reklama
 
 

Havel Kaplického dceři: Tatínek odešel místo mě

27. 1. 2009 14:20
Praha - Exprezident Václav Havel napsal dopis dceři zesnulého architekta Jana Kaplického.

Dopisem malé Johance, která se narodila v den, kdy její otec v Praze na ulici zemřel na srdeční slabost, se Václav Havel se známým architektem rozloučil.

Zároveň ale dal najevo, že podporuje plány na stavbu Kaplického návrhu Národní knihovny na jeho původním místě v Praze.

List byl veřejně přečten na dnešním rozloučení s Janem Kaplickým, které proběhlo v bývalém kostele svaté Anny v Praze.

Havel ho napsal jako přání k dívčiným dvanáctým narozeninám.

"Milá Johanko, jak víš, Tvůj tatínek odešel z tohoto světa v den, kdy Ty ses do něj vydala. Připomínám to dnes proto, že to byl shodou okolností den, kdy jsem stál před nebeskou branou i já," začíná Havlův dopis.

Exprezident se v něm pak vrací ke Kaplického návrhu Národní knihovny na Letné s tím, že předpokládá, že za několik let bude knihovna v Praze nakonec skutečně stát.

"Budova Národní knihovny, kterou při svých procházkách Prahou vídáš v místěch někdejšího pomníku diktátora, je moderní odpovědí na historickou dominantu Pražského hradu, její vskutku demokratickou paralelou je zosobněním tvořivého ducha, výrazem vzdělanosti, kulturnosti a humanity tradičně svázaných s Prahou a s jejím reliéfem, projevem pokorné úcty člověka k přírodě," píše Havel.

Na závěr přidává ještě skryté popíchnutí odpůrců blobu.

"Přeji Ti do dalších let všechno dobré a také abys nemusela v životě čelit lidské malosti víc, než je nezbyné," uzavírá list.

autor: David Slížek | 27. 1. 2009 14:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama