Praha - Obrázky povodňové zkázy přicházející z australského Brisbane vypadají možná z českého pohledu vzdáleně, avšak trvale tu žijí tisíce Čechů.
A v posledních letech začali tamní krajanskou komunitu přechodně navyšovat čeští studenti, kteří se do Austrálie vydávají "na zkušenou" a za angličtinou.
Zároveň v zemi, která je v posledních dnech v popředí zájmu světových médií, nemá Česko už déle než rok velvyslance. Od loňského podzimu je navíc uzavřen i generální konzulát v Sydney.
Diplomacie uklidňuje
Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář tvrdí, že slabší diplomatické zastoupení Čechům v Austrálii život nekomplikuje. A to prý ani v dnešní době, kdy australský stát Queensland sužují ničivé povodně.
Velvyslanectví, kde v současné době úřaduje chargé d'affaires Radim Pecl, nikdo z Čechů nikdo nekontaktoval, uvedl mluvčí.
V Queenslandu je podle informací ministerstva zahraničí trvale usazeno čtyři tisíce krajanů. Austrálie patří společně s USA a Kanadou mezi země s nejpočetnější krajanskou komunitou.
Zatopené Brisbane není pro české studenty sice tak atraktivní jako Sydney, přesto tam nyní odhadem pobývá asi stovka mladých lidí z Česka a ze Slovenska.
"V Brisbane máme asi 70 studentů. Obě školy jsou momentálně pod vodou, studenti o tom mají informace. Žádné akutní situace jsme neřešili. Nikdo ze studentů se předčasně nevrátil nebo nestornoval cestu," uvedl Petr Kolář z agentury Australia Online, která vozí české studenty daleko za moře.
Celkově do Austrálie jezdívá ročně dva a půl tisíce českých studentů za rok. Jejich volba prý na Brisbane padne, pokud chtějí ušetřit na životních nákladech a potřebují mít jistou práci.
Čeká se na Kmoníčka
Místo velvyslance v Austrálii by mělo být už dohledné době vyřešeno. O ambasadorské destinaci u protinožců se dlouho mluví jako o "odkladišti" diplomata ČSSD Hynka Kmoníčka.
"V této fázi je příchod nového velvyslance do Austrálie ve stádiu řízení, čekáme, že k jeho nástupu do úřadu dojde během prvního čtvrtletí letošního roku," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.
Kmoníček je v současné době v zahraničí, ne však v Austrálii. Zřejmě se čeká na potvrzení z australské strany, že bude přijat.
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg totiž už od léta směroval Kmoníčkovo další působení daleko od pražské centrály s tím, že mu přidělí "celý kontinent".
"Ve hře je Austrálie, na Antarktidě ještě misi nemáme," podotkl v červenci ministr ohledně další kariéry diplomata, který měl blízko k někdejšímu ministru zahraničí Janu Kavanovi.
Kmoníček zase v kuloárech žertoval, že by ho Schwarzenberg nejraději poslal na Jupiter.
Diplomat v minulosti působil také jako český velvyslanec při OSN, později řídil ambasádu v Indii, za úřednickýho ministra Jana Kohouta zastával post náměstka Černínského paláce.
Co s Austrálií
Česká diplomacie si dlouho se svým zastoupením v Austrálii nevěděla rady.
Se zemí nevede Česko žádné intenzivní politické diskuze, většina vzájemných styků je obchodních a turistických. Uvažovalo se jak o zrušení velvyslanectví v hlavním městě Canbeře, tak o zrušení generálního konzulátu v "centru" kontinentu Sydney.
Nakonec se našlo překvapivé řešení: zrušil se sice generální konzulát v Sydney, ale na jeho místě vznikl řadový konzulát. Úspora je například v tom, že konzul "bez přívlastku" nemá nárok na rezidenci, uspoří se tedy za nájem za další dům.
Velvyslanectví v Canbeře nakonec přežilo i poslední rušení ambasád, do kterého se pustil loni na podzim ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) kvůli seškrtanému rozpočtu svého resortu.