Rada ČT je bez vedení, rezignoval předseda Kühn i místopředseda Dědič

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 18. 11. 2020 19:52
Předseda Rady České televize René Kühn se rozhodl k 20. listopadu odstoupit z funkce. Důvodem je minulé jednání rady, kdy odvolala dozorčí komisi a rozhodovala o koupi a směně pozemku pod ostravským studiem. Na post místopředsedy rezignoval i Jaroslav Dědič. Generální ředitel ČT Petr Dvořák na twitteru uvedl, že rada namísto věcných řešení hledá záminky k ostřelování televize.
Odstupující předseda Rady ČT René Kühn
Odstupující předseda Rady ČT René Kühn | Foto: Radek Dragoun

Kühn byl předsedou od letošního června. Na středečním jednání uvedl, že z pozice předsedy cítí slabý mandát. "V okamžiku, kdy se postoje předsedy různí od většiny rady, nemůže prezentovat její názor," uvedl Kühn. Dodal, že rada zcela jistě rychle najde nového předsedu a on zůstává řadovým aktivním radním.

Rezignoval také místopředseda Jaroslav Dědič. Mandát v radě mu končí v březnu příštího roku a podotkl, že už nebude znovu kandidovat. "Rada potřebuje stabilizaci, energii a shodu," uvedl s tím, že se cítí prací v radě, ve které se v posledním roce podílel na většině programových bodů, vyčerpaný. Jako důležité ale zmínil zvolit příští týden novou dozorčí komisi.

Podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka je přístup rady spíše destruktivní než konstruktivní. Situaci v radě označil za znepokojivou. "Po příchodu nových členů (rady) se mění způsob projednávání jednotlivých agend, namísto hledání věcných řešení, která by byla nejlepší pro Českou televizi, dochází k hledání překážek a záminek k jejímu ostřelování," uvedl šéf ČT. Věří ale tomu, že je stále šance vrátit se k dodržování zákonných postupů.

Podle dalšího místopředsedy rady Pavla Matochy byla většina radních s prací komise dlouhodobě nespokojena, což dávali opakovaně najevo. Radní Hana Lipovská uvedla, že komise pracovala laxně, odmítavě a pasivně a k jejímu odvolání se schylovalo téměř rok. Odvolání dozorčí komise předcházela debata o tom, zda má ČT odkoupit pozemek pod ostravským studiem ČT, na který má předkupní právo a kterého se vlastníci rozhodli zbavit spolu s dalšími nemovitostmi. Matocha označil postup dozorčí komise, která k věci nedodala podklady, za diletantský.

Premiér Andrej Babiš změny v radě nekomentoval. "S panem prezidentem jsme to neřešili. Já ty lidi neznám, ani nevím, kdo je v té radě," uvedl v Lánech po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem.

Situací v radě se bude ve čtvrtek zabývat sněmovní volební výbor i Senát. "Po protiprávním odvolání dozorčí komise rezignovali předseda i místopředseda Rady ČT. Situace kolem České televize se stává velmi kritickou a my se jí v Senátu budeme zítra (ve čtvrtek) na plénu se vší vážností zabývat," komentoval odchod Kühna a Dědiče na twitteru senátor Jiří Drahoš (za STAN).

Rada ve středu směnu pozemků a zřízení služebnosti pod ostravským studiem s majitelem Simonem Pelikánem schválila. Směně bude předcházet koupě pozemku na základě předkupního práva. Pokud by televize pozemek nekoupila a následně nesměnila, hrozilo jí v budoucnu, že by nový vlastník užívání nebo koupi parcely potřebné pro provoz studia zdražil. Při směně vznikne podle chystané smlouvy ČT nárok na doplatek 1,32 milionu korun kvůli rozdílné velikosti směňovaných parcel. Nedodané podklady od dozorčí komise vedly minulý týden k odvolání tohoto poradního orgánu rady.

Kühn na konci středečního jednání uvedl, že doufá v to, že se jednání rady do budoucna změní, že přibude věcnost a radní budou více připravení. "Nemohu se zbavit dojmu, že rada předvádí více blamáží než kompetenci," podotkl.

Podle mediálního experta Jana Potůčka rezignace předsedy a místopředsedy Rady ČT svědčí o tom, že racionální jádro kontrolního orgánu ČT ztratilo rozhodující většinu, což by se do budoucna mohlo odrazit v mnohem nepříjemnějších rozhodnutích, než je odvolání dozorčí komise. "Není tajemstvím, že někteří poměrně nedávno zvolení radní by rádi odvolali generálního ředitele ČT Petra Dvořáka a mají chuť zasahovat do programu ČT, což ovšem radě ze zákona nepřísluší," dodal.

K tomu, aby nepřekračovala své pravomoci vymezené zákonem a aby vysvětlovala veřejnosti své zásadní kroky, Radu ČT vyzvaly Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) a Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI). Vedle odvolání dozorčí komise tak reagovaly také na požadavek rady na vytvoření seznamu novinářů ČT, které negativně vnímá veřejnost. Podle výkonného ředitele NFNZ Josefa Šlerky je zcela mimo pravomoci rady, aby se zabývala jednotlivými novináři a žádosti o jakékoliv seznamy třídící novináře jsou nepřijatelné.

Rada ČT je patnáctičlenný orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu ČT. Členy rady volí sněmovna.

Poslechněte si část jednání Rady ČT z minulého týdne, na které místopředseda Matocha požadoval seznam kritizovaných redaktorů zpravodajství:

Záznam z jednání Rady ČT: místopředseda Matocha požaduje seznam kritizovaných redaktorů | Video: Jakub Zuzánek, Martin Krepindl
 

Právě se děje

před 13 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Ruská policie provedla razii v bytě Navalného

Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na Twitteru ředitel Navalného Fondu boje s korupcí Ivan Ždanov. Příslušníci speciálních jednotek v rouškách podle Ždanova vylomili dveře moskevského bytu, v němž se v tu chvíli nacházel Oleg Navalnyj, bratr známého politického aktivisty, který byl před více než týdnem krátce po svém návratu do Ruska zatčen a je ve vazbě. Ždanov později upřesnil, že razie souvisí s podezřením úřadů na porušení epidemických opatření.

Policie kromě toho dorazila také do bytu, kde v tuto chvíli žije Navalného manželka Julija. I do něj se podle televize Dožď jednotky dostaly vylomením dveří. Ždanov krátce předtím zveřejnil video, v němž je slyšet, jak se příslušníci bezpečnostních orgánů do bytu dobývají a žena je žádá, aby vyčkali čtvrt hodiny do příjezdu jejího advokáta. Úřady zahájily razii také v kancelářích Fondu boje s korupcí, upozornil Ždanov. Prohlídce se nevyhnula ani právnička Fondu Ljubov Sobolová, informoval server Baza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy