Praha - O čtyřicet let zpátky se od 21. srpna vrátí prostor před Národním muzeem, který bude součástí expozice ...a přijely tanky.
Výstava má připomenout nejen srpnovou invazi vojsk Varšavské smlouvy, ale také události předcházející a následující.
"Před rampou Národního muzea budou instalovány předsádky, na kterých budou umístěny dobové nápisy, plakáty, letáky, které budou návštěvníky vtahovat do atmosféry srpna roku 1968. K navození atmosféry napomůže i instalace dobové trafiky s tiskem, který v té době vycházel," přiblížil venkovní část expozice kurátor výstavy Marek Junek.
Tanky, které neodmyslitelně patří k sovětské invazi, připomene tank československé armády, který bude pro účely výstavy "přemalován" na tank okupačních jednotek.
Čtěte také:
Nepřežil invazi v srpnu 68. Zůstal prostřelený průkaz
Protestovali proti okupaci v Moskvě, teď míří do Česka
"Všechny tanky vojsk Varšavské smlouvy byly stejné. Na ty okupační pak byly přimalovány čáry, aby po sobě navzájem nestřílely," vysvětluje Junek. Pruhy nyní budou domalovány i na ten československý, který se tak vzhledem přiblíží bojovým vozidlům okupantů.
Součástí expozice bude i samotná budova Národního muzea, na níž jsou dodnes vidět stopy po střelbě z prvního dne okupace. "Ona sama se stane důležitým exponátem, na fasádě bude instalován světelný a zvukový efekt připomínající střelbu," řekl Junek.
Dubčekovy dopisy a Palachova peněženka
Výstava pokračuje ve vstupní hale, kde návštěvníkům přiblíží období pražského jara, srpnové okupace, posrpnového vývoje a nástupu normalizace. Samotný 21. srpen 1968 připomenou kromě nábojů či střepin z granátů také předměty, které byli zničeny při střelbě na budovu.
Poprvé v historii budou vystaveny některé předměty z pozůstalosti Alexandra Dubčeka a Jana Palacha. "Velmi zajímavé jsou dopisy a pohlednice, které Dubček dostával od různých lidí v období srpna 1968 a které mu vyjadřují podporu," přibližuje vystavené exponáty kurátor výstavy.
"Jana Palacha připomene jeho aktovka a peněženka, kterou u sebe měl v den upálení," dodává.
Olympiáda a mistrovství světa v hokeji
Výstava mimo jiné také připomene olympiádu, která se v říjnu 1968 uskutečnila v hlavním městě Mexika. Česká gymnastka Věra Čáslavská zde sice vybojovala šest medailí, protože však nesouhlasila s "bratrskou pomocí" zahraničních vojsk Československu, musela se sportem skončit.
Čtěte také: Mexiko 1968: Masakr ve stylu náměstí Tchien-an-men
Výstava neopomene ani další významnou sportovní událost - mistrovstvím světa v hokeji v březnu 1969, kdy českoslovenští hokejisté zvítězili nad hráči Sovětského svazu.
Součástí projektu je i výstava s názvem "Oběti okupačních vojsk v roce 1968", kterou připravil Ústav pro studium totalitních režimů.
Výstava, která potrvá do konce září, vznikla ve spolupráci Národního muzea, Vojenského historického ústavu, Senátu České republiky a Ústavu pro soudobé dějiny.
Čtěte také: Srpen 1968 má svůj web. Stránka přináší nová svědectví