Vánoční manuál. Psycholožka radí, jak prožít klidné Vánoce v době pandemie

hrz hrz
23. 12. 2020 20:00
"Vánoce jsou krásné, ale i velmi náročné období nejen v době pandemie. Každý máme představu o tom, jak bychom je chtěli strávit, a ne vždy se to daří. Letos to bude o to těžší, že se z opatrnosti možná neuvidíme se všemi našimi blízkými," říká Kateřina Bohatá, vedoucí Linky seniorů.
Dilema mnoha českých rodin: Sejít se tradičně na Vánoce, nebo raději neriskovat?
Dilema mnoha českých rodin: Sejít se tradičně na Vánoce, nebo raději neriskovat? | Foto: Shutterstock.com

Chceme-li se na Vánoce setkat se svými blízkými, je podle psycholožky a vedoucí Linky seniorů Kateřiny Bohaté nutné zvážit, nakolik je pravděpodobné, že by je onemocnění covid-19 ohrozilo i jak těžké by pro ně bylo být v době vánočních svátků sami.  

"I osamělost je velmi těžká a pro někoho to mohou být svátky poslední. Je důležité o tom se svými blízkými mluvit a vyslechnout si jejich přání. Pokud vaše babička říká, jak moc důležité je pro ni o svátcích vidět vnoučata i přes všechna rizika a že si to tak přeje, respektujte její právo rozhodovat sama za sebe a zkuste zařídit setkání tak, aby bylo co nejbezpečnější," vysvětluje psycholožka Kateřina Bohatá.

Rozhodneme-li se společně vidět, je vhodné dodržovat určitá opatření. Například se několik týdnů před Vánoci vyhýbat kontaktům, které nejsou nezbytně nutné, a tak snížit nebezpečí nakažení. Těsně před návštěvou je možné nechat si udělat dobrovolně antigenní či PCR test, a získat tak jistotu, že u nás nemoc právě neprobíhá. "Pokud se i přes to nebudeme před plánovanou návštěvou cítit dobře, můžeme zvážit její posunutí na nový termín. I kdyby to znamenalo, že budeme mít Štědrý den na Silvestra," radí psycholožka.

Raději na vzduchu

Také je možné zorganizovat méně rizikové setkání venku, uspořádat vánoční rodinnou procházku do lesa či se projít po vánočně vyzdobeném náměstí. A pro ty, co nakonec zůstanou o vánočních svátcích sami, slouží nepřetržitě například Linka seniorů. "Bude k dispozici všem, kteří to o Vánocích budou potřebovat. Zavolání může ulevit od pocitu smutku z osamění i podpořit, pokud na nás na Vánoce dolehne tíha nedávno prožité ztráty blízkého člověka," říká její vedoucí.

Linka chce zároveň přispět k tomu, aby Vánoce mohli prožít v klidu i ti, kdo se obávají nákazy covid-19, a proto raději nechodí do míst, kde se pohybuje více lidí. Stejně tak se snaží myslet na ty, kdo právě onemocnění prodělávají nebo jsou v karanténě a nemají kolem sebe nikoho, kdo by jim došel nakoupit. Nebo přinesl léky. "Proto jsme dobrovolnou pomoc rozšířili nejen na seniory, ale také na osoby mladšího věku, kteří jsou nemocní nebo v karanténě a nemají se na koho obrátit," dodává Bohatá.

Linka seniorů je hodně vytížená, denně přijme kolem stovky volání. Některé hovory jsou dlouhé, a proto se stává, že volající to musí zkoušet opakovaně. Tato služba je propojena se skautskou dobrovolnou pomocí, pro niž nyní zřídili na čísle linky 800 200 007 tlačítkovou volbu 1. Skauti nyní zajišťují nákup potravin a základních potřeb dle individuálního nákupního seznamu, návštěvu lékárny či návštěvu pošty, pokud není nutné, aby byl senior přítomný osobně.

Inspirace ve světě

Českého způsobu pomoci si všimla i Světová organizace skautského hnutí a uvádí ji na svých stránkách pro inspiraci dalším zemím světa. Linka seniorů přijme od volajícího poptávku, skautští dobrovolníci mají v mobilu nainstalovanou aplikaci, která jim oznámí, že někdo něco potřebuje v  jeho lokalitě. Jedním kliknutím se s ním mohou okamžitě spojit. 

"Takto jsme za posledních šest týdnů propojili se skauty již více než 300 volajících, z nichž mnozí zůstávají se 'svým' dobrovolníkem v dlouhodobějším kontaktu," líčí Kateřina Bohatá. Mluvčí českého skauta Barbora Trojak k tomu dodává, že výhodou jeho členů je jejich dobré renomé ve společnosti. Čeští senioři totiž nemají příliš důvěru někoho si pouštět do domu, vzhledem k mnohaletým zkušenostem s podomními podvodníky všeho druhu. Skautská organizace je ale pro ně zárukou spolehlivosti.

Nejčastějšími tématy hovorů jsou samota, životní ztráty, hledání cest k překonání překážek, omezená pohyblivost či soběstačnost, vážná nemoc, ztráta zaměstnání, finanční tíseň, péče o seniora v rodině, demence, domácí násilí, šikana či přehlížení.

Linka seniorů a Skautská dobrovolná pomoc

koronavirus telefon senior duchůdce

Linka seniorů, kterou provozuje Elpida o.p.s., je jednou z nejvíce využívaných krizových linek v ČR. Na telefonním čísle 800 200 007 je v provozu od 8 do 20 hodin každý den, včetně svátků a Vánoc. Slouží především seniorům a těm, kdo o seniory pečují - blízkým osobám i profesionálům.

Během pandemie zprostředkovává i Skautskou dobrovolnou pomoc a spojuje seniory a nyní nově i osoby COVID+ z celého Česka s dobrovolníky z organizace Junák - český skaut, kteří zajišťují základní praktickou pomoc.

Na telefonním čísle 800 200 007 je možné si požádat o donášku léků, nákupu, či například zaplacení složenek na poště. Během prosince byla tato služba rozšířena i pro osoby nemocné COVID+ a v karanténě neseniorského věku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Francouzská policie zadržela lupiče podezřelé z milionové krádeže. Jeden předtím ujel na koloběžce

Francouzská policie ve středu brzy ráno zadržela dva muže podezřelé z loupežného přepadení klenotnictví Chaumet v Paříží, informovala agentura AFP. Ze známého klenotnictví nedaleko třídy Champs-Elysées v centru francouzské metropole byly v úterý ukradeny šperky a drahokamy v hodnotě mezi dvěma a třemi miliony eur (mezi asi 51 a 77 miliony korun). Podle AFP lupič unikl na koloběžce.

K loupežnému přepadení došlo kolem páté hodiny odpoledne. Muž přijel ke klenotnictví na koloběžce a uvnitř obchodu vytáhl střelnou zbraň. Když šperky a drahé kameny dostal, stejným dopravním prostředkem zase odjel pryč.

Policie zadržela brzy ráno dva podezřelé na dálničním odpočívadle ve francouzském departmentu Moselle. U sebe měli značnou část ukradeného zboží, řekly AFP zdroje z pařížské police a prokuratury. 

Chaumetovo klenotnictví bylo založeno před více než dvěma stoletími. Chaumet byl klenotníkem císaře Napoleona či královny Viktorie. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Pět pohřešovaných po explozi v německém Leverkusenu zřejmě zemřelo

Pět lidí pohřešovaných po úterní explozi v chemické průmyslové zóně v Leverkusenu na západě Německa je podle majitele areálu nejspíše po smrti. Neštěstí, při kterém podle úřadů do ovzduší patrně unikly jedovaté látky, má zatím dvě potvrzené oběti na životech. Příčina exploze je nadále neznámá, informovala ve středu agentura DPA.

"Musíme vycházet z toho, že pět pohřešovaných nebude nalezeno živých," řekl Frank Hyldmar, což je šéf společnosti Currenta, která areál provozuje. Jde podle něj o čtyři zaměstnance jeho firmy a jednoho pracovníka externí společnosti. Hyldmar zároveň vyjádřil soustrast pozůstalým, ačkoliv se smrt nezvěstných ještě nepotvrdila.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se dnes na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul pilot a tři cestující. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii.

Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Jejich státní příslušnost deník neupřesnil.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy