Zeman o Nečasovi: Je čistý člověk, podlehl vlivu okolí

Domácí Domácí
12. 2. 2014 22:10
Prezident je překvapen, že v kauze Nagyová dosud nedošlo k většímu odhalení
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman okomentoval nedávné obvinění expremiéra Petra Nečase z podplácení v kauze trafik pro poslance ODS.

"O Petru Nečasovi si myslím, že to byl osobně čistý člověk a že podlehl vlivu svého okolí, vlivu, který Francouzi označují cherchez la femme," řekl prezident v rozhovoru pro Českou televizi.

Zároveň ale zkritizoval dřívější rozsudek Nejvyššího soudu, který znemožnil stíhání tří Nečasových spolustraníků Marka Šnajdra, Ivana Fuksy a Petra Tluchoře.

Zeman je také podle svých slov překvapený tím, že v související kauze Nagyová dosud nepřišlo "senzační odhalení", o kterém loni v létě hovořil žalobce Ivo Ištvan.

"O senzaci mluvil pan Ištvan. Já jsem ho citoval a samozřejmě jsem byl překvapen, když k žádnému senzačnímu odhalení nedošlo. Nedávné obvinění pana Grygárka asi těžko můžeme považovat za senzační," uvedl Zeman.

Přitom právě očekáváným vývojem v kauze Zeman v srpnu argumentoval, když nechtěl jmenovat vládu Miroslavy Němcové a místo ní nominoval úřednický kabinet Jiřího Rusnoka.

Prezident ovšem naznačil, že vládu Němcové by zřejmě stejně nepřijal.

"Vláda vedená Miroslavou Němcovou měla naprosto stejné složení a stejný program. Tvrdila, že má podporu 101 poslanců, a jak se ukázalo, byl to podvod," dodal Zeman s tím, že chtěl co nejdříve vyvolat předčasné volby.

Zeman: Amnestii podepsat nemusel

Prezident dodal, že si nemyslí, že by Nečas měl být zároveň stíhán i za způsob prosazení zákona o církevních restitucích. Ten prošel jen o jeden hlas a opozice hovořila o kupčení s poslanci.

Jiný názor má ovšem prezident na případné Nečasovo stíhání kvůli spolupodepsání loňské amnestie Václava Klause. "Pokud jde o amnestii, nesouhlasím s názorem, že premiér musí automaticky spolupodepsat amnestii. Dokonce bývá obvyklé, že o tom hlasuje celá vláda," dodal Zeman.

K restitucím, které momentálně vyvolávají pnutí ve vládě Bohuslava Sobotky, Zeman dodal, že církve by měly dostat 59 miliard finančních náhrad, pouze pokud zaručí, že půjdou na veřejně prospěšné účely.

Situaci ve vládě nechtěl komentovat s tím, že dá novým ministrům 100 dní hájení. Neodpustil si ale vzkaz pro KDU-ČSL. "Mohou být kdykoli se svými 14 poslanci nahrazeni 14 poslanci strany Úsvit a oni si to uvědomují. Uvítám, když lidovci kromě církevních restitucí přijdou s rozumnými návrhy týkajícími se například podpory rodiny," konstatoval Zeman.

V rozhovoru se prezident zmínil také o cestě na olympiádu v Soči, na které se setkal s čínským prezidentem. "Dohodli jsme se, že se sejdeme v Číně, kam přivezu rozsáhlou podnikatelskou delegaci. Pokládám kontakty s Čínou za důležité pro snižování nezaměstnanosti," míní Zeman.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy