Zeman jmenuje Valachovou ministryní školství až ve středu

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 6. 2015 13:48
Oznámil to na Twitteru mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Kateřina Valachová.
Kateřina Valachová. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman příští středu jmenuje Kateřinu Valachovou ministryní školství, oznámil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman se s Valachovou setkal ve čtvrtek.

Jmenování se podle Ovčáčka uskuteční 17. června v 11:30 na Pražském hradě. Valachová, kterou navrhl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ve funkci nahradí Marcela Chládka.

Ten musel skončit v souvislosti s údajnou šikanou zaměstnanců úřadu. Ministr, který šikanu popírá, podle předsedy vlády už nesplňoval přísné nároky na výkon funkce.

Valachová: Se Zemanem jsme se na základních věcech shodli

Valachová rovněž uvedla, že se při rozhovoru s prezidentem shodli na základních tématech. Probírali prý zejména učňovské vzdělávání a mistrovskou zkoušku, která by měla u učebních oborů nahradit maturitu.

Budoucí ministryně školství si současně pochvalovala přátelskou atmosféru svého setkání s prezidentem.

S konceptem mistrovské zkoušky přišel její předchůdce  Marcel Chládek (ČSSD). V některých učebních oborech, kde se nyní končí maturitou, by mohli absolventi po několika letech praxe absolvovat tuto zkoušku.

Ta by v některých ohledech, například z pohledu podmínek pro založení živnosti, nahrazovala maturitu.

"Shodli jsme se s prezidentem, že je to klíčové pro hospodářský růst a konkurenceschopnost České republiky," řekla Valachová.

Zeman a Valachová se při hodinové schůzce zabývali i otázkou inkluze, tedy začleněním dětí se speciálními vzdělávacími potřebami do běžných škol.

U inkluze, na niž měl prezident v minulosti kontroverzní názory, považuje Valachová za důležité, jak bude převedena do praxe nedávno schválená novela školského zákona.

"Klíčové vidím prováděcí předpisy z hlediska toho, aby všechny děti, ať mají jakýkoliv problém, mohly jít do hlavního vzdělávacího proudu," řekla.

Loterijní zákon i jmenování profesorů

Oblast sportu, která bude spadat také do její kompetence, s prezidentem konkrétně neprobírali.

Valachová pro budoucnost financování sportu považuje za klíčovou novelu loterijního zákona. Výnosy z hazardu by podle ní měly být směřovány na podporu sportu, především dětí a mládeže.

Nová ministryně je připravena prosazovat stejné navýšení rozpočtu, jaké požadoval exministr Chládek. Zatímco střednědobý výhled na příští rok počítá s poklesem výdajů na oblast školství, Chládek žádal tři až pět miliard navíc oproti letošnímu rozpočtu.

"Těch pět miliard rozhodně sedí a s tím začnu v případě vyjednávání s ministrem financí," přiblížila Valachová, s čím půjde k vicepremiérovi a správci státní pokladny Andreji Babišovi (ANO).

Jen letmo při schůzce přišla řeč na jmenování profesorů. To se znovu stalo ožehavým tématem, když prezident v květnu odmítl podepsat jmenovací dekrety trojice kandidátů na profesuru.

Valachová chce s aktéry jednat o systémovém řešení této oblasti. Plánuje kvůli tomu mimo jiné schůzku s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD).

Jednou z variant, o níž se už dříve uvažovalo, je totiž také to, že by profesory jmenoval předseda horní komory Parlamentu.

Sobotka po Valachové žádá, aby zajistila co nejhladší schválení novely vysokoškolského zákona, pokročila v oblasti začleňování handicapovaných dětí do běžných škol a připravila reformu financování regionálního školství.

Projednání vysokoškolské novely se odkládá

Měla by podle něj také zvýšit podporu technického a odborného školství. Očekává rovněž, že dokončí koncepci financování sportu.

Sněmovní školský výbor kvůli výměně v čele ministerstva školství přerušil projednávání vysokoškolské novely, která má mimo jiné změnit systém akreditací studijních oborů. K předloze, vůči níž mají výhrady nejen zástupci opozice, se výbor vrátí zřejmě až v září.

Přerušení navrhla místopředsedkyně výboru Anna Putnová (TOP 09) kvůli tomu, aby poslanci věděli, jak se k novele postaví budoucí ministryně školství Kateřina Valachová. "Byl s tím všeobecný souhlas, abychom jasně znali její postoj k této novele a abychom věděli, jakou míru ztotožnění a podpory z jejího pohledu ta novela má," řekla Putnová.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Smartwings budou v případě dohody se státem financovat všichni akcionáři

Do financování záchrany letecké skupiny Smartwings se po případné dohodě se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Ve čtvrtek se na tom dohodla valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok. Jeho podobu firma neuvedla, vychází ovšem ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy.

Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.

Skupina Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy