Nová ministryně zarazila stížnost pro miliardáře Tykače

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 3. 2. 2014 10:58
Stížnost podala její předchůdkyně Marie Benešová.
Pavel Tykač.
Pavel Tykač. | Foto: ČTK

Praha - Nová ministryně spravedlnosti Helena Válková stáhla stížnost, kterou podala k Nejvyššímu soudu ve prospěch miliardáře Pavla Tykače její předchůdkyně Marie Benešová.

Poté, co Válková nastoupila do čela úřadu, prostudovala spis k jeho případu a usoudila, že je její podání nedůvodné.

Válkovou k rychlému jednání donutil i fakt, že bylo zasedání u Nejvyššího soudu v kauze vytunelování CS Fondů, za níž je čtvrtý nejbohatší Čech stíhán protikorupční policií, nařízeno už na tento týden.

"Rozhodla jsem se rychle prostudovat příslušný spis a na základě toho jsem došla k jednoznačnému závěru, že podání stížnosti nepovažuji za důvodné," prohlásila Válková.

Navíc se přiklonila k verdiktu Ústavního soudu, který ve stejné věci rozhodl již loni v létě v Tykačův neprospěch.

 

Zabavený majetek za 341 milionů korun

Benešová však v kauze Pavla Tykače podala stížnosti dvě. Ta druhá je ale v jeho neprospěch a Nejvyšší soud by se jí měl zabývat. Soudci budou v tomto případě rozhodovat o tom, zda bude opět zajištěna část majetku miliardáře, jehož jmění se odhaduje na 33 miliard korun. 

Podle dokumentů, které má Insider k dispozici, už mu jednou vyšetřovatelé zabavili majetek v objemu 341 milionů korun.

Konkrétně se jedná o pozemky v hodnotě 102 milionů korun a částku bezmála 239 milionů korun, které měl Tykač na několika účtech v České spořitelně a PPF bance.

Dědictví Pavla Tykače

Proti zabavení se obviněný bránil u pražského vrchního soudu a loni v srpnu uspěl. Ve stížnosti mimo jiné uvedl, že rozhodnutí policie, po kterém byl se souhlasem státního zástupce majetek zajištěn, je nepřiměřeně tvrdé.

Vyšetřovatelé mu kromě uvedené sumy peněz zakázali také nakládat s polnostmi o rozloze 36 hektarů, které leží v okrese Praha-východ. "Jedná se o rodinný majetek nabytý v restituci, následně dědictvím, který nemá žádný vztah k trestné činnosti," napsal Tykač do stížnosti.

V kauze vytunelovaných CS Fondů jde o škodu 1,23 miliardy korun. Státní zástupce přitom ve vyjádření pro vrchní soud uvedl, že Tykač získal z trestné činnosti dvacet milionů německých marek (asi 341 milionů korun), což podle něj vyplývá z výpovědí tří svědků.

Jenže vrchní soud dal miliardáři za pravdu a obstavený majetek mu opět uvolnil. Teď mu může být ale opět zajištěn.

Rozhodla nová ministryně správně? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy