Zeman o Nečasovi: Je čistý člověk, podlehl vlivu okolí

Domácí Domácí
12. 2. 2014 22:10
Prezident je překvapen, že v kauze Nagyová dosud nedošlo k většímu odhalení
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman okomentoval nedávné obvinění expremiéra Petra Nečase z podplácení v kauze trafik pro poslance ODS.

"O Petru Nečasovi si myslím, že to byl osobně čistý člověk a že podlehl vlivu svého okolí, vlivu, který Francouzi označují cherchez la femme," řekl prezident v rozhovoru pro Českou televizi.

Zároveň ale zkritizoval dřívější rozsudek Nejvyššího soudu, který znemožnil stíhání tří Nečasových spolustraníků Marka Šnajdra, Ivana Fuksy a Petra Tluchoře.

Zeman je také podle svých slov překvapený tím, že v související kauze Nagyová dosud nepřišlo "senzační odhalení", o kterém loni v létě hovořil žalobce Ivo Ištvan.

"O senzaci mluvil pan Ištvan. Já jsem ho citoval a samozřejmě jsem byl překvapen, když k žádnému senzačnímu odhalení nedošlo. Nedávné obvinění pana Grygárka asi těžko můžeme považovat za senzační," uvedl Zeman.

Přitom právě očekáváným vývojem v kauze Zeman v srpnu argumentoval, když nechtěl jmenovat vládu Miroslavy Němcové a místo ní nominoval úřednický kabinet Jiřího Rusnoka.

Prezident ovšem naznačil, že vládu Němcové by zřejmě stejně nepřijal.

"Vláda vedená Miroslavou Němcovou měla naprosto stejné složení a stejný program. Tvrdila, že má podporu 101 poslanců, a jak se ukázalo, byl to podvod," dodal Zeman s tím, že chtěl co nejdříve vyvolat předčasné volby.

Zeman: Amnestii podepsat nemusel

Prezident dodal, že si nemyslí, že by Nečas měl být zároveň stíhán i za způsob prosazení zákona o církevních restitucích. Ten prošel jen o jeden hlas a opozice hovořila o kupčení s poslanci.

Jiný názor má ovšem prezident na případné Nečasovo stíhání kvůli spolupodepsání loňské amnestie Václava Klause. "Pokud jde o amnestii, nesouhlasím s názorem, že premiér musí automaticky spolupodepsat amnestii. Dokonce bývá obvyklé, že o tom hlasuje celá vláda," dodal Zeman.

K restitucím, které momentálně vyvolávají pnutí ve vládě Bohuslava Sobotky, Zeman dodal, že církve by měly dostat 59 miliard finančních náhrad, pouze pokud zaručí, že půjdou na veřejně prospěšné účely.

Situaci ve vládě nechtěl komentovat s tím, že dá novým ministrům 100 dní hájení. Neodpustil si ale vzkaz pro KDU-ČSL. "Mohou být kdykoli se svými 14 poslanci nahrazeni 14 poslanci strany Úsvit a oni si to uvědomují. Uvítám, když lidovci kromě církevních restitucí přijdou s rozumnými návrhy týkajícími se například podpory rodiny," konstatoval Zeman.

V rozhovoru se prezident zmínil také o cestě na olympiádu v Soči, na které se setkal s čínským prezidentem. "Dohodli jsme se, že se sejdeme v Číně, kam přivezu rozsáhlou podnikatelskou delegaci. Pokládám kontakty s Čínou za důležité pro snižování nezaměstnanosti," míní Zeman.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy