Foto: Vranov s monumentálním sálem chystá otevření nové dominanty. Poprvé v historii

Foto: Vranov s monumentálním sálem chystá otevření nové dominanty. Poprvé v historii
První zmínka o Vranově je téměř tisíc let stará, konkrétně se o hradu dočteme v Kosmově kronice v roce 1100. Měl bránit jižní hranice přemyslovské říše.
Z původního hradu, který odolal i obléhání Švédů, zbylo málo. Na jeho místě po velkém požáru vyrostl víceméně dnešní zámek.
Vranov ve své dlouhé historii - ať už jako hrad, ale hlavně poté jako zámek - vystřídal řadu majitelů. Aby byl nakonec po druhé světové válce zestátněn Benešovými dekrety a státní komisí vybrán mezi několik desítek památek, z nichž se neudělají ubytovny a kasárny, ale otevřou se lidem.
V osmdesátých letech patřil zdejší zámek dokonce mezi deset nejnavštěvovanějších památek v Československu. Ročně sem jezdilo i 140 tisíc lidí.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
Aktualizováno 26. 4. 2020 18:48
Zámek Vranov nad Dyjí, čnící se na skále nedaleko rakouských hranic, se chystá na novou sezonu. "Paradoxně nám nynější stav pomohl, co se týká intenzity stavebních prací," tvrdí kastelán Radek Ryšavý. Kdysi jeden z deseti nejnavštěvovanějších zámků v Československu finišuje přípravy na novou sezonu. Chystá poprvé v historii otevřít dvacet čtyři metrů vysokou věž z dob Karla IV.
 

Právě se děje

před 1 minutou

AC sází na veterány. Zlatana doplní Mandžukič

Vedoucí celek italské fotbalové ligy AC Milán potvrdil příchod útočníka Maria Mandžukiče. Čtyřiatřicetiletý vicemistr světa z roku 2018 s klubem podepsal smlouvu do konce sezony a součástí dohody je i opce pro následující ročník.

Mandžukič působil poslední rok v katarském Duhajlu. Předtím strávil čtyři a půl roku v Juventusu, za který v soutěžních zápasech nastřílel 44 branek, čtyřikrát s ním vyhrál ligu a třikrát národní pohár. Za sebou má také angažmá v Dinamu Záhřeb, Wolfsburgu, Atléticu Madrid a Bayernu Mnichov, se kterým v roce 2013 ovládl i Ligu mistrů.

V týmu AC Milán, který vede Serii A o tři body před městským rivalem Interem, se Mandžukič potká s jiným zkušeným útočníkem Zlatanem Ibrahimovicem. Devětatřicetiletý Švéd patří s dvanácti góly mezi nejlepší střelce dosavadního průběhu Serie A.

před 26 minutami

Uzemněné Boeingy MAX se příští týden zřejmě budou moci vrátit v Evropě do provozu

Letadla Boeing 737 MAX dostanou v Evropě povolení k návratu do provozu asi příští týden. Řekl to šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Kreml nehodlá v případu Navalného brát zřetel na Západ

Kreml nehodlá přihlížet k výzvám západních zemí, který hrozí Rusku sankcemi za uvěznění opozičního politika Alexeje Navalného. Uvedl to v úterý mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Případ Navalného je podle Kremlu výlučně ruská věc.

Navalnyj, který je pokládán za nejvážnějšího Putinova soupeře na ruské scéně, byl zatčen hned po nedělním příletu do Moskvy z léčby v Německu. V Berlíně se zotavoval ze srpnového pokusu o otravu, který připisuje Putinovi a jeho tajné službě FSB. V cele čeká na soud, který jej podle ruských médií nejspíše pošle na 3,5 roku do vězení pod záminkou neplnění pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Navalnyj po svém zadržení vyzval své stoupence k protestům. Peskov podle Reuters prohlásil, že se Kreml protestů nebojí.

Představitelé pobaltských zemí se již vyslovili pro uvalení dalších sankcí na Rusko. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček v neděli po zadržení Navalného uvedl, že bude chtít věc projednat na nejbližším jednání rady ministrů zahraničí EU. "Byl zatčen za své názory, nikoliv za to, co je mu formálně kladeno za vinu. Ruský režim tím porušuje mezinárodní smlouvy o lidských právech, zdůraznil Petříček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy