky Mountains dnes bylo hodně teplo. Pokud to podmínky dovolí, v pátek a v sobotu lyžařky odjedou sjezdy a v neděli superobří slalom. Sjezdy mají naplánovaný začátek na 20:30 SEČ.

Superobří slalom mužů v Beaver Creeku vyhrál Marco Odermatt. Švýcarský lyžař si připsal druhé vítězství v probíhající sezoně Světového poháru.

Odermatt zvítězil s náskokem 78 setin před Matthiasem Mayerem z Rakouska. Třetí byl Broderick Thompson z Kanady, který si se startovním číslem 35 dojel pro životní výsledek. Jeho dosavadním maximem bylo osmé místo.

Čtyřiadvacetiletý Odermatt navázal na vítězství z úvodního závodu olympijské sezony obřího slalomu v Söldenu. Díky výhře si upevnil vedení v čele průběžného pořadí Světového poháru. Na kontě má 250 bodů, druhý Mayer 180.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - super-G:

1. Odermatt (Švýc.) 1:08,61, 2. Mayer (Rak.) -0,78, 3. Thompson (Kan.) -0,95, 4. Sander (Něm.) -0,98, 5. Kriechmayr (Rak.) -1,02, 6. Pinturault (Fr.) -1,13, 7. Sejersted (Nor.) -1,14, 8. Murisier (Švýc.)´-1,26, 9. Casse (It.) -1,32, 10. G. Caviezel (Švýc.) -1,39.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 36 závodů): 1. Odermatt 250, 2. Mayer 180, 3. Kriechmayr 125, 4. Hirschbühl (Rak.) 100, 5. G. Caviezel 87, 6. Kranjec (Slovin.) 86.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vystrčil nebude obhajovat post ve vedení ODS, prezidentskou kandidaturu vyloučil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nebude na lednovém kongresu ODS obhajovat funkci místopředsedy strany. Řekl to serverům Novinky.cz a iDNES.cz. Své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že se chce naplno věnovat práci v horní parlamentní komoře a mít víc času na rodinu. Vyloučil, že by se tak chystal na případnou prezidentskou kandidaturu.

Vystrčil uvedl, že se o post ve vedení strany nehodlá ucházet, protože se chce věnovat Senátu, práci jeho předsedy a práci senátora za jihlavský region. "Taky protože mě čekají senátní volby v příštím roce, kde bych se chtěl pokusit znovu kandidovat," řekl dnes Vystrčil serveru iDNES.cz.

Jako další důvod uvedl, že chce mít více času na manželku, vnoučata, přátele a příbuzné. "Třetí důvod je, že ODS po osmi letech práce zvítězila ve volbách, dílčí cíl se podařilo splnit," řekl již ve středu Novinkám. Svým odchodem z vedení strany chce dát příležitost někomu novému. Zároveň ale nevyloučil, že se do vedení ODS někdy v budoucnosti nevrátí.

O Vystrčilovi se v médiích spekuluje jako o možném kandidátovi na příštího prezidenta republiky. Předseda Senátu ale odmítá, že by s tím rozhodnutí opustit vedení ODS souviselo. "Tuto věc nyní neřeším. Pan prezident Miloš Zeman bude zřejmě fungovat až do konce svého volebního období," řekl Novinkám.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kolumbijská policie zadržela dva Němce, chtěli vyvézt stovky sklípkanů

Kolumbijské úřady dnes informovaly, že zadržely dva Němce, kteří se snažili ze země vyvézt více než dvě stovky sklípkanů. Muži tvrdili, že pavouky chtějí vyvézt do Evropy kvůli vědeckým účelům, neměli však potřebná povolení, uvedla agentura Reuters. Odborníci musí rozhodnout, co se zabavenými zvířaty podniknout. Oba Němce čeká soud.

"Nezaznamenali jsme tak velkou zásilku sklípkanů od roku 2018," uvedla radní pro životní prostředí hlavního města Bogotá Carolina Urrutiaová.

Kolumbie je domovem pro řadu druhů volně žijících zvířat a dlouhodobě čelí velkému počtu pokusů o nepovolený vývoz chráněných druhů či jen výrobků z nich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy