Havel Kaplického dceři: Tatínek odešel místo mě

David Slížek
27. 1. 2009 14:20
Praha - Exprezident Václav Havel napsal dopis dceři zesnulého architekta Jana Kaplického.
Foto: Aktuálně.cz

Dopisem malé Johance, která se narodila v den, kdy její otec v Praze na ulici zemřel na srdeční slabost, se Václav Havel se známým architektem rozloučil.

Zároveň ale dal najevo, že podporuje plány na stavbu Kaplického návrhu Národní knihovny na jeho původním místě v Praze.

List byl veřejně přečten na dnešním rozloučení s Janem Kaplickým, které proběhlo v bývalém kostele svaté Anny v Praze.

Foto: Aktuálně.cz

Havel ho napsal jako přání k dívčiným dvanáctým narozeninám.

"Milá Johanko, jak víš, Tvůj tatínek odešel z tohoto světa v den, kdy Ty ses do něj vydala. Připomínám to dnes proto, že to byl shodou okolností den, kdy jsem stál před nebeskou branou i já," začíná Havlův dopis.

Exprezident se v něm pak vrací ke Kaplického návrhu Národní knihovny na Letné s tím, že předpokládá, že za několik let bude knihovna v Praze nakonec skutečně stát.

"Budova Národní knihovny, kterou při svých procházkách Prahou vídáš v místěch někdejšího pomníku diktátora, je moderní odpovědí na historickou dominantu Pražského hradu, její vskutku demokratickou paralelou je zosobněním tvořivého ducha, výrazem vzdělanosti, kulturnosti a humanity tradičně svázaných s Prahou a s jejím reliéfem, projevem pokorné úcty člověka k přírodě," píše Havel.

Na závěr přidává ještě skryté popíchnutí odpůrců blobu.

"Přeji Ti do dalších let všechno dobré a také abys nemusela v životě čelit lidské malosti víc, než je nezbyné," uzavírá list.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy