Milion dětí na táborech. Záchranáři nevědí, kde jsou

Lenka Smyčková
10. 7. 2008 0:00
Hasiči chtějí seznam GPS souřadnic dětských akcí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Ostrava - Kdo chce mít dítě na táboře v bezpečí, udělá nejlíp, když je vyšle někam do Moravskoslezského nebo Olomouckého kraje. O všech letních dětských táborech tu mají přehled hasiči. Mají GPS souřadnice tábořišť i kontakt na vedoucí.

Ti se tak včas dozvědí o hrozícím nebezpečí v podobě vichřice, bouřky, přívalového deště nebo povodní.

Ve zbytku republiky se takové situace můžou stát nebezpečným zážitkem. Záchranáři mají jen kusé informace, kdy a kde přesně se tábory konají, a někdy tak mají problém na konkrétní místo trefit.

Hasičský záchranný sbor spolu s hygieniky přitom odhadují, že během letních prázdnin se na táborech vystřídá asi milion dětí. Jak jim však pomoci například v situacích, které přinesly prudké bouře hned začátkem prázdnin?

Už příští rok by se to mohlo změnit. Do systému, který právě testují hasiči na střední a severní Moravě, se zapojí i jejich kolegové v ostatních krajích.

Kde jsou tábory, hasiči netuší

Stan, na který spadl na Klatovsku ztrouchnivělý strom
Stan, na který spadl na Klatovsku ztrouchnivělý strom | Foto: HZS PK

Že se tábory konají na skutečně zastrčených místech, si v pondělí nad ránem vyzkoušeli hasiči na Klatovsku. Jeli vyprostit ze stanu dítě, na které se ve spánku zřítil ztrouchnivělý strom. Poslední metry museli absolvovat pěšky. Jak se na místo dostat autem, nevěděli.

"Máme sice od hygieniků seznam táborů, ale přesná lokalizace tam především u těch menších táborů chybí," potvrdila mluvčí hasičů Plzeňského kraje Alena Marešová.

Kdyby například hrozily povodně nebo se hnal orkán, hasiči tak ani nemůžou táborníky varovat. Vedoucí musí sledovat předpověď počasí, spoléhat se na starostu nejbližší obce, případně doufat, že na tábořiště dosáhne zvuk nejbližší výstražné sirény.

Děti budou v bezpečí od příštího roku

"Situace by se měla zlepšit se začátkem příštího roku. Spolu s hygieniky pracujeme na vytváření celorepublikové databáze dětských táborů, škol v přírodě a lyžařských výcviků," uvedla mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Ivana Svitáková.

Databáze bude fungovat stejně jako ta na Moravě. Data ze svého pilotního projektu zdejší hasiči poskytnou Generálnímu ředitelství Hasičského záchranného sboru a ten postupně vytvoří celorepublikovou databázi táborů, kterou budou mít k dispozici lidé na tísňových linkách.

Hasiči budou mít GPS souřadnice všech táborů, výcviků a škol v přírodě
Hasiči budou mít GPS souřadnice všech táborů, výcviků a škol v přírodě | Foto: Aktuálně.cz

"Hygienici mají hlášené všechny takové akce, kterých se účastní víc než třicet dětí. GPS souřadnice těchto akcí a kontakty na vedoucí zadáváme do speciálního softwaru. Když pak na místo vyrážejí hasiči, stačí jim naťukat souřadnice do GPS navigace a dorazí v momentě až na místo," popsal mluvčí hasičů Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

Jen v Moravskoslezském kraji se na pětadevadesáti táborech v létě zrekreuje přibližně sto tisíc dětí. Ty všechny jsou teď pod hledáčkem hasičů, kteří je varují před každým nebezpečím a také k nim v případě potřeby včas dorazí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy