Valí se na dětský tábor povodeň? Hasiči mají přehled

Lenka Smyčková
3. 7. 2009 11:35
Hasiči mají seznam s GPS souřadnicemi. Děti jsou tak v bezpečí

Prachatice - Když loni v červenci silná bouře vyvracela stromy na Klatovsku, zažívali hasiči perné chvíle.

Záchranu dítěte, které uvízlo ve stanu pod zříceným stromem, komplikoval fakt, že dětský tábor byl tak zastrčený, že hasiči nemohli najít cestu autem a poslední metry museli absolvovat pěšky.

To sedmatřicet dětí ze dvou táborů na Prachaticku se včera večer podařilo hasičům před velkou vodou evakuovat bez sebemenší komplikace. Pomohl jim nový systém, díky kterému mají hasiči v celé republice přesné GPS souřadnice dětských táborů.

Jihočeští záchranáři tak mohli předem vytipovat, že přes třetí stupeň vystoupaný Zlatý potok děti ohrožuje. Pak už nebyl problém tábořiště najít a v rychlosti vyklidit. Děti nocovaly v suchu a bezpečí kulturního domu v nedalekých Nebahovech.

Systém, který funguje díky spolupráci hygieniků a hasičů, se loni testoval v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Protože se osvědčil, je už letos v provozu ve všech krajích.

Systém chrání stovky tisíc dětí 

Ročně v Česku rodiče vyšlou do přírody na zotavenou stovky tisíc dětí.

Dětské tábory

Povinnost nahlášení na hygienické stanici mají tábory:

  • alespoň 1 měsíc před začátkem akce
  • s 30 a více dětmi do 15 let
  • konající se déle než 5 dní

Hygienici hasičům poskytnou:

  • přesnou lokalitu tábora
  • kdy se koná
  • kolik je na něm dětí
  • kontakt na vedoucího, pokud je

"Máme sice od hygieniků seznam táborů, ale přesná lokalizace tam, především u těch menších, chybí," postěžovala si loni mluvčí hasičů Plzeňského kraje Alena Marešová.

Letos už mají čeští hasiči k dispozici evidenci téměř dvou tisíc tábořišť. „Známe nejen přesné souřadnice místa, ale třeba i to, kolik přesně lidí se zde nachází," uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Petr Kopáček.

Hasiči tak už v případě povodní vědí i to, kolik lidí bude třeba evakuovat, a podle toho můžou sehnat potřebné množství techniky. V seznamu najdou i kontakt na vedoucího, kterého můžou varovat například před příchodem silného větru nebo povodňové vlny.

„Už na konci června, když začaly povodně, se hasiči preventivně dívali, jestli u rozvodněných toků nejsou nějaké tábory. Ty naštěstí tehdy ještě nezačaly, ale takto monitorovat můžeme situaci i nyní," popsal Kopáček.

Povinně se hlásí jen velké tábory

Informace o táborech hasiči získávají z krajských hygienických stanic, na které se musí tábory hlásit. Nahlášení je povinné pro všechny organizované pobyty třiceti a více dětí, pětidenní a delší.

Dobrovolně se ale mohou na nejbližší hygienické stanici do evidence přihlásit i menší akce. „U nás se například hlásí i menší tábory. Za za ta léta už se s pořadateli známe, a tak jsou zvyklí se nahlásit, i když je jich třeba méně. Je to tak lepší," uvedla Eva Sovová z Krajské hygienické stanice Vysočina.

 

Právě se děje

Další zprávy