Vězeň musí vědět, co bude dělat po propuštění, slibuje si od nové koncepce Pelikán

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
7. 1. 2016 11:38
Strategii, jak by mělo do deseti let vypadat české vězeňství, představili ve čtvrtek ministr spravedlnosti Robert Pelikán a šéf Vězeňské služby Petr Dohnal. Ministr si od koncepce slibuje, že nastartuje proměnu systému, jakým se k vězňům přistupuje. "Musíme už na začátku myslet, co s nimi bude na konci. Aby to nebylo jak dnes, že se za ním zavře brána věznice, on má 200 korun v kapse a vůbec neví, co se sebou," nastínil svou vizi Pelikán.
Robert Pelikán
Robert Pelikán | Foto: DVTV

Praha – Zhruba o třetinu by chtěl v následujících deseti letech snížit recidivu odsouzených ministr spravedlnosti Robert Pelikán. V současnosti má opakovanou zkušenost s pobytem ve vězení až sedmdesát procent odsouzených. Podle Pelikána je to kvůli špatně nastavenému systému práce s nimi.

"Musíme se pokusit využít toho, že je máme plně k dispozici, k tomu, abychom se jim pokusili pomoct začít nový nekriminální život," řekl ve čtvrtek při představení koncepce vězeňství do roku 2025 ministr za hnutí ANO. Klíčové je, aby se zásadně zlepšilo vzdělávání a následné uplatnění vězňů. Bez toho prý jejich náprava nemůže fungovat.

"Spolu s ministerstvem práce chceme získat zpětnou vazbu, jaké profese jsou žádané, a podle toho přizpůsobit nabídku kvalifikací a rekvalifikací," naznačil nejbližší úkoly Pelikán. Podle něj je například zbytečné, aby z věznic odcházeli pomocní kuchaři, které nikdo nechce. Naopak na trhu práce chybí svářeči a Vězeňská služba by na toto měla reagovat.

Generální ředitel věznic Petr Dohnal upřesnil, že zdaleka nemusí jít jen o učební obory. "Ale i střední, nebo dokonce i vysoké školy. V současnosti už spolupracujeme s řadou civilních subjektů a máme i vězně, kteří tam dochází," řekl.

Na druhou stranu ovšem potvrdil i Pelikánovu výhradu k nevyhovujícímu zázemí v některých věznicích. "Pamatují i Rakousko-Uhersko, takže jsou staré i více než sto let," připustil.

Program šitý na míru

Konkrétní průběh práce s vězněm rozdělil Pelikán do několika fází. V první řadě by měl mít odsouzený program "šitý na míru". V praxi by tak po nástupu do věznice absolvoval pohovor s odborníkem, na základě čehož by byly nastaveny programy zacházení s ním. Psychologové a sociální kurátoři by například určili rizika a potřeby vězně, podle možností resocializace by se také rozhodlo, do jakého zařízení má být umístěný.

V neposlední řadě by měli mít odsouzení možnost plánu dluhového poradenství. "Je to věc, která dnes vůbec neexistuje. Budeme se proto snažit podívat i na jeho finanční situaci a problémy," představil další z opatření Pelikán. Právě finance jsou totiž pro většinu recidivistů důvodem, proč se za mříže vrátí. Během pobytu za nimi jim dluhy narůstají a po propuštění se odsouzení ocitají v pasti.

Kromě již zmíněného vzdělávání by pak vězni měli mít možnost pracovat, a to i mimo věznici. Ministerstvo by rádo vidělo mnohem intenzivnější spolupráci s firmami, kterým by stát nabídl motivační pobídky. Zvednout by se měla takzvaná skutečná zaměstnanost, momentálně podle Vězeňské služby pracuje okolo osmi tisíc z čtrnácti a půl tisíce způsobilých vězňů.

Ti by podle představ ministerstva měli do budoucna více pracovat i mimo věznice, což je v současné době poměrně problematické. "Obava ze sankce za případný odchod či útěk vězněné osoby z pracoviště nebo za jinou mimořádnou událost vede k příliš opatrnému přístupu, projevům nedůvěry a vynakládání velkého úsilí na 'odborné odhadování'," stojí v koncepci.

Na kolik modernizace vyjde není jasné

Ve čtvrtek představená strategie je nicméně pouze rámcovým materiálem, který navíc musí ještě schválit vláda. Konkrétní postupy budou více rozpracovávat akční plány, které ministerstvo spravedlnosti spolu s dalšími resorty připraví v dalších letech. Není tak možné ani odhadnout, na kolik veškerá opatření včetně modernizace věznic přijdou.

Podle Pelikána bude muset Vězeňská služba, potažmo ministerstvo, se sháněním prostředků začít primárně u sebe. "Začít věcmi, které nestojí nic, a úsporami, případně zlepšením příjmové stránky," řekl ministr.

Jako příklad zmínil například využití rozsáhlých areálů, kde by mohly být zřízeny nové provozy. Tam by vězni mohli například šít uniformy pro Vězeňskou službu, rozšířit by se mohla i výroba nábytku, který už nyní využívají soudy.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy