Valachová převzala školství. Zeman ji jmenoval do funkce

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 17. 6. 2015 14:06
Nová ministryně nahradila ve funkci Marcela Chládka, kterého premiér odvolal na začátku června kvůli podezření ze šikany podřízených.
Miloš Zeman jmenuje Kateřinu Valachovou ministryní školství.
Miloš Zeman jmenuje Kateřinu Valachovou ministryní školství. | Foto: ČTK

Praha - Kateřina Valachová (za ČSSD) je novou ministryní školství, mládeže a tělovýchovy. Na Pražském hradě převzala od prezidenta Miloše Zemana jmenovací dekret, poté ji premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl do úřadu.

Při té příležitosti Valachová řekla, že ji už odpoledne čeká první schůzka o rozpočtu s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Půjde na ni s požadavky, které měl její předchůdce Marcel Chládek (ČSSD), tedy s meziročním zvýšením peněz do českého školství o pět miliard korun.

Rozpočtový výhled původně počítal se snižováním výdajů na školství. Návrh ministerstva financí na pondělní jednání koaliční rady byl sice přívětivější, ale ani s tím nebyla Valachová spokojena. "Ministr financí předložil návrh ministerstvu školství na 2,5 miliardy, ale já to nepokládám za seriózní návrh," řekla.

Premiér připomněl, že návrh rozpočtu od ministerstva financí nebyl projednán ani schválen vládou. "Já ho beru čistě jako pracovní dokument, který ukazuje tu situaci před zahájením jednání mezi jednotlivými resorty," poznamenal Sobotka. Do návrhu se podle něj promítlo jen navýšení peněz na platy o tři procenta, na čemž se shodla koalice, nikoliv další výdaje spojené například s příchodem silných ročníků do základních škol.

Osmatřicetiletá Valachová věří, že se jí podaří ve spolupráci se svým týmem vybudovat ministerstvo školství jako "ministerstvo budoucnosti". "Těším se na to, že budu moct podpořit pedagogické i nepedagogické pracovníky v nelehkém úkolu kvalitního vzdělávání našich dětí," uvedla. Bude prý reflektovat, aby MŠMT jako ministerstvo budoucnosti bylo schopno přinášet takové vzdělání, aby ČR do budoucna byla konkurenceschopná.

Konec kvůli šikaně

Valachová, dosavadní náměstkyně ministra pro lidská práva, v čele úřadu střídá Marcela Chládka (ČSSD), který byl odvolán 5. června. Musel skončit v souvislosti s údajnou šikanou zaměstnanců úřadu.

S ministrem Chládkem se mi spolupracovalo velmi dobře, je otázka, co byly hlavní důvody jeho odvolání, říká vicepremiér Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/. Taky si nemyslí, že by Chládek dělal zásadní chyby.
7:15
S ministrem Chládkem se mi spolupracovalo velmi dobře, je otázka, co byly hlavní důvody jeho odvolání, říká vicepremiér Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/. Taky si nemyslí, že by Chládek dělal zásadní chyby. | Video: Daniela Drtinová

Podle hlavy státu byl Chládek někdy považován za gejzír nápadů, nicméně prezident prý dává vždy "přednost gejzíru před vyschlým pramenem". Zeman také připomněl Sobotkův výrok, že byl Chládek nejlepším ministrem školství za posledních deset let. Podle premiéra ale z pohledu předsedy ČSSD přestal splňovat přísné nároky na sociálního demokrata ve vysoké ústavní funkci.

Prezident dnes dále řekl, že je velmi rád, že se s novou ministryní dohodl na základním úkolu jejího resortu, čímž je podpora technického školství ve všech třech stupních. Hovořil rovněž o problémech zaměstnavatelů, kteří postrádají vystudované pracovníky technických oborů, protože je málo jejich absolventů.

V čele ministerstva školství je Valachová první ženou od Miroslavy Kopicové, která byla od května 2009 do července 2010 ministryní v úřednické vládě Jana Fischera. Od té doby se na tomto ministerském křesle vystřídali čtyři muži.

 

Právě se děje

Další zprávy