"Navzdory rychlé reakci všech zúčastněných a jejich maximálnímu nasazení Bikira uhynula tři hodiny po operačním výkonu, i když byla v intenzivní péči na umělé plicní ventilaci s podporou krevního oběhu," informovala zoo.
První potíže zaznamenali chovatelé u Bikiry ve čtvrtek. Byla unavenější, zkonzumovala jen půl krmné dávky a nehýbala levým loktem, popsala zoo. "Kontrola videozáznamů neukázala, že by v pavilonu došlo k šarvátce či jinému incidentu, a tak se jevilo pravděpodobné, že tyto potíže by mohly souviset s onemocněním covid-19. Tomu odpovídala i nasazená léčba," stojí ve zprávě.
V pátek ráno již nejevila zájem o potravu a ležela na břiše. Navzdory podání léků proti bolesti a antibiotik se její stav zhoršoval, měla třes a bledé sliznice. Proto byla uvedena do celkové anestezie a převezena do veterinárních prostor zoo, kde se ukázalo krvácení do břišní dutiny.
U Bikiry a další gorily Kamby se letos v březnu prokázala nákaza covidem-19. Už dříve byla nákaza odhalena u gorilího samce Richarda a samice Shindy.
"Jemná a přátelská, přesně taková je Bikira; gorila, jejíž jméno ve svahilštině znamená 'panna'," popsala již před lety pražská zoo Bikiru. Bikira se narodila 12. srpna 1995 v zoologické zahradě v Amsterodamu. Do Prahy přišla z irského Belfastu, aby konečně dostala šanci mít vlastní mládě. Bikira je velmi přátelská k lidem, nesnaží se chovatele chytat přes mříže a záludnosti jsou jí zkrátka cizí, uvedla o ní zoo v roce 2013.
Gorily nížinné chová pražská zoologická zahrada od roku 1963. Jejich množení je ale v zajetí obtížné. Dosud osmičlenná skupina žije ve vlastním pavilonu v dolní části areálu zahrady, kde se také v roce 2004 narodilo vůbec první gorilí mládě v českých zoo, samička Moja.