Zeman jmenuje Valachovou ministryní školství až ve středu

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 6. 2015 13:48
Oznámil to na Twitteru mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Kateřina Valachová.
Kateřina Valachová. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman příští středu jmenuje Kateřinu Valachovou ministryní školství, oznámil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman se s Valachovou setkal ve čtvrtek.

Jmenování se podle Ovčáčka uskuteční 17. června v 11:30 na Pražském hradě. Valachová, kterou navrhl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ve funkci nahradí Marcela Chládka.

Ten musel skončit v souvislosti s údajnou šikanou zaměstnanců úřadu. Ministr, který šikanu popírá, podle předsedy vlády už nesplňoval přísné nároky na výkon funkce.

Valachová: Se Zemanem jsme se na základních věcech shodli

Valachová rovněž uvedla, že se při rozhovoru s prezidentem shodli na základních tématech. Probírali prý zejména učňovské vzdělávání a mistrovskou zkoušku, která by měla u učebních oborů nahradit maturitu.

Budoucí ministryně školství si současně pochvalovala přátelskou atmosféru svého setkání s prezidentem.

S konceptem mistrovské zkoušky přišel její předchůdce  Marcel Chládek (ČSSD). V některých učebních oborech, kde se nyní končí maturitou, by mohli absolventi po několika letech praxe absolvovat tuto zkoušku.

Ta by v některých ohledech, například z pohledu podmínek pro založení živnosti, nahrazovala maturitu.

"Shodli jsme se s prezidentem, že je to klíčové pro hospodářský růst a konkurenceschopnost České republiky," řekla Valachová.

Zeman a Valachová se při hodinové schůzce zabývali i otázkou inkluze, tedy začleněním dětí se speciálními vzdělávacími potřebami do běžných škol.

U inkluze, na niž měl prezident v minulosti kontroverzní názory, považuje Valachová za důležité, jak bude převedena do praxe nedávno schválená novela školského zákona.

"Klíčové vidím prováděcí předpisy z hlediska toho, aby všechny děti, ať mají jakýkoliv problém, mohly jít do hlavního vzdělávacího proudu," řekla.

Loterijní zákon i jmenování profesorů

Oblast sportu, která bude spadat také do její kompetence, s prezidentem konkrétně neprobírali.

Valachová pro budoucnost financování sportu považuje za klíčovou novelu loterijního zákona. Výnosy z hazardu by podle ní měly být směřovány na podporu sportu, především dětí a mládeže.

Nová ministryně je připravena prosazovat stejné navýšení rozpočtu, jaké požadoval exministr Chládek. Zatímco střednědobý výhled na příští rok počítá s poklesem výdajů na oblast školství, Chládek žádal tři až pět miliard navíc oproti letošnímu rozpočtu.

"Těch pět miliard rozhodně sedí a s tím začnu v případě vyjednávání s ministrem financí," přiblížila Valachová, s čím půjde k vicepremiérovi a správci státní pokladny Andreji Babišovi (ANO).

Jen letmo při schůzce přišla řeč na jmenování profesorů. To se znovu stalo ožehavým tématem, když prezident v květnu odmítl podepsat jmenovací dekrety trojice kandidátů na profesuru.

Valachová chce s aktéry jednat o systémovém řešení této oblasti. Plánuje kvůli tomu mimo jiné schůzku s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD).

Jednou z variant, o níž se už dříve uvažovalo, je totiž také to, že by profesory jmenoval předseda horní komory Parlamentu.

Sobotka po Valachové žádá, aby zajistila co nejhladší schválení novely vysokoškolského zákona, pokročila v oblasti začleňování handicapovaných dětí do běžných škol a připravila reformu financování regionálního školství.

Projednání vysokoškolské novely se odkládá

Měla by podle něj také zvýšit podporu technického a odborného školství. Očekává rovněž, že dokončí koncepci financování sportu.

Sněmovní školský výbor kvůli výměně v čele ministerstva školství přerušil projednávání vysokoškolské novely, která má mimo jiné změnit systém akreditací studijních oborů. K předloze, vůči níž mají výhrady nejen zástupci opozice, se výbor vrátí zřejmě až v září.

Přerušení navrhla místopředsedkyně výboru Anna Putnová (TOP 09) kvůli tomu, aby poslanci věděli, jak se k novele postaví budoucí ministryně školství Kateřina Valachová. "Byl s tím všeobecný souhlas, abychom jasně znali její postoj k této novele a abychom věděli, jakou míru ztotožnění a podpory z jejího pohledu ta novela má," řekla Putnová.

 

Právě se děje

Další zprávy