Policie má Rittigovy počítače, ale nemůže do nich

Radek Nohl Karel Hrubeš Radek Nohl, Karel Hrubeš
13. 2. 2014 5:30
Petr Nečas je obviněn. Podaří se však někdy policii dosáhnout na skutečné kmotry?
Ivo Rittig hrozí, že dá Česku sbohem.
Ivo Rittig hrozí, že dá Česku sbohem. | Foto: ČTK

Praha - Ani osm měsíců od razie ve vile a kancelářích lobbisty Ivo Rittiga se policii nepodařilo rozklíčovat soubory z počítačů, které tam zabavila. 

Policie sice v kauze kolem Jany Nagyové obvinila politicky nejvyšší figuru, expremiéra Petra Nečase, ale v tom, co od počátku označuje za hlavní větev případu, totiž vyšetřování lobbistů Ivo Rittiga a Romana Janouška, nepřináší veřejnosti žádné výsledky. A když, tak přiznává, že spíše neuspěla.    

"Byly tam (u Rittiga - pozn. red.) zašifrované počítače a s jejich dešifrací máme problém. Stále to řešíme a neposunuli jsme se," připustil například ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.

Roman Janoušek, k soudu se zatím dostal jen za opileckou dopravní nehodu.
Roman Janoušek, k soudu se zatím dostal jen za opileckou dopravní nehodu. | Foto: Vojtěch Marek

O šancích, jaké svým specialistům na rozšifrování souborů dává, zrovna obšírně nemluví. "Je to technická věc. Pracujeme na tom," říká Robert Šlachta.

Jedno oznámení

Data z Rittigových počítačů tedy zatím policie nemá a nemůže stavět ani na zjištěních Finančně-analytického útvaru Ministerstva financí ČR.

Podle ověřených informací deníku Aktuálně.cz nepodal dosud FAÚ na Ivo Rittiga jediné trestní oznámení, což by svědčilo spíš o tom, že úřady na monackého rezidenta nabito zrovna nemají. Důvod je prostý - lobbista si dával velký pozor. "Vše končí v nejlepším případě u firem se stejnou adresou. A to je málo," přiznává zdroj blízký vyšetřování kauzy. 

V lepší situaci jsou detektivové u Romana Janouška. Na něj podal FAÚ jedno trestní oznámení - avšak to bylo už před více než rokem. Týká se vyvádění peněz ze Všeobecné zdravotní pojišťovny přes firmu Chambon, kterou Janoušek v té době (do roku 2011) se svými společníky Lubošem Paškem a Petrem Ullrichem ovládal. Úředníci tehdy dosledovali peníze až na Janouškova konta. 

Na skutečnostech se pracuje

Protimafiánský útvar si od ministerských analytiků dodatečně vyžádal data ke všem osobám, které se ve spise ke kauze Nagyová objevují. "Šlo o velice dlouhý soupis jmen," řekl Aktuálně.cz zdroj blízký vyšetřování. Zatím to však vypadá, že státní zástupci pracují na neurčité vztahové chobotnici.

Robert Šlachta: Máme toho víc.
Robert Šlachta: Máme toho víc. | Foto: Vojtěch Marek

Její značnou část nastínil ve svém dopise Ústavnímu soudu vrchní olomoucký žalobce Ivo Ištvan. Z jeho repliky, kterou získal a zveřejnil týdeník Euro, vyplývá, že se návladní zabývají velmi širokým spektrem osob, které se podle policejní verze podílely pod taktovkou Ivo Rittiga a Jany Nagyové na řadě trestných činů - od sabotáže až po praní špinavých peněz.

Některá jména dokonce veřejně zazněla, namátkou například bývalý náměstek ministerstva vnitra Michal Moroz nebo bývalý mluvčí a spindoktor ČSSD Petr Dimun, ale jejich nositelé jakoukoli spojitost s případem popřeli. Státní zástupce Ivo Ištvan svá tvrzení nepodkládá žádnými důkazy.

Podle Roberta Šlachty je však policie má. "Nejsou to jen informace typu, že se někdo setkal s někým a něco si řekli. Samozřejmě závěry děláme podle dalších souvislých informací," řekl Aktuálně.cz Šlachta, aniž uvedl nějakou podrobnost.

Zeptejte se v Olomouci

Také když se deník Aktuálně.cz ředitele ÚOOZ vyptával na konkrétní činy popisované v Ištvanově dopise, Šlachta se odpovědi vyhnul. "Je to dopis pana Ištvana, zeptejte se jeho," odbyl dotazy.

Ivo Ištvan: Nebudu ani naznačovat.
Ivo Ištvan: Nebudu ani naznačovat. | Foto: Vojtěch Marek

Ale na otázku, zda spravedlnost dosáhne i na slibované velké ryby, slyšíme v Olomouci tutéž vyhýbavou odpověď. "Nechci odpověď ani naznačovat, protože jakékoliv naše vystoupení může řízení zkomplikovat. My musíme čelit výtkám novinářů, veřejnosti, která může mít pocit naší nečinnosti. Já vás mohu ubezpečit, že na všech zjištěných skutečnostech, které v minulosti vyšetřující státní zástupce, případně policejní orgán, učinil, se usilovně pracuje a my budeme o dalších postupech informovat," řekl včera Ištvan Aktuálně.cz.

Vrchní zástupce si nepřipouští, že by hlavní postavy případu unikly z jeho dosahu. "Pro osobní otázky není příliš prostoru. Úkolem státních zástupců není, aby si něco připouštěli nebo nepřipouštěli, my musíme konat, pokud je dáno důvodné podezření ze spáchání trestného činu," dodal Ištvan.

Milionová provokace

Ivo Rittig nedávno v České televizi uvedl, že mu byl nabídnut ke koupi spis ke kauze Nagyová - za 30 milionů korun.

Podle Roberta Šlachty však jde o nesmysl. "Ani technicky to není možné. Jsou to zkazky. Čekal jsem v té reportáži náznak nějakého reálného podkladu, žádný tam však nebyl," řekl Šlachta.

Deník Aktuálně.cz však získal neověřenou informaci, že nabídka „spisu na odkoupení" mohla být provokací policie, jak Rittiga nachytat.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy