Srpen 1968 má svůj web. Stránka přináší nová svědectví

pra
20. 6. 2008 14:45
Jsou zde unikátní dobové rozhlasové nahrávky

Praha - Ucelený pohled na srpnové události roku 1968 přibližují nové webové stránky Ústavu pro studium totalitních režimů.

Kromě dokumentů či dobových svědectvích obsahují i dosud nezveřejněné rozhlasové nahrávky nebo seznam 108 obětí, které zahynuli od 21. srpna do konce roku 1968 v přímé souvislosti s pobytem vojsk Varšavské smlouvy na území tehdejšího Československa .

Součástí seznamu jsou i základní životopisné údaje obětí, často doplněné i jejich fotografií. Někteří z uvedených lidí vojáci okupační armády přímo zastřelili, řada z nich zemřela při střetu se sovětskými tanky.

Dvaadvacetiletého Eduarda Netušila například srazil neosvětlený obrněný transportér, který se otáčel na silnici mezi Českými Budějovicemi a Rožnovem. Když jej mladík na motocyklu předjížděl, transportér nenadále couvl, a Netušil motorku strhl do stromu. Třiašedesátiletého Josefa Bulíka rozdrtil v trafice tank.

Čtěte také: Zahynuli v srpnu 1968. Proč? Odpověď hledají historici

Originální pásky rozhlasových záznamů, které byly pořízené přímo v srpnových dnech, dlouho ležely ve fondech Archivu bezpečnostních složek. Nyní jsou zpřístupněné na webu dobové rozhlasové noviny nebo některé projevy tehdejších politických představitelů.

„Je to zhruba těch deset nejsvobodnějších dní vysílání Československého rozhlasu," řekl ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček.

Vojska Sovětského svazu, Bulharska, Maďarska, Německé demokratické republiky a Polska vpadla bez vědomí  tehdejších státních orgánů na území Československa v noci z 20. na 21. srpna 1968. Důvodem intervence byla obava představitelů států sovětského bloku z postupné liberalizace socialismu v tehdejším Československu, která nastala po zvolení Alexandra Dubčeka do čela KSČ v lednu 1968.

Odkaz na stránky naleznete zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy