Nejdřív brášku, řekl zachránci chlapec. Sám poté utonul

Petr Jemelka Petr Jemelka, Václav Viták
13. 1. 2011 11:08
Třináctiletý Australan dal při vyprošťování z potopeného auta přednost bratrovi
Katastrofální záplavy si zřejmě vyžádaly desítky mrtvých
Katastrofální záplavy si zřejmě vyžádaly desítky mrtvých | Foto: Reuters

Brisbane, Toowoomba - Třetí největší australské město Brisbane si po středeční povodňové vlně trochu vydechlo. Obavy, že čtvrtek bude přímo devastující, se zatím nepotvrdily.

Hladina řeky Brisbane nakonec nevystoupila tak vysoko jako při katastrofálních záplavách v roce 1974. Dosáhla výše zhruba 5,2 m místo očekávaných 5,4 m.

Úřady předpokládají, že do pátečního rána pak poklesne o dva metry.

Povodně ve státu Queensland si zatím podle australské stanice ABC vyžádaly celkem 15 lidských životů, desítky osob se však stále pohřešují. Voda již v některých oblastech klesá a záchranáři v nich proto rozšiřují pátrání po nezvěstných.

Oběť v Toowoombě

V této souvislosti dojal Austrálii příběh třináctiletého Jordana Riceho z města Toowoomba.

Chlapec požádal muže, který mu chtěl pomoci, aby z auta, jež strhla záplavová vlna, nejprve zachránil jeho desetiletého bratra.

Muž poslechl a vynesl z proudu napřed jeho mladšího sourozence. Pro mladého hrdinu ani jeho matku Donu už se ale vrátit nestačil.

O případu informoval místní zpravodajský server The Chronicle.

K neštěstí došlo v pondělí odpoledne, kdy Dona Ricová a její dva synové projížděli centrem města. Když na jedné z křižovatek vjeli do stojaté vody (hladina tehdy dosahovala sotva výšky kol), zhasl jim motor.

Osmadvacetiletá matka proto volala na tísňovou linku. Jinam ani zavolat nemohla, protože neměla kredit.

Operátoři ženě poradili, aby spolu s dětmi zůstala na místě. Voda ale začala rychle stoupat, a tak museli všichni vylézt na střechu.

Kolemjdoucí jen přihlíželi

"Záchranáři nepřijížděli a nikdo z kolemjdoucích nepomohl. Všichni jen koukali. Nakonec si konečně někdo omotal kolem pasu kus lana a skočil do vody," popisuje dramatickou situaci Jordanův otec John Tyson.

"Jordan neuměl plavat a měl z vody strach, přesto zachránce požádal, aby nejprve pomohl jeho bratru Blakovi. Když chtěl muž pomoci i jemu a Doně, lano se přetrhlo," uzavírá příběh malého hrdiny Tyson.

To, co se v pondělí odehrálo ve městě Toowoomba, místní policie podle listu Guardian přirovnává k náhlé vnitrozemní tsunami. Nikým neočekávaná přívalová vlna zasáhla město jako blesk z čistého nebe. O život tam přišlo nejméně deset lidí a další dvě desítky jsou pohřešovány.

Brisbane je na tom už lépe

Brisbane má už nejhorší za sebou
Brisbane má už nejhorší za sebou | Foto: Reuters

Metropole Queenslandu už má zřejmě hlavní povodňovou vlnu za sebou. Jeho starosta Campbell Newman řekl, že zcela zatopeno bylo 11 900 domů a 2500 obchodů, částečně poškozeno povodněmi je dalších 17 200 nemovitostí.

Více než 100 000 domácností ve městě je stále bez elektrického proudu. Voda v místech, kde již ustoupila, po sobě zanechala nánosy lepkavého bahna. Úřady se obávají, že očista města bude trvat měsíce.

Premiérka queenslandské vlády Anne Blighová již oznámila, že její stát čelí "největší devastaci za celou svou historii".

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy