Valachová chystá změny klíčových lidí. Chce k sobě i Štecha

Lucie Stuchlíková Markéta Šrajbrová Lucie Stuchlíková, Markéta Šrajbrová
13. 6. 2015 13:05
Budoucí ministryně školství Kateřina Valachová plánuje změny na vedoucích pozicích. Vyjednává s prorektorem UK Štechem, politickým náměstkem bude Petr Hulinský.
Ministryně školství Kateřina Valachová.
Ministryně školství Kateřina Valachová. | Foto: Jiří Koťátko

Praha – Budoucí ministryně školství Kateřina Valachová plánuje výrazně obměnit vedení ministerstva školství, do jehož čela má být jmenována příští středu.

Náměstka by jí mohl dělat například prorektor Karlovy univerzity Stanislav Štech.

"V resortu přistoupím ke změnám z hlediska klíčových pozic, ale podrobnosti zatím nesdělím,“ uvedla Valachová v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Poradce Bohuslava Sobotky Štech byl jedním z lidí, které premiér zvažoval na post ministra školství ještě předtím, než se rozhodl pro Valachovou. Zda se nyní stane jedním z blízkých spolupracovníků nové ministryně a jakou oblast bude mít na starosti, bude jasné příští týden. Podle Valachové záleží na tom, zda bude moci opustit závazky, které má na akademické půdě.

Od prvního července, kdy začne platit služební zákon, chce mít Valachová kromě odborných náměstků také dva politické. Jméno jednoho z nich je již jasné – stane se jím dosavadní náměstek odcházejícího Marcela Chládka pro sport Petr Hulinský.

"Pana Hulinského mám jako politického náměstka ustanoveného ještě od pana Chládka," uvedla Valachová. Pro Hulinského jako vysokého funkcionáře ČSSD je post politického náměstka výhodnější – služební zákon totiž zakazuje odborným náměstkům zastávat funkce v politických stranách.

Chládkova šikana se prověří

Sama Valachová by si zřejmě vlivného pražského politika nevybrala – naznačuje totiž, že není právě nadšená tím, co zatím na ministerstvu ukázal. "Musí být zajištěno, aby finanční podpora sportu směřovala k mládeži a dětem. Zatím s tím nejsem úplně spokojená," řekla v narážce na agendu Hulinského. Hodlá se s ním sejít a vysvětlit mu, jaká bude jeho role v novém uspořádání ministerstva.

Valachová také řekla, že nechá prověřit spekulace o tom, že její předchůdce Chládek šikanoval zaměstnance. "Jedna z prvních věcí, o které požádám státního tajemníka ministerstva školství, který by měl být brzy jmenován, bude zpracování zprávy, jak se se zaměstnanci zacházelo," dodala Valachová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Biden ujistil Putina o tvrdé odpovědi v případě dalšího napětí kolem Ukrajiny

Prezidenti USA a Ruska Joe Biden a Vladimir Putin dnes zhruba dvě hodiny jednali prostřednictvím videokonference. Biden ujistil Putina, že v případě vojenské eskalace mezi Ruskem a Ukrajinou budou USA a spojenci reagovat tvrdými ekonomickými opatřeními. Ukrajina měla být předním tématem rozhovoru lídrů. 

Jednání začalo sedm minut po 16:00 SEČ a skončilo po zhruba dvou hodinách.

Bílý dům oznámil, že se Biden ještě v úterý spojí telefonicky s německou kancléřkou Angelou Merkelovu, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a premiéry Itálie a Británie Mariem Draghim a Borisem Johnsonem, aby je o výsledku informoval. Hovořil s nimi už v pondělí před schůzkou s Putinem a dohodli se, že zůstanou v kontaktu.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

The Information: Apple před lety uzavřel tajnou dohodu kvůli podnikání v Číně

Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook před lety uzavřel tajnou dohodu, která potlačila hrozby pro podnikání firmy na čínském trhu výměnou za pomoc při rozvoji čínského technologického sektoru. Informoval o tom dnes server The Information s odvoláním na rozhovory a interní dokumenty Applu. Dodal, že hodnota této dohody se odhaduje na více než 275 miliard dolarů (přes šest bilionů Kč).

Cook podle serveru tuto dohodu připravil v roce 2016 při osobních schůzkách s čínskými představiteli, jejichž cílem bylo zastavit vlnu opatření čínských regulátorů namířených proti Applu.Ta spolu s negativní publicitou vedla k poklesu prodeje telefonů iPhone v Číně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chilský parlament schválil sňatky lidí stejného pohlaví

Chilský parlament v úterý schválil zákon, jenž umožní sňatky osob stejného pohlaví, včetně adopcí dětí těmito páry. Norma prošla během jednoho dne oběma komorami parlamentu, informovala agentura AFP. V převážně katolické Latinské Americe je manželství pro všechny legální v Kostarice, Ekvádoru, Kolumbii, Brazílii, Uruguayi, Argentině a některých mexických státech.

"Dnes je historický den, naše země schválila manželství osob stejného pohlaví. Je to další krok vpřed z hlediska spravedlnosti, z hlediska rovnosti. Uznává, že láska je láska," prohlásila po hlasování ministryně pro sociální rozvoj Karla Rubilarová.

Návrh zákona předložila chilskému parlamentu před více než čtyřmi lety tehdejší socialistická prezidentka Michelle Bacheletová. Po nástupu pravicového politika Sebastiána Piňery do čela země se však jejím návrhem zákonodárci nezabývali a pokus senátorů z loňského ledna ztroskotal na tvrdém odporu konzervativních stran vládní koalice. Letos v létě nicméně prezident Piňera vyzval k rychlému projednání normy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU se shodly na reformě DPH, mohou zlevnit léky či ekologické produkty

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

"Členské státy budou mít větší flexibilitu, aby jejich systémy DPH odrážely vnitrostátní politická rozhodnutí a zároveň zajistily soudržnost se společnými evropskými prioritami: zelenou a digitální transformací a samozřejmě ochranou veřejného zdraví," komentoval dnešní shodu ministrů eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Podle české ministryně financí je přínosem zejména zavedení takzvané supersnížené sazby od nuly do pěti procent. "Tuto sazbu budeme moci uplatňovat na základní potraviny, dětské plenky, léky, ženské hygienické potřeby, ochranné pomůcky, přepravu osob, dodání knih či rozvod vody, což zatím nebylo ČR dovoleno," řekla po jednání Schillerová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy