Přísnější tresty pro recidivisty a lepší přehled o pachatelích. Spouští se registr přestupků

Michaela Vařeková
Aktualizováno 30. 9. 2016 13:41
V sobotu se spustí Centrální evidence přestupků. Bude shromažďovat údaje a bude je uchovávat pět let. Recidivistům tak hrozí, že i za drobnou krádež dostanou až třicetitisícovou pokutu. Dalším důvodem spuštění registru je větší přehled o pachatelích přestupků. Registr stál 8,5 milionu korun.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Policie ČR

Praha – V sobotu se spustí Centrální evidence přestupků. Jednotný registr má podle představy ministerstva spravedlnosti přinést lepší přehled o dosavadních přestupcích pachatele, a umožní tak účinnější postihování recidivistů.

V registru budou evidovány pouze záznamy, kterých se pachatelé dopustí od 1. října. Původní plán počítal se spuštěním registru až od příštího roku, ministerstvu se nakonec podařilo uvést registr do provozu o tři měsíce dřív a přibližně za pětinu původní odhadované ceny.

Jednotné záznamy zatím nikdo neevidoval. "Přestupky byly shromažďovány v podstatě nahodile. Pokud policisté přistihli někoho například při krádeži, nemohli snadno ověřit, zda dotyčný přestupek nespáchal už někde jinde," řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Právě účinnější postih přestupkové recidivy je jedním z cílů zavedení evidence. Recidiva se bude posuzovat v rozmezí jednoho roku. Pokud se prokáže, že se pachatel během posledních dvanácti měsíců opakovaně dopustil stejného přestupku, bude možné mu udělit až o polovinu vyšší pokutu oproti běžné sazbě. Záznamy o přestupcích se v registru budou uchovávat po dobu pěti let.

Půl milionů přestupků ročně, které budou součástí registru

Půjde o vybrané druhy přestupků. "Vybrali jsme přestupky, které jsou z hlediska páchání trestné činnosti nezávaznější," uvedla ředitelka Rejstříku trestů Radka Paulová. V registru budou vedeny přestupky týkající se alkoholismua jiných závislostí, zemědělství a myslivosti, obrany České republiky, proti veřejnému pořádku, občanskému soužití a majetku. "Ročně je rozhodnuto okolo půl milionu přestupků, které budou součástí registru," dodala Paulová.

Opisy z evidence přestupků nejsou primárně určeny občanům, registr budou využívat především správní orgány a orgány činné v trestním řízení. Občané sami budou ale mít možnost vyžádat si opis vlastního rejstříku přestupků prostřednictvím formuláře na internetových stránkách registru.

Podle ředitelky Paulové přinese evidence menší administrativní zátěž, ministr Pelikán považuje evidenci také za účinný preventivní nástroj.

Právník Luboš Nevrkla nicméně poukazuje na možné slabiny registru. "Je část lidí, od nichž jsou jakkoliv vysoké sankce nevymahatelné, protože nemají žádné příjmy. Ohledně těch přehled recidiv moc preventivně působit nebude," soudí právník a obává se, že systém bude platit spíše na slušnější pachatele přestupků. "Ostatní se postupem času otrkají a zjistí, že praktická funkčnost ještě není úplně nastavená. Doufám, že než dojde k recidivám evidovaným v registru, bude to trvat pár měsíců. A do té doby se snad systém podaří vyzkoušet a doladit," říká Nevrkla.

Jednání o vzniku jednotného registru přestupků probíhala ještě za vlády premiéra Nečase, registru dala vzniknout v srpnu 2015 novela zákona o rejstříku trestů. Původní odhad ceny registru přesahoval padesát milionů korun a počítal s jeho spuštěním od ledna příštího roku. Konečná cena registru je nakonec osm a půl milionu korun.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy