Srpen 1968 má svůj web. Stránka přináší nová svědectví

pra
20. 6. 2008 14:45
Jsou zde unikátní dobové rozhlasové nahrávky

Praha - Ucelený pohled na srpnové události roku 1968 přibližují nové webové stránky Ústavu pro studium totalitních režimů.

Kromě dokumentů či dobových svědectvích obsahují i dosud nezveřejněné rozhlasové nahrávky nebo seznam 108 obětí, které zahynuli od 21. srpna do konce roku 1968 v přímé souvislosti s pobytem vojsk Varšavské smlouvy na území tehdejšího Československa .

Součástí seznamu jsou i základní životopisné údaje obětí, často doplněné i jejich fotografií. Někteří z uvedených lidí vojáci okupační armády přímo zastřelili, řada z nich zemřela při střetu se sovětskými tanky.

Dvaadvacetiletého Eduarda Netušila například srazil neosvětlený obrněný transportér, který se otáčel na silnici mezi Českými Budějovicemi a Rožnovem. Když jej mladík na motocyklu předjížděl, transportér nenadále couvl, a Netušil motorku strhl do stromu. Třiašedesátiletého Josefa Bulíka rozdrtil v trafice tank.

Čtěte také: Zahynuli v srpnu 1968. Proč? Odpověď hledají historici

Originální pásky rozhlasových záznamů, které byly pořízené přímo v srpnových dnech, dlouho ležely ve fondech Archivu bezpečnostních složek. Nyní jsou zpřístupněné na webu dobové rozhlasové noviny nebo některé projevy tehdejších politických představitelů.

„Je to zhruba těch deset nejsvobodnějších dní vysílání Československého rozhlasu," řekl ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček.

Vojska Sovětského svazu, Bulharska, Maďarska, Německé demokratické republiky a Polska vpadla bez vědomí  tehdejších státních orgánů na území Československa v noci z 20. na 21. srpna 1968. Důvodem intervence byla obava představitelů států sovětského bloku z postupné liberalizace socialismu v tehdejším Československu, která nastala po zvolení Alexandra Dubčeka do čela KSČ v lednu 1968.

Odkaz na stránky naleznete zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy