Odvolání dozorčí komise a rezignace předsedy a místopředsedy Rady ČT přitáhly pozornost veřejnosti. Na výročí událostí 17. listopadu lidé před budovou televize na Kavčích horách demonstrovali za obranu její nezávislosti, chováním Rady ČT se zabývají poslanci i senátoři, kteří již označili odvolání dozorčí komise za protizákonné.
Podle generálního ředitele České televize Petra Dvořáka se způsob práce kontrolního orgánu od května - kdy se část rady obměnila a poslanci do ní vyslali zástupce, kteří mají kritický pohled na fungování televize - výrazně proměnil.
"Vždy jsem chápal radu jako partnera, se kterým můžeme hledat nejlepší možná řešení pro Českou televizi. Poslední jednání ale naplno ukázala, že jsme bohužel už v jiné situaci. Že nyní již většině členů jde spíše o to, aby se hledaly komplikace, záminky, dílčí formální výhrady, na kterých budou moci televizi ostřelovat, na kterých budou moci ukazovat nedostatky, i kdyby byly ve vztahu k celku zanedbatelné a marginální," řekl Aktuálně.cz Dvořák.
Místopředseda rady Pavel Matocha, který je od května novým členem kontrolního orgánu, kritiku generálního ředitele odmítá. Podle něj si ředitel Dvořák na radu stěžuje už od loňského podzimu kvůli tomu, že upozorňuje na neudržitelné financování televize vykrývané z rezervy fondu televizních poplatků.
"Již před mým příchodem do Rady ČT byly schváleny rozpočtové limity v rámci dlouhodobých plánů ekonomického rozvoje, které stanovují minimální výše každoročních zůstatků finančních prostředků ČT. Pan generální ředitel se s tím nikdy vnitřně nesmířil, zas a znovu se pokusí tento základní rámec obejít a vadí mu, že Rada ČT v tomto nehodlá ustoupit," řekl Matocha a odmítl tvrzení Dvořáka, že se současná rada snaží televizi "ostřelovat".
Kritický k radě byl na posledním jednání také odstupující předseda rady René Kühn. "Nemůžu se zbavit dojmu, že v poslední době Rada ČT předvádí spíše mírnou blamáž než opravdovou kompetenci, nezlobte se na mě. Vyzývám všechny, abychom se do příštích jednání pokusili změnit atmosféru, byli věcní, racionální a připravení pro jednání," prohlásil Kühn na závěr jednání, na kterém oznámil svou rezignaci na post předsedy.
V rozhovoru pro týdeník Respekt pak Kühn dodal, že v posledních měsících se proměnila atmosféra na jednání rady. "Probíhala tam neférová kritika ČT, manipulace s fakty, vytrhování z kontextu, nepřesnosti, v podstatě nic pozitivního o ČT nezaznělo. Rada není od vychvalování, ale to, co se teď děje, je úplně vykloubené. V radě jsou lidé, kteří vytváření dojem, že ČT je ve špatném stavu, že je špatná," řekl Kühn.
Podobný trend pozoruje i generální ředitel televize. "Vnímám to, že se vysouváme ven ze standardních a zákonných postupů. Radní s námi chtějí řešit konkrétní reportáže, řeší, o kterých moderátorech se v médiích mluví nehezky, řeší pronájem prostor jednoho vydání pořadu Fokus, řeší spoustu jednotlivostí, jejichž povaha je na pomezí toho, kam sahají a nesahají kompetence Rady ČT. Tyto pokusy se rozhodně stupňují," uvedl Dvořák. Na středečním jednání rady její členy upozorňoval, že jejich funkce je pouze kontrolní, nikoliv řídící.
Šéf veřejnoprávní televize však i nadále doufá, že se situace z jeho pohledu uklidní. "Pravdou ale je, že už i kolem sebe, mezi svými kolegy, cítím neklid, který je asi nejintenzivnější za dobu, co jsem v čele České televize," řekl Aktuálně.cz Dvořák, který je na postu generální ředitele od roku 2011.
Obavu o ohrožení nezávislosti televize vyjádřil po středečním zasedání rady také třeba redaktor České televize Jiří Hynek. "Situace je vážná. Mám obavy o nezávislost České televize," napsal na svůj twitterový účet.
Odvolání dozorčí rady bez diskuze
Pozornost veřejnosti na počínání Rady ČT způsobilo její zasedání minulý týden, během kterého odvolala dozorčí komisi. Ta se skládá z odborníků s několikaletou praxí, kteří jsou vázání mlčenlivostí a jako jediní mohou nahlížet na kompletní účetnictví televize včetně jednotlivých faktur a smluv. Jejich rolí je být jakýmsi poradním orgánem rady, který jí navrhuje, o jakých možnostech hlasovat.
K odvolání komise došlo rychle a náhle, když to navrhla radní Hana Lipovská poté, co se rada zabývala koupí a směnou pozemků pod televizním studiem v Ostravě. Pro odvolání celé komise se vyslovilo deset ze třinácti přítomných radních, přičemž se o bodu vůbec nediskutovalo. Prostor pro obhajobu nedostal přímo na zasedání ani nikdo z členů dozorčí komise.
Místopředseda Matocha však odmítá, že by odvolání dozorčí komise nepředcházela žádná diskuze. Její kritika se na radě ozývala už od loňského prosince. "Stejně tak není pravda, že členové dozorčí komise neměli vůbec možnost se obhájit. Její předseda Jiří Staněk se účastnil nejen všech veřejných jednáních Rady ČT, ale měli jsme na téma naší nespokojenosti s komisí i speciální pracovní poradu a nakonec předseda Staněk byl přítomen i na pracovní poradě minulý týden ve středu, která vyústila v odvolání komise," vysvětlil Matocha.
Počínání rady však už odsoudil Senát a usnesl se, že rada nepostupovala transparentně, odvolání členů dozorčí komise řádně nezdůvodnila a nepostupovala podle zákona, když dozorčí komisi odvolala jako celek, nikoliv pouze její jednotlivé členy.
O legálnosti takového kroku pochybuje i generální ředitel televize. "Očekával bych, že Rada ČT bude schopna mít pro tak závažný akt konkrétní a relevantní odůvodnění a že bude odpovědně postupovat podle zákona. Ale nejsem si jistý, že tomu tak skutečně bylo. Vnímáme, že jsme na hraně situace, kdy se rada místo kontrolní činnosti v některých případech snaží Českou televizi řídit. Což je znepokojivé a zcela mimo rámec zákona," řekl Dvořák.
Matocha však tvrdí, že rada na odvolání komise právo měla, navíc ji k tomu vedlo podle něj její vážné pochybení při přípravě stanoviska k pozemkům pod ostravským televizním studiem. "Pokud svému poradci přestanete věřit a je nakonec jedno z jakého důvodu, tak ho vyměníte. Odpovědnost nese Rada ČT a ne její poradci. V našem konkrétním případě navíc došlo ke zcela evidentnímu selhání dozorčí komise," vysvětlil Matocha.
Rada podle něj nepostupovala špatně ani po formální stránce, když odvolala komisi jako celek. Stejně totiž postupovali Matochovi předchůdci v roce 2010, když rovněž zbavili funkce celý poradní orgán.
Předseda o tom nevěděl
Odstupující předseda Kühn si během středečního jednání rovněž stěžoval na tom, že nejenže s odvoláním komise nesouhlasil, ale ani ho stejně jako místopředsedu Jaroslava Dědiče, který rovněž rezignoval na svůj post, o takovém záměru nikdo neinformoval.
Právě to byl jeden z důvodů, proč se oba muži z vedení rady rozhodli na své posty rezignovat. "Oni nás obešli. Jaký je pak mandát toho předsedy?" vysvětloval Respektu radní Kühn.
"Předseda René Kühn byl spolu s ostatními radními přítomen jednání, kdy situace s dozorčí komisí vyeskalovala a ukázala se dále neudržitelnou," odmítl i toto tvrzení místopředseda Matocha. "Nakonec byl to mimochodem právě on, kdo položil předsedu Staňkovi jednoduchou otázku, jak se došlo k ceně, za kterou má ČT koupit pozemek, na níž byla odpověď v dokumentech, které dozorčí komise i Rada ČT měly k dispozici, ale pan Staněk odpovědět neuměl," řekl Matocha a popsal okolnosti, za kterých došlo k odvolání komise.
To podle generálního ředitele Dvořáka přišlo v době, kdy rada bude rozhodovat o důležitých strategických dokumentech, k čemuž dříve vyžadovala odborné stanovisko právě dozorčí rady. "Odvolání dozorčí komise je pro nás z praktického hlediska nyní o to nepříjemnější. Rada bude schvalovat změnu rozpočtu tohoto roku, který jsme museli upravit pod tíhou dopadů pandemie, bude projednávat rozpočet na příští rok a také aktualizaci dlouhodobých plánů do roku 2024," vysvětlil Dvořák.