Nejdřív brášku, řekl zachránci chlapec. Sám poté utonul

Třináctiletý Australan dal při vyprošťování z potopeného auta přednost bratrovi
Katastrofální záplavy si zřejmě vyžádaly desítky mrtvých
Katastrofální záplavy si zřejmě vyžádaly desítky mrtvých | Foto: Reuters

Brisbane, Toowoomba - Třetí největší australské město Brisbane si po středeční povodňové vlně trochu vydechlo. Obavy, že čtvrtek bude přímo devastující, se zatím nepotvrdily.

Hladina řeky Brisbane nakonec nevystoupila tak vysoko jako při katastrofálních záplavách v roce 1974. Dosáhla výše zhruba 5,2 m místo očekávaných 5,4 m.

Úřady předpokládají, že do pátečního rána pak poklesne o dva metry.

Povodně ve státu Queensland si zatím podle australské stanice ABC vyžádaly celkem 15 lidských životů, desítky osob se však stále pohřešují. Voda již v některých oblastech klesá a záchranáři v nich proto rozšiřují pátrání po nezvěstných.

Oběť v Toowoombě

V této souvislosti dojal Austrálii příběh třináctiletého Jordana Riceho z města Toowoomba.

Chlapec požádal muže, který mu chtěl pomoci, aby z auta, jež strhla záplavová vlna, nejprve zachránil jeho desetiletého bratra.

Muž poslechl a vynesl z proudu napřed jeho mladšího sourozence. Pro mladého hrdinu ani jeho matku Donu už se ale vrátit nestačil.

O případu informoval místní zpravodajský server The Chronicle.

K neštěstí došlo v pondělí odpoledne, kdy Dona Ricová a její dva synové projížděli centrem města. Když na jedné z křižovatek vjeli do stojaté vody (hladina tehdy dosahovala sotva výšky kol), zhasl jim motor.

Osmadvacetiletá matka proto volala na tísňovou linku. Jinam ani zavolat nemohla, protože neměla kredit.

Operátoři ženě poradili, aby spolu s dětmi zůstala na místě. Voda ale začala rychle stoupat, a tak museli všichni vylézt na střechu.

Kolemjdoucí jen přihlíželi

"Záchranáři nepřijížděli a nikdo z kolemjdoucích nepomohl. Všichni jen koukali. Nakonec si konečně někdo omotal kolem pasu kus lana a skočil do vody," popisuje dramatickou situaci Jordanův otec John Tyson.

"Jordan neuměl plavat a měl z vody strach, přesto zachránce požádal, aby nejprve pomohl jeho bratru Blakovi. Když chtěl muž pomoci i jemu a Doně, lano se přetrhlo," uzavírá příběh malého hrdiny Tyson.

To, co se v pondělí odehrálo ve městě Toowoomba, místní policie podle listu Guardian přirovnává k náhlé vnitrozemní tsunami. Nikým neočekávaná přívalová vlna zasáhla město jako blesk z čistého nebe. O život tam přišlo nejméně deset lidí a další dvě desítky jsou pohřešovány.

Brisbane je na tom už lépe

Brisbane má už nejhorší za sebou
Brisbane má už nejhorší za sebou | Foto: Reuters

Metropole Queenslandu už má zřejmě hlavní povodňovou vlnu za sebou. Jeho starosta Campbell Newman řekl, že zcela zatopeno bylo 11 900 domů a 2500 obchodů, částečně poškozeno povodněmi je dalších 17 200 nemovitostí.

Více než 100 000 domácností ve městě je stále bez elektrického proudu. Voda v místech, kde již ustoupila, po sobě zanechala nánosy lepkavého bahna. Úřady se obávají, že očista města bude trvat měsíce.

Premiérka queenslandské vlády Anne Blighová již oznámila, že její stát čelí "největší devastaci za celou svou historii".

 

Právě se děje

před 24 minutami

Tenisový turnaj žen na Spartě se bude hrát v červenci po Wimbledonu

Tenisový turnaj žen Prague Open okruhu WTA se letos uskuteční od 12. do 18. července. Nový termín v upraveném kalendáři WTA Tour, v němž naváže na Wimbledon, dnes potvrdili pořadatelé turnaje. Dosud se v areálu pražské Sparty ve Stromovce hrálo na přelomu dubna a května, loňský ročník se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil.

"Věřím, že díky pozdějšímu termínu se můžeme těšit na stabilnější počasí, když speciálně v tomto roce dává navíc naději na přítomnost diváků na tribunách, které bychom si po všech omezeních zaviněných pandemií všichni moc přáli," uvedl na facebookovém profilu turnaje jeho ředitel David Trunda.

Prague Open je součástí okruhu WTA od roku 2015, kdy povýšilo ze seriálu ITF hraného od roku 2010. První vítězkou byla Karolína Plíšková, o rok později uspěla Lucie Šafářová a v roce 2018 kralovala Petra Kvitová. O sezonu byla ve finále Kristýna Plíšková a v roce 2019 Karolína Muchová.

Letos se nově bude hrát místo antuky na betonovém povrchu. Kvalifikace začne 10. července.

před 33 minutami

Seriál ze světa Pán prstenů stál 10 miliard korun, čtvrtinu Nový Zéland vrátí Amazonu

Kvůli seriálu ze světa Pána prstenů navýší Nový Zéland jednorázově pobídky pro zahraniční filmaře. Cílem je povzbudit ekonomiku a turismus. Firma Amazon, která seriál natáčí, místo dříve slíbených 20 procent dostane zpět až 25 procent prokazatelně utracených peněz, informovala agentura Reuters.

Amazon za první řadu utratí okolo 650 milionů novozélandských dolarů, v přepočtu 10 miliard korun. Pokud je správně vyúčtuje, Nový Zéland firmě vrátí čtvrtinu, tedy 2,5 miliardy korun. "Dohoda s Amazonem vytváří nová pracovní místa a zvyšuje poptávku u místních dodavatelů. Přispěje také k rozvoji turismu a propagaci Nového Zélandu v zahraničí," vysvětluje novozélandský ministr pro ekonomický a regionální rozvoj Stuart Nash.

Díky natáčení první řady seriálu v největším novozélandském městě Auckland vzniklo přes 1200 pracovních míst. Prvních osm epizod bude mít ve videotéce Amazon Prime premiéru letos, na druhé řadě už se pracuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy