Povodeň v Brisbane kulminovala, mrtvých je nejméně 19

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
13. 1. 2011 8:15
Záplavy nakonec zřejmě nepřekonají ničivé povodně z roku 1974
Lidé v člunu v zaplavených oblastech západně od Brisbane
Lidé v člunu v zaplavených oblastech západně od Brisbane | Foto: Reuters

Brisbane - Na značce 4,46 metru se v noci na čtvrtek středoevropského času zastavila hladina řeky Brisbane ve stejnojmenném australském městě.

Podle BBC už při povodních v australském státě Queensland zahynulo 15 lidí, agentura Reuters hovoří o 19 mrtvých. Další desítky lidí jsou stále pohřešovány.

První oběť hlásí i samotné Brisbane. Tamní noviny Brisbane Courier-Mail napsaly, že 24letého mladíka stáhl proud, když se snažil zkontrolovat, v jakém stavu je dům jeho otce.

Přestože voda zřejmě nedosáhne úrovně z roku 1974, škody jsou obrovské. "To, co na některých místech vidím, je válečná zóna," popsala povodňové škody premiérka Queenslandu Anna Blighová.

"Jsou vidět jen střechy domů... a pod každou z nich se skrývá horrorový příběh," dodala.

V dvoumilionovém Brisbane bylo zaplaveno na 12 tisíc domů a 118 tisíc budov je bez dodávek elektřiny. Zaplavena jsou i předměstí.

V dalších týdnech by přitom mohly přijít další záplavy, varovaly australské úřady. Hurikánová sezóna je v plném proudu a období dešťů potrvá ještě nejméně dva měsíce. Přeplněné přehrady přitom teď potřebují nějméně sedm dní, aby se vyprázdnily na normální úroveň.

 

Právě se děje

Další zprávy