Přísnější tresty pro recidivisty a lepší přehled o pachatelích. Spouští se registr přestupků

Michaela Vařeková
Aktualizováno 30. 9. 2016 13:41
V sobotu se spustí Centrální evidence přestupků. Bude shromažďovat údaje a bude je uchovávat pět let. Recidivistům tak hrozí, že i za drobnou krádež dostanou až třicetitisícovou pokutu. Dalším důvodem spuštění registru je větší přehled o pachatelích přestupků. Registr stál 8,5 milionu korun.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Policie ČR

Praha – V sobotu se spustí Centrální evidence přestupků. Jednotný registr má podle představy ministerstva spravedlnosti přinést lepší přehled o dosavadních přestupcích pachatele, a umožní tak účinnější postihování recidivistů.

V registru budou evidovány pouze záznamy, kterých se pachatelé dopustí od 1. října. Původní plán počítal se spuštěním registru až od příštího roku, ministerstvu se nakonec podařilo uvést registr do provozu o tři měsíce dřív a přibližně za pětinu původní odhadované ceny.

Jednotné záznamy zatím nikdo neevidoval. "Přestupky byly shromažďovány v podstatě nahodile. Pokud policisté přistihli někoho například při krádeži, nemohli snadno ověřit, zda dotyčný přestupek nespáchal už někde jinde," řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Právě účinnější postih přestupkové recidivy je jedním z cílů zavedení evidence. Recidiva se bude posuzovat v rozmezí jednoho roku. Pokud se prokáže, že se pachatel během posledních dvanácti měsíců opakovaně dopustil stejného přestupku, bude možné mu udělit až o polovinu vyšší pokutu oproti běžné sazbě. Záznamy o přestupcích se v registru budou uchovávat po dobu pěti let.

Půl milionů přestupků ročně, které budou součástí registru

Půjde o vybrané druhy přestupků. "Vybrali jsme přestupky, které jsou z hlediska páchání trestné činnosti nezávaznější," uvedla ředitelka Rejstříku trestů Radka Paulová. V registru budou vedeny přestupky týkající se alkoholismua jiných závislostí, zemědělství a myslivosti, obrany České republiky, proti veřejnému pořádku, občanskému soužití a majetku. "Ročně je rozhodnuto okolo půl milionu přestupků, které budou součástí registru," dodala Paulová.

Opisy z evidence přestupků nejsou primárně určeny občanům, registr budou využívat především správní orgány a orgány činné v trestním řízení. Občané sami budou ale mít možnost vyžádat si opis vlastního rejstříku přestupků prostřednictvím formuláře na internetových stránkách registru.

Podle ředitelky Paulové přinese evidence menší administrativní zátěž, ministr Pelikán považuje evidenci také za účinný preventivní nástroj.

Právník Luboš Nevrkla nicméně poukazuje na možné slabiny registru. "Je část lidí, od nichž jsou jakkoliv vysoké sankce nevymahatelné, protože nemají žádné příjmy. Ohledně těch přehled recidiv moc preventivně působit nebude," soudí právník a obává se, že systém bude platit spíše na slušnější pachatele přestupků. "Ostatní se postupem času otrkají a zjistí, že praktická funkčnost ještě není úplně nastavená. Doufám, že než dojde k recidivám evidovaným v registru, bude to trvat pár měsíců. A do té doby se snad systém podaří vyzkoušet a doladit," říká Nevrkla.

Jednání o vzniku jednotného registru přestupků probíhala ještě za vlády premiéra Nečase, registru dala vzniknout v srpnu 2015 novela zákona o rejstříku trestů. Původní odhad ceny registru přesahoval padesát milionů korun a počítal s jeho spuštěním od ledna příštího roku. Konečná cena registru je nakonec osm a půl milionu korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy