Válková: Nad odvoláním žalobce Ištvana nepřemýšlím

ČTK ČTK
13. 2. 2014 14:30
ODS Ištvana tento týden silně kritizovala kvůli obvinění Petra Nečase z korupce.
Foto: Vojtěch Marek

Brno - Úvahy o odvolání olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana nyní podle ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) nejsou namístě.

Opoziční ODS Ištvana ve středu ostře kritizovala kvůli obvinění expremiéra Petra Nečase v kauze "trafik" pro exposlance. Případné odvolání Ištvana by však podle Válkové bylo politickým gestem.

"Ten případ se zbytečně politizuje. Musíme vytvořit naopak klid pro práci orgánů činných v trestním řízení," řekla v Brně novinářům Válková. Úvahy o personálních změnách už ve středu odmítl také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Válková: Zeman Ištvanovi věří

Před případným odvoláním Ištvana by navíc musela ministryně obdržet návrh od nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, což se nestalo.

Zeman podle ní nejspíš Ištvanovi věří. Spekulace podle Válkové celé kauze škodí. "Dovedete si představit, jak to znervózní, když vám na začátku nějaké akce hned někdo řekne, že byste měl být odvolán, protože to vypadá, že to dopadne špatně," uvedla Válková.

Nyní je podle Válkové nutné čekat na další postup v kauze a na to, zda budou důkazy stačit k podání obžaloby.

"Pokud ty důkazy nebudou dostatečně silné, tak (Ištvan) velmi dobře ví, že to nebude příjemná situace, ve které se octne," řekla ministryně. Do té doby však prý žádnou diskusi o odvolání nebo neodvolání Ištvana nepřipouští.

Představitelé ODS ve středu uvedli, že obvinění Nečase je pokusem o kriminalizaci politiky. Podle exministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) Ištvan v kauze Nagyová prokázal absolutní neznalost ústavního práva a stal se jednoznačně škůdcem demokracie. Každým dnem, kdy pokračuje ve funkci, podle Blažka škodí státu.

Nečasovo "normální vyjednávání"

Policie Nečase viní z podplacení ve spojitosti s kauzou kolem bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra.

Nečas to odmítá, podle něj šlo o normální politické vyjednávání. Obvinění považuje za mstu za trestní oznámení na šéfa takzvaného protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS.

V této větvi případu jsou vedle Nečase obviněni bývalá šéfka vládního kabinetu Jana Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy