Nejdřív brášku, řekl zachránci chlapec. Sám poté utonul

Petr Jemelka Petr Jemelka, Václav Viták
13. 1. 2011 11:08
Třináctiletý Australan dal při vyprošťování z potopeného auta přednost bratrovi
Katastrofální záplavy si zřejmě vyžádaly desítky mrtvých
Katastrofální záplavy si zřejmě vyžádaly desítky mrtvých | Foto: Reuters

Brisbane, Toowoomba - Třetí největší australské město Brisbane si po středeční povodňové vlně trochu vydechlo. Obavy, že čtvrtek bude přímo devastující, se zatím nepotvrdily.

Hladina řeky Brisbane nakonec nevystoupila tak vysoko jako při katastrofálních záplavách v roce 1974. Dosáhla výše zhruba 5,2 m místo očekávaných 5,4 m.

Úřady předpokládají, že do pátečního rána pak poklesne o dva metry.

Povodně ve státu Queensland si zatím podle australské stanice ABC vyžádaly celkem 15 lidských životů, desítky osob se však stále pohřešují. Voda již v některých oblastech klesá a záchranáři v nich proto rozšiřují pátrání po nezvěstných.

Oběť v Toowoombě

V této souvislosti dojal Austrálii příběh třináctiletého Jordana Riceho z města Toowoomba.

Chlapec požádal muže, který mu chtěl pomoci, aby z auta, jež strhla záplavová vlna, nejprve zachránil jeho desetiletého bratra.

Muž poslechl a vynesl z proudu napřed jeho mladšího sourozence. Pro mladého hrdinu ani jeho matku Donu už se ale vrátit nestačil.

O případu informoval místní zpravodajský server The Chronicle.

K neštěstí došlo v pondělí odpoledne, kdy Dona Ricová a její dva synové projížděli centrem města. Když na jedné z křižovatek vjeli do stojaté vody (hladina tehdy dosahovala sotva výšky kol), zhasl jim motor.

Osmadvacetiletá matka proto volala na tísňovou linku. Jinam ani zavolat nemohla, protože neměla kredit.

Operátoři ženě poradili, aby spolu s dětmi zůstala na místě. Voda ale začala rychle stoupat, a tak museli všichni vylézt na střechu.

Kolemjdoucí jen přihlíželi

"Záchranáři nepřijížděli a nikdo z kolemjdoucích nepomohl. Všichni jen koukali. Nakonec si konečně někdo omotal kolem pasu kus lana a skočil do vody," popisuje dramatickou situaci Jordanův otec John Tyson.

"Jordan neuměl plavat a měl z vody strach, přesto zachránce požádal, aby nejprve pomohl jeho bratru Blakovi. Když chtěl muž pomoci i jemu a Doně, lano se přetrhlo," uzavírá příběh malého hrdiny Tyson.

To, co se v pondělí odehrálo ve městě Toowoomba, místní policie podle listu Guardian přirovnává k náhlé vnitrozemní tsunami. Nikým neočekávaná přívalová vlna zasáhla město jako blesk z čistého nebe. O život tam přišlo nejméně deset lidí a další dvě desítky jsou pohřešovány.

Brisbane je na tom už lépe

Brisbane má už nejhorší za sebou
Brisbane má už nejhorší za sebou | Foto: Reuters

Metropole Queenslandu už má zřejmě hlavní povodňovou vlnu za sebou. Jeho starosta Campbell Newman řekl, že zcela zatopeno bylo 11 900 domů a 2500 obchodů, částečně poškozeno povodněmi je dalších 17 200 nemovitostí.

Více než 100 000 domácností ve městě je stále bez elektrického proudu. Voda v místech, kde již ustoupila, po sobě zanechala nánosy lepkavého bahna. Úřady se obávají, že očista města bude trvat měsíce.

Premiérka queenslandské vlády Anne Blighová již oznámila, že její stát čelí "největší devastaci za celou svou historii".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 2 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy