Foto: Vranov s monumentálním sálem chystá otevření nové dominanty. Poprvé v historii

Foto: Vranov s monumentálním sálem chystá otevření nové dominanty. Poprvé v historii
První zmínka o Vranově je téměř tisíc let stará, konkrétně se o hradu dočteme v Kosmově kronice v roce 1100. Měl bránit jižní hranice přemyslovské říše.
Z původního hradu, který odolal i obléhání Švédů, zbylo málo. Na jeho místě po velkém požáru vyrostl víceméně dnešní zámek.
Vranov ve své dlouhé historii - ať už jako hrad, ale hlavně poté jako zámek - vystřídal řadu majitelů. Aby byl nakonec po druhé světové válce zestátněn Benešovými dekrety a státní komisí vybrán mezi několik desítek památek, z nichž se neudělají ubytovny a kasárny, ale otevřou se lidem.
V osmdesátých letech patřil zdejší zámek dokonce mezi deset nejnavštěvovanějších památek v Československu. Ročně sem jezdilo i 140 tisíc lidí.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
Aktualizováno 26. 4. 2020 18:48
Zámek Vranov nad Dyjí, čnící se na skále nedaleko rakouských hranic, se chystá na novou sezonu. "Paradoxně nám nynější stav pomohl, co se týká intenzity stavebních prací," tvrdí kastelán Radek Ryšavý. Kdysi jeden z deseti nejnavštěvovanějších zámků v Československu finišuje přípravy na novou sezonu. Chystá poprvé v historii otevřít dvacet čtyři metrů vysokou věž z dob Karla IV.
 

Právě se děje

před 29 minutami

Součástí politiky jedné Číny je dle ústavních činitelů zájem o ekonomické či kulturní vztahy s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do styků s Čínou

Cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan nelze pokládat za změnu v politice Česka vůči Číně. Shodli se na tom na dnešní schůzce v Lánech ústavní činitelé.

Zároveň uvedli, že součástí české politiky jedné Číny je i zájem o prohloubení přínosu ekonomických či kulturních vztahů s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do diplomatických styků s Pekingem. Ústavní činitelé to uvedli ve společném prohlášení. Oproti minulosti se schůzky neúčastnil předseda Senátu, kterého prezident Miloš Zeman na poradu ke koordinaci zahraniční politiky nepozval.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Čeští ústavní činitelé odmítli násilí páchané na běloruských demonstrantech, Petříček navrhl přepočítání hlasů

Ústavní činitelé České republiky odmítli represe a násilí páchané na běloruských demonstrantech, kteří protestují proti výsledku srpnových prezidentských voleb. Po dnešní schůzce nejvyšších českých politiků v Lánech to novinářům řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Prvním krokem by měl být přepočet hlasů srpnových prezidentských voleb v Bělorusku pod mezinárodním dohledem jako cesta k odblokování situace.

Jednání se zúčastnili prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO), ministři vnitra, zahraničí a obrany Jan Hamáček, Tomáš Petříček (oba ČSSD) a Lubomír Metnar (za ANO) a předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Oproti minulosti nebyl pozván předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

"Ústavní činitelé se jasně postavili proti násilí, které je pácháno na běloruské veřejnosti, proti represím, a také potvrdili to, že v prvním kroku by bylo možné přepočítat hlasy pod mezinárodním dohledem jako cestu k odblokování situace, a potřebu politického dialogu," uvedl Petříček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy