Nořín - Vojáci spolu s hasiči a veterináři už zlikvidovali všech 27 a půl tisíce brojlerů z farmy v Noříně na Ústeckoorlicku. U drůbeže veterináři ve středu zjistili nebezpečný smrtící virus H5N1. Ptáky hubila armáda ve speciálních kontejnerech plynem. Teď čeká smrt ještě asi 200 kusů drůbeže místních obyvatel.
Likvidace chovu začala po půl deváté večer. U neprodyšně uzavřené farmy vojáci postavili dekontaminační linky, přivezli speciální kontejnery, ve kterých drůbež usmrtili plynem. Práci dokončili o půl čtvrté ráno, v tuto chvíli se objekt dezinfikuje.
"Nebyly žádné problémy, všechno běželo jako na drátkách. Brojleři se likvidovali ve speciálních plynových kontejnerech, tedy stejným způsobem, jako minulý týden v Tisové," uvedl náměstek ředitele hasičů krajského Hasičského záchranného sboru Aleš Černohorský.
Nyní se celá farma dezinfikuje. Začal běžet čtyřiadvacetihodinová lhůta, během které musí definfekce působit.
Nořín je hermeticky uzavřen, cesty hlídá policie
V sedm hodin večer vydal velitel zásahu nařízení, že uzavřena bude celá obec Nořín. Okolí farmy hlídá nepřetržitě policie, hlídky jsou i na příjezdových cestách do obce. Dovnitř i ven se dostanou pouze lidé s propustkou vydanou hasiči a místní obyvatelé.
Štábu Aktuálně.cz se podařilo natočit unikátní záběry přímo z noční likvidace drůbeže.
Od osmé hodiny ranní veterináři likvidují drůbež chovatelů v obci. Smrtící injekci uniknou jen desítky papoušků a exotických bažantů místního chovatele. Veterináři je však budou pravidelně kontrolovat.
Spolu s veterináři a speciální dekontaminační jednotkou chodí po obci Nořín i starosta Zálší, pod kterou Nořín spadá.
Likvidace veškeré drůbeže v Noříně by měla skončit během dopoledne. Poté, co veternáři zvířata usmrtí, prostory kolem kurníků a dvorky chovatelé se ještě desinfikují.
S odškodněním pomůže družstvu kraj
Zemědělské obchodní družstvo Zálší, v jehož farmách byl potvrzen nebezpečný vir ptačí chřipky H5N1, dostane od Pardubického kraje stotisícové odškodné.
"Zemědělskému družstvo vznikly nemalé náklady i tím, že se dobrovolně zavázalo uhradit část nákladů vzniklým obcím Tisová a Zálší, kam Nořín spadá. Náklady se týkají zejména likvidace drůbeže, odvozu do kafilérie i dekontaminace a dezinfekce velko i malochovů. Jde především o velkou spotřebu vody z obecního vodovodu," řekl vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek.
Majitelům domácí drůbeže pak podle zákona náleží státní náhrady. Družstvo Zálší navíc přislíbilo hromadný nákup nové drůbeže a to hned po skončení veterinárních opatření.
"Rozdělení finančních prostředků přes zemědělské družstvo je v tuto chvíli nejrychlejší cestou jak obcím pomoci. Pokud bude třeba, budeme uvažovat i o případné další výpomoci," dodal radní zodpovědný za životní prostředí a zemědělství Petr Šilar.
Od středy platí v Noříně mimořádné veterinární opatření a to v okruhu tří a deseti kilometrů. "Z tohoto regionu nesmí být vyvážena drůbež do zemí Evropské unie," řekla mluvčí Pardubického kraje Kateřina Nohavová.
Přečtěte si: Nový případ ptačí chřipky, chystá se hromadná likvidace
První náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek (KDU/ČSL) uvedl, že obyvatelům regionu žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí. Na stránkách kraje najdou zájemci obecné zásady chování před nákazou a odkazy na stránky ministerstva zemědělství a státní veterinární správy, dodal Línek.