ODS chce podat kvůli obvinění Nečase ústavní stížnost

ČTK Domácí ČTK, Domácí
12. 2. 2014 17:00
Podle strany by expremiérův případ nemělo vyšetřovat státní zastupitelství v Olomouci
Petr Nečas.
Petr Nečas. | Foto: ČTK

Praha - Občanská demokratická strana chce podat kvůli obvinění expremiéra Nečase ústavní stížnost. Straně vadí vyhláška bývalé ministryně spravedlnosti Marie Benešové, kterou ODS považuje za účelovou. Stížnost může odvrátit jedině rozhodnutí nové ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, a to v případě, že vyhlášku zruší.

ODS se nelíbí, že vyhláška Benešové povoluje, aby vyšetřování případu zůstalo v Olomouci, přestože podle dosavadních pravidel by mělo být přesunuto jinam.

"Vrchní státní zastupitelství v Olomouci není místně příslušné a muselo by kauzu předat do Prahy. Zřejmě v obavě, že by pražské státní zastupitelství, v souladu s názory většiny právních expertů, kauzu zamítlo, vydala Marie Benešová účelovou vyhlášku," vyjádřil se člen sněmovního ústavně právního výboru Marek Benda (ODS) s tím, že vyhláška je v rozporu s ústavou.

"Pan Ištvan za dobu činnosti, co předvedl od června tohoto roku, prokázal absolutní neznalost ústavního práva, absolutní neznalost základních teoretických problémů demokracie, absolutní neznalost dělby moci," pustil se do státního zástupce, který má Nečasovu kauzu na starosti, bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Podle něho je absurdní, aby byl Nečas z korupce obviněn. Překvapený byl i Stanislav Polčák (TOP 09), který už v uplynulých dnech navrhoval úplné zrušení poslanecké imunity. Oficiální návrh chce podat koncem února, podle něho už imunita de-facto neexistuje.

Tejc: Musíme změnit trestní řád

Ve středu se ozval také šéf ústavně právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD). Řekl, že chce změnit trestní řád, tak aby se stanovila jasná pravidla pro vyšetřování a dozor trestních kauz.

Podle Tejce sociální demokraté dlouhodobě poukazovali na to, že zde neexistují jasná pravidla o příslušnosti, a proto bude nutné přesně stanovit, "kdo konkrétní věc vyšetřuje, kdo konkrétní věc dozoruje, aby nemohlo docházet k účelovým změnám právě těchto působností".

Tejc ale nevěří, že by se věc vyřešila ústavní stížností. Na rozdíl od Nečasových spolustraníků obvinění prý očekával.

"Určitě to není černobílé, to posuzování. Něco jiného by bylo, kdyby pan premiér Nečas přišel s taškou plnou peněz a dal je jednotlivým poslancům za to, že se vzdají mandátu," vyjádřil se k případu.

ODS ale považuje Nečasovo obvinění za snahu o kriminalizaci politiky.

"Uplynulo víc než osm měsíců a je stále jasnější, že tento případ se týká úplně něčeho jiného. Tady nejde o korupci, nejde o Petra Nečase, o ODS, o pravici a levici, ale teď jde o demokratický systém. Budeme bránit kriminalizaci politiky, jinak se lidé budou bát politicky jednat a politici rozhodovat. Je přece věcí nás všech, abychom pečovali o demokracii a chránili ji," řekl předseda ODS Petr Fiala.

Policie Nečase viní z podplacení ve spojitosti s kauzou kolem bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra. Nečas to odmítá, podle něj šlo o normální politické vyjednávání. Obvinění považuje za mstu za trestní oznámení na šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu.

 

Právě se děje

Další zprávy