Povodeň v Brisbane kulminovala, mrtvých je nejméně 19

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
13. 1. 2011 8:15
Záplavy nakonec zřejmě nepřekonají ničivé povodně z roku 1974
Lidé v člunu v zaplavených oblastech západně od Brisbane
Lidé v člunu v zaplavených oblastech západně od Brisbane | Foto: Reuters

Brisbane - Na značce 4,46 metru se v noci na čtvrtek středoevropského času zastavila hladina řeky Brisbane ve stejnojmenném australském městě.

Podle BBC už při povodních v australském státě Queensland zahynulo 15 lidí, agentura Reuters hovoří o 19 mrtvých. Další desítky lidí jsou stále pohřešovány.

První oběť hlásí i samotné Brisbane. Tamní noviny Brisbane Courier-Mail napsaly, že 24letého mladíka stáhl proud, když se snažil zkontrolovat, v jakém stavu je dům jeho otce.

Přestože voda zřejmě nedosáhne úrovně z roku 1974, škody jsou obrovské. "To, co na některých místech vidím, je válečná zóna," popsala povodňové škody premiérka Queenslandu Anna Blighová.

"Jsou vidět jen střechy domů... a pod každou z nich se skrývá horrorový příběh," dodala.

V dvoumilionovém Brisbane bylo zaplaveno na 12 tisíc domů a 118 tisíc budov je bez dodávek elektřiny. Zaplavena jsou i předměstí.

V dalších týdnech by přitom mohly přijít další záplavy, varovaly australské úřady. Hurikánová sezóna je v plném proudu a období dešťů potrvá ještě nejméně dva měsíce. Přeplněné přehrady přitom teď potřebují nějméně sedm dní, aby se vyprázdnily na normální úroveň.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy